Auttakaa tyhmää&nuorta !

-Nuorikki-

Olen kirjoitellut tästä samasta ongelmasta ennenkin tänne palstalle. Joskus 2003 tammikuussa kai?.. Nyt jo etukäteen, suuri kiitos niille, jotka kehtaavat/yrittävät auttaa minua!

Ongelmani on laihduttaminen. Olen 13-vuotta,
ja olen laihduttanut n.vuoden. Kiloja on lähtenyt 16kg. Vuoden 2002 syksyllä minua vaivasi vakava masennus, johon liittyi itsemurha-yrityksiä ja viiltelyä ym... Laihdutuskeinoni oli varsin typerä: Elin vain aamupalalla ja liikuin todella paljon. Usein myös oksensin ruokani ulos tahallisesti. Saman vuoden marraskuussa laihduttamiseni meni ehkä liian pitkälle, kun olin syömättä n.viisi päivää. Jouduin tiputukseen terveyskeskukseen. Silloin olin niin huonossa kunnossa, että otin kyllä opikseni! Tai no, ainakin kuukaudeksi. Joulukuu meni suht.hyvin,
ja söin melkein normaalisti. Mutta sitten tammikuussa.. Olin niin, niin masentunut etten siihen sanoja keksinyt. Itkin joka yö itseni uneen, viiltelin aina vain enemmän ja rankaisin itseäni siitä, että olin syönyt.
Syksystä (n.syyskuusta) tammikuuhun olin laihtunut 13kg. Ystäväni alkoivat olla huolissaan ja niin olin itsekin: söin päivään yhden hedelmän, enkä edes juonut mitään. Jos nimittäin juon jopa pelkkää vettä, niin tunnen lihovani.

Silloin tajusin, että tarvitsen apua. Hankkiuduin terveydenhoitajalle, joka määräsi minulle psykiatrin. Tuolloin oli maaliskuu.
Psykiatrin hoiviin pääsin vasta toukokuussa, joka totesi heti, että poden anoreksiaa.
Sain masennuslääkkeet, rauhoittavat-ja paniikkilääkkeet. Koko kesä meni laihduttaessa, ja laihduin vain 3kg. Nyt en ole käynyt psykiatrilla n.kahteen kuukauteen, ja minusta tuntuu että masennus pahenisi entisestään..

Toukokuun,kesäkuun ja heinäkuun olin viiltelemättä. Nytpä vain aloitin sen uudestaan, kun huomasin läskin vatsani ympärillä ja hölskyvät reiteni.. =( Ylipainoinenhan minä olen vieläkin, vaikka olen laihtunut 16kg.
(mittani ovat 163cm/56kg) Vatsan ympärys on 84cm ja reiden 56cm. Ranteen ympärys 14,8cm...

Tässäpä siis teille minua älykkäämmille pari kysymystä.
1. Kuinka paljon minun pitäisi laihduttaa,
että pääsisin hoikan/laihan mittoihin?
2. Lihottavatko masennuslääkkeet? Riippuu varmaan merkistä? En satu muistamaan omaa merkkiäni.
3. Tämä kysymys ei ehkä kuulu tälle palstalle, mutta kysyn samantien: Voiko anoreksia uusia?
4. Jos minun ikäiseni/kokoiseni tyttö syö päivässä n.448 kaloria päivässä(kuten nykyään), niin laihdunko? kuinka nopeasti? Onko kyseinen kalorimäärä laihduttajalle liikaa, kuten itse luulen?

Pelkään, että masennus ja laihduttamiseni alkavat vain pahentua, mitä enemmän laihdutan.. en vain osaa lopettaa! silti, meinasin jopa hankkia ns.laihdutustabletteja, joilla laihtuisin jopa 10kg 14 päivässä. Aion kylläkin hankkia kyseiset tabletit vieläkin.. mutta pahentaisiko se ongelmaani? Oloni on niin sekava.. =(
yrittäkää ymmärtää. Masennus vaivaa, kauhea tehodieetti päällä ja koulu käy päälle...

Kiitos, te rakkaat hyvät ihmiset, jotka edes yrittivät auttaa minua! kiitos.
Psykiatrini vain tunkee minulle lääkkeitä eikä auta minua yhtään..

Tsemppiä kaikille laihduttajille! Haluamaan tulokseen kyllä pääsee, jos on tarpeeksi tahdonvoimaa. Olkaa oma itsenne ja olkaa iloisia.
Lämmintä ja kaunista syksyä kaikille!

Rakkain terveisin, Nuorikki.

3

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lizziez

      haluisin alkaa mailailee sun kans.. jos kiinnostaa niin pistäpä mailia:)

      lizziez@luukku.com

    • Jelppaaja

      Toivottavasti tämä oli pilaa, mutta jos ei ollut, niin...

      Ensiksikin painosi on nyt juuri ihanteellinen, eli sinun ei tarvitsisi laihtua yhtään, olet juuri sopivissa mitoissa!

      Toiseksi, syöt aivan liian vähän, sinun pitäisi syödä ainakin kaksi kertaa noin paljon. Siltikin peruskulutuksesi olisi enemmän kuin saamasi energia, eli laihtuisit. Mikäli liikut paljon tai edes jonkin verran, voisit hyvin syödä jopa kolme kertaa niin paljon kuin tällä hetkellä.

      Jos sinusta tuntuu, että nykyisestä psykiatristasi ei ole apua, niin voisitkohan yrittää päästä toisen psykiatrin vastaanotolle? Minusta nimittäin kuulostaa siltä, että tarvitset edelleen psykiatrin apua...

    • Maria

      Aloin melkein itkemään säälistä ja kiukusta kun luin viestisi...ÄLÄ tyttö pieni tuhoa elämääsi moisella pelleilyllä!Itse vakavasta syömishäiriöstä/masennuksesta kärsineenä tiedän kyllä mistä puhun.Olen sua kymmenisen vuotta vanhempi ja hiljalleen toipumassa ruokahelvetistä.Sun tapauksessasi ei ole kyse (terveellisestä)laihduttamisesta vaan nimenomaan syömishäiriöstä.Älkää sekoittako noita kahta käsitettä keskenään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      652
      8005
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2293
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2209
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1788
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1280
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1244
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1173
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      853
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      828
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      760
    Aihe