Lopunaika ja kulta?
Profeetallisessa tasossa merkillepantavaa on kullan hinnan nousu. Se on jatkanut nousuaan, viime aikoina kiihtyvästi. Vaikka kulta ei niin tuottava kohde sijoittajille olekaan, sitä on historian kuluessa pidetty ”varmana” kohteena, aina silloin, kun epävarmuus markkinoilla vallitsee. Kullan hinta on aina noussut pahempien rytinöiden edellä, kysynnän kasvaessa. Se on merkki tulevasta...
Kulta ei sijoituskohteena ole kuitenkaan ongelmaton? Kun lopunajan vitsaukset ja Jumalan tuomiot kohtaavat maailmaa, tulee erittäin mittava ruokapula. Osakkeita, tms. arvopapereita ei voi syödä, mutta tämä pätee myös kultaan... Profeetta SEFANJA ennustuksessaan yli 2500 v. Sitten kirjoittaa:
”Eivätkä voi pelastaa heitä heidän hopeansa ja kultansa Herran vihan päivänä: hänen kiivautensa tulessa kuluu koko maa. Sillä lopun, äkkilopun, hän tekee kaikista maan asukkaista.” ( Sef 1:18)
Kun lopunajan kriiseissä ja luonnonkatastrofien seurauksena syntyy ankara elintarvikepula, globaali sellainen, ruoan hinta kipuaa pilviin. Merkkejä tästä näkyy, skenaarioita tästä puhuvat taloustieteilijät.
Profeetta JOHANNES ennusti, kuinka päivän vilja-annos maksaa päivän palkan verran! (Ilm 6:6) Kyseessä oli suhdearvio työläisen palkkaan, yksi denari per päivä. Jos – kun koko kuukauden palkka hupenee ruokaan, minimaaliseen annokseen - niin miten eletään? Siinäpä kysymys?
Selviävätkö ökyrikkaat kultansa avulla, hengissä edes? Auttaako kulta niitä, jotka pahan päivän varalle ja usein ahneuden synnin sitomina sijoittivat siihen? Ei, ei todellakaan! Mitä tapahtuu? Tuona tulevana äärettömän kriisin aikana...
”Hopeansa he viskaavat kaduille, ja heidän kultansa tulee heille saastaksi. Heidän kultansa ja hopeansa eivät voi heitä pelastaa Herran vihan päivänä, eivät he sillä nälkäänsä tyydytä, eivätkä vatsaansa täytä; sillä siitä tuli heille komapastus syntiin.” (Profeetta HESEKIEL 7:19)
Juuri näin? Kultaa ei voi syödä. Kukaan ei halua kultaa. Käydään ääretöntä kilpailua ravinnosta. Vaikka olisi kilokaupalla kultaa, se on tyhjän arvoista, sillä ravinnon myyjätkään eivät välitä kullasta maksuvälineenä? Mitä se nälänhädässä auttaa?
Tässä tilanteessa toteutuu Jumalan ilmoittama rikkaiden ahneiden tuomio., JAAKOB 5:1-5
”Kuulkaa nyt, te rikkaat: itkekää ja vaikeroikaa sitä kurjuutta, joka on teille tulossa. Teidän rikkautenne on mädännyt ja teidän vaatteenne ovat koin syömät. Teidän kultanne ja hopeanne on ruostunut ja niiden ruoste on on oleva todistuksena teitä vastaan ja syövä lihanne niinkuin tuli.
Te olette koonneet aarteita viimeisinä päivinä. Katso työmiesten palkka, jonka te vainioittenne niittäjiltä olette pidätteneet, huutaa, ja leikkuumiesten valitukset ovat tulleet Herran Sebaotin korviin. Te olette herkutelleet maan päällä ja hekumoineet, te olette sydäntänne syötelleet teurastuspäivänä.”
Hesekiel totesi: ”siitä (mm. kullasta) tuli heille kompastus syntiin. Ahneuden syntiin. Mutta Jumala antaa ahneiden kohdata oman osansa. Jumala on nähnyt köyhien sorron ja ryöstön. Tämän maailman ahneet käyttävät köyhiä hyväkseen. Teettävät työnsä halvan työvoiman paikoissa, lapsityövoimallakin. Käärivät voitot omiin taskuihinsa, eikä rahnahimo anna yön eikä päivän rauhaa.
