Pieni Suomi tukee merkittävämmin kuin yksikään toinen maa maailmassa humanitäärisin syin toisten maiden kansalaisia merkittävällä summalla per veronmaksaja. Suomalaiset maksavat nykyisestä ulkomaiseen turvallisuus, maahanmuutto- ja monikulttuurisuuspolitiikasta merkittävästi.
Asiat kyllä pystyy jokainen kansalainen itsekin tarkistamaan Suomen budjetista ja hakemalla tietoa eri lähteistä.
Valtion verovaroja käytetään vuosittain noin 3,5 euroa erilaisiin monikulttuurisuus, kehitysapu, yk-projektit, eu-projektit ja pakolaisten tukemiseen jne.
Pakolaisen kustannus per. oleskeluvuosi on veronmaksajille (huomioiden myös piilokustannukset: sosiaalitoimi, oikeusavustajat, lääkärit, poliisi eli yhteiskunnan infran käyttö )... Edellä mainittuja kustannuksia kutsutaan "piilokustannuksista" jotka ovat budjetoitu muiden menojen alle valtion budjetissa mm. sosiaalimenot eikä esim. pakolaisista aiheutuvien kulujen alle.
Yhden pakolainen kustannus Suomessa asumiseen on 45 000 euroa per vuosi X (kun huomioimme perheiden yhdistämiset yms. niin Suomessa on yhteensä noin 45 000 henkä joko pakolaisen tai välillisesti sellaisen statuksella) eli kustannukset Suomessa ovat = 2,25 miljardia euroa vuosi (puuttuu ulkomaalaiset opiskelijat Suomessa 8500 henkeä kts. alla).
kehitysapu on noin 900 miljoonaa euroa vuosi.
valtion sekalainen toiminta mm. 8500 henkilön (ulkomaalaisen) ilmainen kouluttaminen Suomessa, yk-toiminta rauhanturvaoperaatioissa, EU:n kautta maksettavat tuet kehitysapuna (rahat kerätään eu:n jäsenvaltiolta ja eu jakaa ne edelleen. Arvio Suomen osuudeksi per vuosi 20 milj.) sain luvuksi 300 miljoonaa euroa vuosi edellä mainituista kuluista. Kommenttina tähän: en varmaankaan löytänyt kaikkia kulueriä.
Yhteensä suomalaiset maksavat noin 3,5 miljardia vuodessa erilaista taloudellisia avustuksia yk-kautta, eu:n - kautta kehitysapua tai pakolaisapua verovaroista.
Kehitysapumme on tehotonta kuten Nobel palkittu ex-presidenttimme Martti Ahtisaari taannoin totesi haastattelussa. "Suuri osa kehitysavusta menee korruption syömänä ja paikallisille rikollisille kohdemaissa".
Olisikohan suomalaisilla miettimisen paikka siitä, että kuinka verovarojamme käytetään muiden kuin suomalaisten köyhien tai valtion infran hyväksi. Rahanjakokuviota ei tunnu enää kukaan hallitsevan kun varojen jakaminen on levitetty niin moneen instanssiin ja varojemme jakajia on monia.
Suomalaisilla rahaa jaettavaksi
7
480
Vastaukset
- paljon on kirveellä töitä.....
meillä on työttömiä ja asunnottomia eikun otetaan ulkomailta töihin ihmiset jotka ei osaa hommiaan välttämättä.Johki lappiin filippiiniläiset tytöt:-))siis..
JA Hoitajiksi kun ei ne osaa ees suomea..ja osaavatko ees töitään.Meitä pian tyttömiäkin hoitsuja ja työntekijöitä on vaikka kuinka valmiit muuttamaankin työnperässä mutta eiiiii!työ ja työntekijä ei kohtaa!
Asunnottomia on mutta he ei saa asuntoja.
Ei varaakaan.
