Haluaisin yksinkertaistettua tietoa Antiikin jumalista

Kiitos tiedoista.

On niin paljon sivustoja eri puolella nettiä, jossa kerrotaan modernista antiikin Kreikan jumalten ja jumalattarien palvonnasta, ja niiden selaamisessa menee kyllä pitkä aika, joten haluaisin kysyä pari asiaa tässä, jos saisin näihin tiedon vähän nopeammin:

- Kuinka jumalia/jumalattaria palvotaan: yksi kerrallaan vai palvotaanko niistä jokaista vai muutamia/yhtä suosikkia?

ja

- Onko mitään valmiiksi kirjoitettuja rukouksia jumalille? Erityisesti olen yrittänyt etsiä Bacchukselle osoitettuja rukouksia netistä, muttei ole löytynyt mitään.

6

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+10

      No sen mitä minä nyt satun tietämään antiikin Kreikan Jumalten palvonnasta, niin sanoisin että yksi kerrallaan aina tilanteen mukaan. Esimerkiksi, jos haluat oikeutta sinua väärin kohdelleelle, pyydä apua esimerkiksi Dikeltä - oikeuden ja moraalin jumalattarelta. Saahan sitä toki myös pidättäytyä vain siinä yhdessä, jonka itse kokee kaikkein läheisimmäksi.

      En muista lukeneeni että kreikkalaiset koskaan olisivat palvoneet montaa kerralla - saattaisi mennä aika vaikeaksi. Sen sijaan heillä oli omat juhlapäivänsä jonkin jumalan kunniaksi sekä monia lahkoja, jotka keskittyivät milloin minkäkin jumaluuden palvontaan.

      Rukouksista sen verran, että yhtä hyvin itsetehdyt käyvät - väittäisin että toimivat jopa paremmin sillä ne tulevat suoraan sisimmästä.

      • ap.

        Kiitoksia vastauksesta!


    • ap.

      että mikä on se nimitys jolla antiikin jumalien palvojaa (tai muunlaista kunnioitusta osoittavaa) kutsutaan? Hellenisti on sana jonka löysin, mutta se tarkoittaa kreikkalaista. Ja wikipedia sanoo näin:

      hellenisti

      1. A Hellenist (specialist in the study of Greek culture or history).
      2. A Hellenist (person who adopted the Greek culture during the Hellenistic period).

      • nimee

        Helleenien pantheon oli heidän oma uskomusjärjestelmänsä eikä sille ollut mitään erityistä nimeä. Yleisesti puhuttiin vain jumalista ja temppeleistä. Meidän aikanamme puhutaan kreikkalaisesta mytologiasta, mutta omana aikanaan helleenit eivät tietenkään kutsuneet omaa uskontoaan mytologiaksi. Joillain lahkoilla saattoi olla jokin oma nimityksensä kuten eleusiin mysteerikultilla, tosin Eleusis kin tulee paikan nimestä.


      • nimee kirjoitti:

        Helleenien pantheon oli heidän oma uskomusjärjestelmänsä eikä sille ollut mitään erityistä nimeä. Yleisesti puhuttiin vain jumalista ja temppeleistä. Meidän aikanamme puhutaan kreikkalaisesta mytologiasta, mutta omana aikanaan helleenit eivät tietenkään kutsuneet omaa uskontoaan mytologiaksi. Joillain lahkoilla saattoi olla jokin oma nimityksensä kuten eleusiin mysteerikultilla, tosin Eleusis kin tulee paikan nimestä.

        Muinaiskreikkalaisilla ei myöskään ollut mitään nykyisen kirkko-organisaation kaltaista järjestelmää, eikä virallisia oppeja. Temppelit pappeineen olivat itsenäisiä yksiköitä. Heillä ei ollut Raamatun tai Koraanin kaltaista virallista kertomus- ja sääntökokoelmaa.


    • Soturilemminki

      En oikein usko vanhojen juttujen uudelleen lämmittelyyn, ne ei koskaan toimi. Ihailen kyllä itsekin antiikin Kreikkaa ja Hellaan kulttuuria jumalineen päivineen. Hellas oli eurooppalaisen kulttuurin kehto. Kun akaialaiset ja joonialaiset saapuivat pohjoisesta Attikaan ja Peloponnesokselle, he olivat valkoista rotua olevia europideja. Juuri he loivat korkeakulttuurin. Sekaantuessaan aikain saatossa tummempiin doorilaisiin taantui kulttuuri. Lopullinen sekaannus tapahtui Alexander Suuren armeijan tuliaisinaan tuomien persialaisvaimojen myötä.

      Mutta tuo Dionysos/Bacchus on mielenkiintoinen aihe johon aina palaan. Sille voisi kenties löytyä sopiva sovellus maidän pohjoisiin oloihimme. Tämä aihe on kiinnostava, ja olen sitä usein miettinyt itsekin.

      Kertoisitko lisää omista mietteistäsi !?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      151
      9923
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5474
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3899
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      50
      2695
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      72
      2419
    6. 73
      2127
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      145
      2026
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      233
      1828
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      140
      1501
    10. Roger Karimus

      – Sain muun muassa vuonna 2008 kolmen vuoden vankeustuomion törkeästä pahoinpitelystä. Autoin naispuolista tuttuani, kun
      Voimailulajit
      2
      1491
    Aihe