Jumala on kuullut sorrettujen työntekijöiden huudot ja hädän. Hän on nähnyt köyhien riiston tässä maailmassa. Ratkaisu tulee. Ahneet saavat sen lopun, jonka he ahneudellaan ovat tilanneet. Tulee tasausta. Kulta, jota himoittiin tuottaa kirouksen ja kuoleman.
Onnelliset ne köyhät, joilla ”kultaa” ei ole. He eivät putoa mistään, eivät pety. Sillä ”rahan jumala” - ”pörssin jumala” tuottaa karmean yllätyksen. Jo nyt se näkyy. Kriisikokous toisensa perästä. On hätä. Mutta ”jumalat” eivät auta...
Lopunaika & kulta - profetiat?
54
613
Vastaukset
- Rauhanlietsoja
Mammona luokitellaan toiseksi herraksi, mutta totuus on että moni kristitty laskee rahassa siunauksiakin. He sanovat ettei raha mitään merkitse, mutta se johtuu siitä että heillä on sitä, eivätkä ymmärrä.
Keinottelulla täällä syntyy köyhyyttä. Ihmiset uskovat markkinavoimiin ja ekonomeihin, eivätkä kykene huomaamaan mitä jumalaa nuo palvovat. Jotkin tahtovat erottaa maailmallisen hengellisestä, ja sanovat ettei taloudelliset asiat liity hengellisyyteen. Sellainen oppi on eksyttävä. Se on mammonajumalan kieltämistä. Siinä ei tahdottaisi nähdä pahuuden juurta, hyvinvoinnin lumoa.
Miten käskyä älä varasta voidaan käsitellä jos ohitamme rahan olemassaolon? Miksi Raamatussa tuomitaan koron periminen. Taloussuhdanteelliset asiat ovat olleet Raamatun historiassa aina yhteydessä syntiin josta profeetat varoittivat. Joosef ilmoitti tulevasta nälänhädästä hyvinvoinnin aikaan ja pelasti kansansa. Miksi Jaakobille ei asiaa ilmoitettu. Jaakob oli rikas, mutta miten hänen kansalleen kävi???
Tutkiskelkaapa asia!
Ahne "uskova" tulee mitätöineeksi laupeuden ja vääryyden, jos kieltää rahan joka toimii aseena/välineenä riistolle. Sama on jos kiellettäisiin aseista puhuminen, ja sanotaan, että eihän tappamista tapahtunut koska syytetty oli kilometrien päässä murhapaikalta. Rahakeplottelun kieltäminen perustuu epäuskolle ja on hyvin tyhmää.
Kiitos hyvästä aloituksesta.- kummallisteknikko
Raha itsessään ei ole ollut paha asia, koska se on vaihdannan väline ja siten arvon määrittäjä, mitta. Raha on kuitenkin taottu aurasta miekaksi, petoksen välineeksi, myrkyksi ja kaiken kiroavaksi orjuuttajaksi. Jeesus piti rahanhimoa kaiken pahan alkujuurena, ei rahaa, mutta rahahan ei tosiaan ole enää sitä mitä sen piti olla.
- Rauhanlietsoja
Niin vielä...
Mitä on todellakin se että älkää katsoko rahaa vaan katsokaa kultaa, ostakaa hopeaa. Useat "hengelliset" opettajat opettavat menestysteologisia/ekonomisia menestyskikkoja. "Älkää uskoko lusiferia valitkaa beliar tai beelsebub"
Pörssi, pankki, vakuutus ja valuuttalaitokset ovat syvällä mukana okkultiikassa. Vapaamuurarius joiden piiriin kuuluu valtavasti vaikutusvaltaisia ekonomeja ja pappeja yhdessä palvovat ihan väärää Jumalaa vaikka moni heistä valehtelee olevansa kristittyjä.- Kiitollisuus Herrall
Terve Raamatun opetus suojelee rikkauden viettelyksiltä:
"Mutta kun meillä on elatus ja vaatteet, niin tyytykäämme niihin.
Sillä ne, jotka rikastua tahtovat, lankeavat kiusaukseen ja paulaan ja moniin mielettömiin ja vahingollisiin himoihin, jotka upottavat ihmiset turmioon ja kadotukseen."
"Sillä rahan himo on kaiken pahan juuri; sitä haluten moen tovat eksyneet pois uskosta ja lävistäneet itsensä monella tuskalla. Mutta sinä, Jumalan ihminen pakene semmoista..." 1. Tim 6:8-11
Ei raha - pelkkänä välineenä ole pahan juuri. Ongelma on rahan HIMO. Niinkuin kaikki himot, sekin tuottaa ongelmia, koska HIMO on tauti, se ei koskaan saa tarpeeksi! Himon orja on vanki.
