Hei mää lähen mun kaverin kaa Jukuparkiin..Eikös se ole sellainen missä voi uida? No mulla alko 6.6. ekat menkat joten mulla saattaa alkaa nyt joten sit ku me tiistaina mennään sinne Jukuparkiin niin mulla on ehkä menkat..En todellakaan halua jäähä sieltä pois! En myöskään osaa käyttää tampoonia joten..voisko nyt harjotella tamponin käyttämistä sillei ihan nopeesti? Siis laittaa sisään ja ottaa pois...tekis vaikka pari kertaa niin? Koska se on mun eka kerta ku käytän tamppoonia..Joten voiko sillee kuivaharjotella? KIITOS NOPEISTA VASTAUKSISTA!!
APUA!! :'(
7
105
Vastaukset
- dfc
No ei sitä nopeasti kannata tehdä: tamponi on kuiva, siihen perustuu sen imuteho. Jos sitten vedät kuivan tamponin emättimestä pois, se on hankalaa ja se sattuu. Jos tahdot harjoitella, laita tamponi sisään ja ota se sitten joidenkin tuntien päästä pois, että se on ehtinyt kostua edes vähän valkovuodosta.
- hjkljipoml
Ja levetä täyteen mittaansa ja tarrautua limakalvoihin? Kuulostaapa hauskalta. TSS:n riskikin kasvaa.
Et mitä jos jätetään ne kuivaharjoittelut kuitenkin tekemättä. Jos menkat alkaa, niin sitten kokeillaan. Ei muulloin.
- jojojojo
Mitä vitun pällejä täällä oikeen kirjottelee? Ei kannattais tulla sanoo mitään, kun ei kerran asiasta tiedäkään.
Aloittaja, voit harjoitella tamponin käyttöä ''kuivaharjoittelulla'', kunhan ''uhraat'' yhden tamponin siihen. Rasvaa tamponi jollain hajusteettomalla perusrasvalla tai vaseliinilla, siis ihan kokonaan. Narua tosin ei tarvitse rasvata. Silloin se luistaa hyvin emättimessä eikä haittaa vaikkei olekaan vielä menkkoja. Saat sen pois narua vetämällä. Se tulee ihan hyvin ulos, vaikkei olisikaan menkkoja.
Voisit käyttää harjoittelussa esim. O.B. Mini- tamponia, se on hyvin pieni ja mahtuu varmasti sisääsi.
Muista kuitenkin ottaa tamponi pois melkeinpä heti kun olet saanut sen sisääsi, koska se laajenee kun se kostuu, ja silloin ei ehkä ne rasvatkaan auta.
Itsekin tällä tyylillä harjoittelin tamponin käyttöä ekaa kertaa, kun oltiin lähdössä rantalomalle. Käytin vaseliinia. ;) Tsemppiä!! - aloittaja!
KIITOS paljon!!
- jojojojo
No mikäs siinä, jos saat sen mahtumaan eikä satu paljoa :)Jos voit valita, niin ota kuitenkin se keskikokoinen. Voit kuitenkin ensin sormella koittaa kuinka hyvin sormi mahtuu sisääsi, niin saat jonkinlaista tuntumaa hommaan.
Varsinkin keskikokoisen tamponin poistaminen voi aloittelijalla sattua menkkojen aikaan, kun se laajenee hieman kostuessaan. Mutta vaihda sitten suosiolla pienempään kokoon heti kun mahdollista.
Sain itsekin mahtumaan isoimman koon (Superin) kun harjoittelin kun oli niin runsas vuoto.
Ja MUISTA rasvata se tamponi kunnolla. (Tosin kuukautisten aikana ei varmaankaan tarvitse) ;) Hyvin se menee :) - jokeukdash
Kiitos! ;D
- jojojojo
Oleppa hyvä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904