MUSTAPAIDAT ASIALLA ?

OUTOA HOMAA

IL: Ben Zyskowiczin kimppuun hyökättiin: "Yritti lyödä naamaan"
Julkaistu: 02.06.2011 08:31
Kommentteja ()

Eduskunnan puhemiehen Ben Zyskowiczin kimppuun hyökättiin eilisiltana Helsingissä, kertoo Iltalehti.
Keski-ikäinen mies yritti lyödä Zyskowiczia ydinkeskustassa sijaitsevalla Pohjoisesplanadilla, kun Zyskowicz oli palaamassa Kimmo Sasin (kok.) kanssa hallitusneuvotteluista Säätytalolta.

Zyskowiczin mukaan mies haukkui häntä "jutkuksi" ja uhitteli. Juutalainen Zyskowicz pyysi poliisit paikalle, koska tilanteessa oli hänen mielestään selkeä rasistinen motiivi.

– Tilanne tuli ihan tyhjästä. Hän astui suoraan eteeni ja yritti lyödä naamaan. Onnistuin kuitenkin väistämään, Zyskowicz kertoi Iltalehdelle.

Poliisit ottivat miehen kiinni, mutta puhemiehellä ei ole asiassa rangaistusvaatimuksia.

– Oikeusprosessi on tällaisissa asioissa tarpeeton. Mutta toivottavasti hän aamulla herätessään miettii tekemisiään.

Puhemies kertoi Iltalehdelle olevansa harmissaan välikohtauksesta.

– Olen aina ollut sitä mieltä, että Suomi on upea maa, kun johtavat poliitikot voivat vapaasti kävellä siellä missä muutkin.

Zyskowicz kertoi silti Iltalehdelle, että tämä oli kolmas kerta, kun hän on kokenut fyysistä väkivaltaa tai sen uhkaa pitkällä poliittisella urallaan.

0

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Räppäri kuoli vankilassa

        Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
        Maailman menoa
        94
        4233
      2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

        Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
        Ikävä
        29
        3213
      3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

        Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
        Ikävä
        45
        2340
      4. Missä näitte viimeksi?

        Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
        Ikävä
        35
        1358
      5. Puukotus yöllä

        Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
        Sotkamo
        10
        949
      6. 136
        936
      7. rakas J siellä jossain

        Niin ikävä sua. -P. Nainen
        Ikävä
        6
        894
      8. Masan touhut etenee

        Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
        Äänekoski
        12
        832
      9. Naisten ja miesten tasoeroista

        Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
        Ikävä
        124
        786
      10. You've been running and

        so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
        Ikävä
        11
        770
      Aihe