Terve linja?
"Kahta minä sinulta pyydän, älä niitä minulta koskaan kiellä, kuolemaani asti. Vilppi ja valhepuhe pidä minusta kaukana. Älä köyhyyttä, älä rikkautta minulle anna; anna minulle ravinnoksi määräosani leipää.
etten kylläisenä tulisi kieltäjäksi ja sanoisi: Kuka on Herra? Ja etten köyhtyneenä varastaisi ja rikkoisi Jumalan nimeä vastaan." ( Sananl 30:7-9)
Molemmissa ääripäissä on omat vaaransa. Rikastunut tulee itseriittoiseksi, kuvittelee olevansa voittamaton. Rikkaus turmelee ihmistä usein. Köyhyys taas sekin on riski. Äärimmäisen köyhällä on viettelys jopa varkauteen.
Mitä enemmän uskova elämää seuraa (myös rikkauden ongelmaa!) ja mitä enemmän etsii Jumalan viisautta, Raamatun opetuksia, sitä selkeämmin
hyväksyy tämän:
- Kun on elatus ja vaatteet, katto pään päällä, jokapäiväinen kohtuullinen toimeentulo, sen onnellisempi voi olla. Kun saa asumiskulut maksettua, saa välttämättömän ravinnon, jne. voi keskittyä TÄRKEIMPIIN asioihin: etsiä Jumalan valtakuntaa!
Kymmenien vuosien uskontaipaleella on nähty, kuinka uskovat ovat hurahtaneet elintasokilpaan, menestysteologian hapatukseen... ovat tavoitelleet kultaa ja glamouria.... ja siinä ovat menettäneet uskonsa, lopuksi jopa tavallisen elämän tarpeet.
Kiitollisuus ja tyytyväisyys ovat tarpeen.
"Ja suuri voitto onkin jumalisuus yhdessä tyytyväisyyden kanssa." ( 1 Tim 6:6)
Kun katselemme laajasti, globaalilla tasolla, kuinka uskonveljemme ja - sisaremmekin ovat kovassa köyhyydessä, jopa puutteessa, monella alueella maailmassa - eiköhän juuri nyt nöyrrytä Jumalan edessä, uhraten kiitosta jokapäiväisestä leivästä?
"Kurjalle ovat pahoja kaikki päivät, mutta hyvä mieli on kuin alituiset pidot."
(Sananl 15:15) Kiitollinen ja tyytyväinen mieli; positiivisuus - antaa iloa ja voimaa arkeen.
- Rauhanlietsoja
Aiheen otsikosta on poikettu aika kauas.
Rikkaiden harjoittama okkultiikka on hyvin salaista ja nuo kyllä tietoisestikin tietää että sydänjuuriaan myöden vihaavat kristinuskoa ja OIKEAA juutalaisuutta. He toimivat rahanvaihtajina. tekeytyvät kyllä tarpee vaatiessa etse käyhiksi vaikka heillä itsellään on valta painattaa rahaa miten tahtovat. Ihmiset eivät tunnu näkevän sitä missä pahuus on.
Jeesus sanoi: "että he sanovat mutteivat tee" He osoittavat sinua ja minua, että meidän tulisi antaa köyhälle jota osoittavat. Itse he eivät anna, eikä he teidänkään todellisuudessa toivo köyhälle antavana vaan yhteisvastuullisesti heille, ja niillä rahoilla vaivaava niitä sorrettuja entistä enemmän. Pommia niskaan.
On todella huolestuttavaa, että tämä "hyvinvoiva" kristikynta ei näe ongelmaa. Jeesus kaatoi rahanvaihtajien pöydät ymmärtääkseni viikko ennen ristiinnaulitsemista. Asia varmasti sisältää profetaalisen viestin. Kyllä nuo rikkaat tietävät ettei rahaan pukeuduta, syödä, kasvateta lapsia, tai rakenneta asuntoja. Rikkaat, paremmin sanottuna ahneet, käyttävät sitä aseena ottaakseen perustarpeemme pois. Sitten he laittavat tilalle tuon uuden maailmanjärjestyksen. He itse kaatavat systeemin saadakseen aikaan vielä pahemman pedon merkin. Noiden turmeltuneiden päämäärä on orjuuttaa ihmiskunta, kun Jumala tahtoisi ihmisten olevan vapaita.
Karttakaa mediapropagandaa talousasiantuntijoiden lässytyksistä. Sijoittakaa rikkautenne joka on Jumalan Rakkaudessa oikein. Hänen tahtoaan tutkikaa.- kummallisteknikko
Rauhanlietsoja,
Kirjoitat hyvin ja arvostan kirjoituksiasi. Niissä on paljon viisautta. Voisitko selittää mitä tarkoitat tällä:
"Rikkaiden harjoittama okkultiikka"
Tiedän mm. Bohemian Grovesta joitakin esityksiä ja jo pelkkä Googlen kuvahaku aiheesta tuottaa sellaista materiaalia paikan päältä, että sitä ei selitetä enää isojen poikien pelleilyillä. Silti koko teema on jotenkin sen oloinen, että näin kristittynä ihmettelee voiko siitä saadakaan mitään selvyyttä suuntaan taikka toiseen. Yliluonnollisuuksia kun en ole kokenut ainakaan niin etteikö tapahtuneita voisi psykologian keinoin jotenkin yrittää selittää.
Katson silti, että jos kirjoittaa okkultismista ja liittää sen joihinkin määrätahoihin, on velvollinen todistamaan väitteensä. Tämä jo sen takia, että kristittyinä meidän tulee pysyä totuudessa ilman panetteluja ja herjauksia. Toinen syy on uskottavuus. Mikäli kirjoitamme jostakin esoteerisesta - jota kyllä jo salaseuralaisuus on - meidän tulee selkeästi osoittaa mistä on kyse, tai teemme itsemme ja asiamme naurunalaisiksi aivan omaa syytämme. - asdfasdfasdfe
Huhheijaa mitä touhua. Eikös tällaisten todistamattomien teorioiden paikka olisi salaliittoteoria-palsta?
Ja Raamatussahan puhuu että koska ihmiset eivät uskoneet Jumalaan ja totuuteen, niin Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen. - Rauhanlietsoja
kummallisteknikko kirjoitti:
Rauhanlietsoja,
Kirjoitat hyvin ja arvostan kirjoituksiasi. Niissä on paljon viisautta. Voisitko selittää mitä tarkoitat tällä:
"Rikkaiden harjoittama okkultiikka"
Tiedän mm. Bohemian Grovesta joitakin esityksiä ja jo pelkkä Googlen kuvahaku aiheesta tuottaa sellaista materiaalia paikan päältä, että sitä ei selitetä enää isojen poikien pelleilyillä. Silti koko teema on jotenkin sen oloinen, että näin kristittynä ihmettelee voiko siitä saadakaan mitään selvyyttä suuntaan taikka toiseen. Yliluonnollisuuksia kun en ole kokenut ainakaan niin etteikö tapahtuneita voisi psykologian keinoin jotenkin yrittää selittää.
Katson silti, että jos kirjoittaa okkultismista ja liittää sen joihinkin määrätahoihin, on velvollinen todistamaan väitteensä. Tämä jo sen takia, että kristittyinä meidän tulee pysyä totuudessa ilman panetteluja ja herjauksia. Toinen syy on uskottavuus. Mikäli kirjoitamme jostakin esoteerisesta - jota kyllä jo salaseuralaisuus on - meidän tulee selkeästi osoittaa mistä on kyse, tai teemme itsemme ja asiamme naurunalaisiksi aivan omaa syytämme.kummallisteknikko
Aihe on valtavan laaja, mutta tuo okkultiikka toimii nykyään lähes jokaisella elämän osa-alueella ja hyvin harva on siitä tietoinen. Juuri eilen törmärin aivan valtavan hyvään yhteenvetoon asiasta joka antaa asiasta kattavan kuvan mitä maailmassa on tapahtumassa (ja on aina tapahtunut)
Tuon videosarjan katsominen vie koko päivän ja on enkunkielinen, mutta suosittelen ehdottomasti tutustumaan siihen. Siinä on valtavasti profetaalista sekä menneestä, että tulevasta.
Koen ihan johdatuksena, että sain nähdä tuon sarjan, ja nyt suositella sinulle, kuin muillekin lukijoille.
http://www.youtube.com/watch?v=HDDGl79x4Pc&feature=BFa&list=PL70118C8DEDCEB4F0&index=1
ps. siinä käsitellään myös tätä kulta-aihetta, joka taitaa olla ainoita ellei ainoa jossa olen dokkarin tekijän ja eräiden ketjun kirjoittajienkin kanssa toista mieltä. Kultaan sijoittaminen ei nimittäin ole mikään ratkaisu aikana jota kohden etenemme.