Missä on kohtuu hintaiset yksiöt vuokra esim150e/kk??ei niitä ole.Kuvitteeko joku että 400e/työttömyysturvasta maksetaan kauheeta vuokraa ja eletään maksetaan .
Kohta saadaan meidän kylälle muutakin kuin arjalaista väriä, nuoriso sanonut että siitä ei hyvää seuraa.Muutenkin kun on ongelmia kylässä.Työtäkään ei kylä tarjoa muille kuin 2kielisille.Miksi kukaan ei näe ongelmia ennalta vaan pahentaa niitä nyt kun ongelmien hoitoon ei varaa ole.Rahaa ei kunnilla ole.- jos tiukkaa tekee
"Missä on kohtuu hintaiset yksiöt vuokra esim150e/kk??ei niitä ole.Kuvitteeko joku että 400e/työttömyysturvasta maksetaan kauheeta vuokraa ja eletään maksetaan"
Tutustupa toimeentulotukeen, 400 euron kuukausituloilla sossu maksaa vuokran. - Narpottaja
jos tiukkaa tekee kirjoitti:
"Missä on kohtuu hintaiset yksiöt vuokra esim150e/kk??ei niitä ole.Kuvitteeko joku että 400e/työttömyysturvasta maksetaan kauheeta vuokraa ja eletään maksetaan"
Tutustupa toimeentulotukeen, 400 euron kuukausituloilla sossu maksaa vuokran.Juu niin maksaakin, mutta onko siinä mitään järkeä porvarienkin hössöttää ulkomaisen työvoiman tarpeellisuudesta kun kyllä täällä on työttömiä pilvin pimein. Jos siis työttömyysprosenttiin laskettaisiin myös tukityöllistety, pakkoprojektilaiset ja laskettäisiin työttämiksi vaikka pari tuntia viikossa työtä tekevät kun sillä tuntimäärällä käydään yhä sossun luukulla.
- tiiän ihmisiä joille jää..
jos tiukkaa tekee kirjoitti:
"Missä on kohtuu hintaiset yksiöt vuokra esim150e/kk??ei niitä ole.Kuvitteeko joku että 400e/työttömyysturvasta maksetaan kauheeta vuokraa ja eletään maksetaan"
Tutustupa toimeentulotukeen, 400 euron kuukausituloilla sossu maksaa vuokran.elämiseen yksiön vuokran jälkeen kuukauteen 50 ekee ja risat.Eikö oo paha homma ja sää kehotat sossuun.Sinnekkään ne ei kaikkia näköjään huoli..eka pitää myydä kaikki omaisuus vähäinenkin ja sit vasta sinne.Ei saa olla kait autookaan.
- lepokoti
Lepokoti suomi Somalialainen karkoitettu Italiaan LAPINTIE ja JANINA ANDERSSON kun siellä passata ulkolaisia niin kuin Suomessa ei muuta kun viesti Berluskonille,että tällainen ei käy,meilläkään ei tarvitse heidän tehdä töitä ja viesti on mennyt hyvin perille,kohta täällä on puoli Somaliaa.Tervetuloa lepokoti Suomeen
- oman maan asiat eka kuntoon
oman maan asiat pitäs eka saada kuntoon sitten muu.Rahaa jaettavaksi??no ei todella riitä..nyt otetaan lisää velkaa, eikö ole laihialaistemppu koko suomalaisuus.Ja kansa senkun köyhtyy.Työ ihmisoikeus viedään monilta ja liian monilta.Kyllä omaa kukkaron nyöriä kiristän ja paljon!!säästän nykyään jo ruuastakin.Liian kallis ruoka saa jäädä kauppaan.Pakko!töitä on mutta ei sillä elä!kaiki muu kallistuu liikaa ympäriltä..pakko pian muuttaa taivas alle..yömajaan.
- Ex sdp
Te niitä somaleita haukutte eihän ne tee mitään ei siis yhtään mitään
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse193903SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2403817Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1333440Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky803433Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222297Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv341823Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575561690- 371620
- 321501
- 921453