tdi & webasto

tdi

viime talvi tdi:llä ilman lisälämpöä saa jäädä viimeiseksi... osaako kukaan suositella helsingin alueella pätevää pajaa jossa polttoainelämppäri kannattaisi asennuttaa? vai onko sama viedä stockkalle?

8

1874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TDI_90hp

      Näitä polttoainekäyttöisiä moottorinlämmittimiä on ainakin kahta merkkiä: Webasto ja Eberspächer.

      VW-kuskit ja firmat suosivat yleensä Eberiä, etuina mm. että joka ikisen pikkuosan saat tilattua varaosana siihen, joten jos se joskus hajoaa tai kaipaa huoltoa niin huolto on helpompi tehdä.

      Eberistä kannattaa suosiolla ottaa se tehokkaampi 5 kW malli asennuksen hinnanero ei ole suuri 4 kW ja 5 kW-malleille.

      Lisätietoja:
      http://www.autola.wihuri.fi/ajoneuvo.htm
      http://autola.wihuri.fi/eberimyynti.htm

    • Jannu
    • MLA

      Kalliiksi tulee pk-seudulla, veit sitten mihin vain.

      Kun viime vuoden keväänä kyselin hintoja niin seuraavia tarjouksia sain (webastosta tai eberistä):
      Stokka Suomenoja 2500e (auto ostettiin sieltä)
      Joku paja (taisi olla Pellen niminen) 2000e
      Joku toinen valtuutettu asentaja 2000e.

      Ja noilla kahdellä jälkimmäisellä oli 2-4vko jonot asennuksiin.

      Tampereelta sain 5kW Eberin minikellolla asennutettua 1150e:lla. Ainoa huono siellä oli, että auto oli asennuksessa 1.5vrk, kun taas nuo pk-seudun pajat olisivat tehneet työn päivässä.
      No valitsin tuon Tampereen halvimman hinnan vuoksi, eikä ole ollut mitään ongelmia. Tampereen pikku paja on ollut valtuutettu asentaja jo vuosia ja on maahantuojankin mukaan luotettava ja osaava.

      Kannattanee kysellä lähikuntien pikku pajoista noita hintoja, ovat usein valtuutettuja asentajia ja paljon halvempia kuin pk-seudun 'ryöstöpajat'.

      • Jannu

        Itse asennutin Klaukkalan dieselissä talvella kolme vuotta sitten eikä juurikaan ollut kalliimpi kuin mainitsemasi ja myös 5kW malli. On vielä VW:n merkkihuolto ja asennus ei kestänyt edes työpäivää. Eikä mitään ongelmia. Olen teettänyt kaikki huollot ko.liikkeessä ja homma toimii. Kyllä Klaukkalakin on vielä pääkaupunkiseutua ;). Stockmann kannattaa kiertää KAUKAA !


      • MLA
        Jannu kirjoitti:

        Itse asennutin Klaukkalan dieselissä talvella kolme vuotta sitten eikä juurikaan ollut kalliimpi kuin mainitsemasi ja myös 5kW malli. On vielä VW:n merkkihuolto ja asennus ei kestänyt edes työpäivää. Eikä mitään ongelmia. Olen teettänyt kaikki huollot ko.liikkeessä ja homma toimii. Kyllä Klaukkalakin on vielä pääkaupunkiseutua ;). Stockmann kannattaa kiertää KAUKAA !

        Kuuluuhan Klaukkala pk-seutuun, kun tarkkoja ollaan - itse tarkoitin Klaukkalaakin tuolla lähikunnilla. Kiitos korjauksesta ;)


    • J.L.

      Uudenmaan Autovaruste Konalassa vaikuttaa osaavalta. Myös hintataso on kilpailukykyinen=soittamistani edullisin. Itsellä asennusaika varattuna tuonne ja kokemusta paikasta jo entuudestaan ilmastointilaitteen tiimoilta.

      Arvelen että Stockan hintataso on parisataa euroa korkeampi.

    • MAKE

      Jyväskylässä maksoi 5.2 kW Eberin asennus 500 Euroa 1998 Tdi Passattiin viime talvena (Hankin sen kolariautosta ensin itselleni 550 eurolla) Asennusyritys: Jyväskylän Auto-Startti, Miilukatu 10 (014-3376900), asennus kesti yhden päivän

      Huom ! jos hankitte lämmittimen esim. käytettynä muistakaa tarkistaa, että polttoainepumppu on mukana, Itselläni meinasi jäädä kolariautoon. (maksaa erikseen n. 250 euroa) Tarkistuttakaa valtuutetussa huoltoliikkeessä testipenkissä toimivuus ennen asennusta !

    • make

      Asensin viime talvena Eberin 5 kW 1.9 Tdi -98 Passattiin: Hinta 510 Euroa asennus
      Jyväskylän Auto-Startti (014-3376900). Ostin Eberin kolariautosta (550 euroa) ja ajoin testipenkissä ensin sen. Meinasi muuten jäädä polttoainepumppu kolariautoon. Hyvin on toiminut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      169
      12723
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5446
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4750
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3689
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2778
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1945
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      110
      1696
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      365
      1634
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      107
      1533
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe