Xantia->C5->Accord

Xanadu

Olen ajellut 3 vuotta vuoden 98 mallisella Xantian 1.9 TD automaattifarkulla n. 60 000km. Yhteensä autolla on ajettu n. 295 000km. Nyt on tullut aika jättää hyvästit.

Autossa ei ole ollut mitään moitittavaa, päinvastoin. Se on niin hyvässä kunnossa, että uskalsin myydä sen tutulle.

Joudun odottelemaan uutta autoa hieman, ja minulla on ollut alle kaksi vuotta vanha C5 2-litrainen farkku viikon ajossa. Autolla on ajettu 44 000km. Samanlainen auto oli yhtenä vaihtoehtona uutta autoa mietittäessä.

Kokemukseni tästä sijaisautosta ei kuitenkaan ole mitenkään mairitteleva. Autossa on koko ajan esiintynyt kiusallinen ominaisuus. Ajettaessa tasakaasulla auto nykii ihan hillittömästi. Tyhjäkäynti ontuu kuin jalkapuoli hevonen ja tänään auto käynnistyi ihan normaalisti, mutta sammui heti sen jälkeen, eikä käynyt tyhjäkäyntiä puoleen tuntiin.

Onko ko. autossa samaa ongelmaa kuin joskus 94 Astrassa, joka moottorin kulumisen myötä huohotti tyhjäkäyntisäätimen jumiin, ei kuitenkaan 44 000km:n kohdalla...

Lisäksi, mitä enemmän tätä C5 farkkua katselee, niin sitä enemmän minulle tulee mieleen panssarivaunu. Xantian farkku hakkaa C5 farkun ulkonäössä 6-0.

No, uusi auto tulee olemaan 2.4 Accord Tourer automaatti. Saas nähdä kuinka äijän käy.

4

1258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johan

      Totta sanoit,C5 on aika rumilus.
      Accord on aika kaunis peli, mutta usein kuljettaja nauttii enemmän ajossa autostaan kuin parkkipaikalla.
      Onkohan se syy siihen etten ikinä päästä XM sitikkaani pois käsistäni, se on kaunis myös parkissa. Eikä sen musta väri ole ainoa syy...

    • Pena

      Autoilustasi tuleekin sitten näköjään kivireki hommia, olisit yrittänyt löytää Xantia HDi:n jostain. Tuo kertomasi C5:sen käynnistä ei kylläkään ole mikään yleinen juttu. Ulkonäkö ja kauneushan on aina katsojan silmässä ja varsinkin C5 Breakin kohdalla auton värillä on erittäin suuri vaikutus auton ulkonäköön ja sen kömpelyyteen, mutta jos valitsit autosi ulkonäön perusteella niin silloin Hondan etupää voittaa kirkkaasti monet muutkin kuin C5:sen mutta se takapää ja varsinkin korinylitys on yksi surkeimmista muotoilluista mitä tällä uudella vuosituhannella on tehty.

      Hyvää syksyn odotusta.

      • Henkka

        ...tuli viime viikolla sakuista. -00 mallia ja ajettu 87tkm, hintaa 8500 egeä kulut ja verot. Eli vielä ei tiedetä mihin laskeudutaan. Mutta on poijaat hyvää kyytiä =)


      • TeeKoo

        C5 on markkinoiden parhaimman näköinen farkku.

        Luulenpa, että C5 näyttää vuosi vuodelta paremmalta kuten BX aikoinaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      651
      7996
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2283
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2199
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1775
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1262
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1243
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1165
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      849
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      815
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      754
    Aihe