Siunausta
- erttkl
Ei ole kaikki kultaa, mikä kiiltää ja vaikka pellissä lukisi kutaa tai kulta lonkero tai lapin kulta!
- Kultakuume jatkuu
Joo, kultakuume nousee!
Tänä aamuna on kullan hinta huipussaan, 1600 dollaria unssi!
Sijoittajat ovat nyt suuressa epävarmuudessa, eli pian raha - ja pörssimaailma romahtaa! Kuka on valmis kaaokseen?
Edessä ovat monenlaiset kriisit ja sekasorto.
Täm ON profeetallinen sana, kuvittelut ja uskottelut ettei "mitään tapahdu"
ne tulevat sulamaan kuin lumi auringossa...
- Ihmiset tajuu!
Yksi tavallinen sijoittaja sanoi tänä aamuna, ettei kiistä kriisin tuloa. Uskoo vakaasti että kovat ajat ovat edessä, vaikkei ole uskovainen...
- Inhottava realisti
Sijoittajat hyötyvät itse suurista kurssivaihteluista.
Kriisin ennustaminen ei tällä hetkellä erityisosaamista vaadi. Niin Eurooppa kuin USA:kin ovat jo kriisissä!- Kriisit l'hestyvät
Kriisistä, kovista ajoista -- jne. on toki Jumala antanut ilmoituksia KAUAN sitten. Monille ja monin tavoin...
Nyt vain h-hetken lähestyessä ovat "jalat maassa" ihmiset, uskovatkin siis, rohkeasti ja vailla pelko-paniikki-syndroomaa muistuttamassa, että on infantiilia uskoa virallisia "liturgioita", joita paniikkia pelkäävät informaattorit suoltavat! Siis mitä?
Että taloudellinen "vakaus" muka saavuttaisiin? Pumppaamalla rahaa ja kriisitukea valtioille.... ja että sijoittajat saataisiin "rauhoittumaan!.
Höpsistä vain. Harakatkin nauravat tällaisille optimismi-illuusio-saarnaajille!
Mopo karkaa pahemman kerran kirstujen vartijoiden käsistä!!
Mutta, nämä ikävät uutiset taivaan Jumala siis on jo kauan sitten kertonut. Synnin ja jumalattomuuden tuomio tulee. Tulee tuomio raha-ahneus-riisto-viljelylle. Ihmisten sortamiselle, kaikelle jumalattomuudelle ja pilkalle.
Kiinnostuneet voivat lukea (jos eivät pelkää) mitä Jumala on ilmaissut jopa 1989 lukien, Suomea koskien? Sillä suomiparka, pieni rääpäle, ei mikään lintukoto, tulee samaan osansa niin nälänhädästä kuin muistakin vitsauksista. Eikä tässä ateisitien kitinä paina mitään.
Jumala ON - ja tekee mitä on päättänyt tehdä.
www.suomistory.com
Suomesta: Suomidiary 1, Suomidiary2, jne. - 2w4q3er
Kriisit l'hestyvät kirjoitti:
Kriisistä, kovista ajoista -- jne. on toki Jumala antanut ilmoituksia KAUAN sitten. Monille ja monin tavoin...
Nyt vain h-hetken lähestyessä ovat "jalat maassa" ihmiset, uskovatkin siis, rohkeasti ja vailla pelko-paniikki-syndroomaa muistuttamassa, että on infantiilia uskoa virallisia "liturgioita", joita paniikkia pelkäävät informaattorit suoltavat! Siis mitä?
Että taloudellinen "vakaus" muka saavuttaisiin? Pumppaamalla rahaa ja kriisitukea valtioille.... ja että sijoittajat saataisiin "rauhoittumaan!.
Höpsistä vain. Harakatkin nauravat tällaisille optimismi-illuusio-saarnaajille!
Mopo karkaa pahemman kerran kirstujen vartijoiden käsistä!!
Mutta, nämä ikävät uutiset taivaan Jumala siis on jo kauan sitten kertonut. Synnin ja jumalattomuuden tuomio tulee. Tulee tuomio raha-ahneus-riisto-viljelylle. Ihmisten sortamiselle, kaikelle jumalattomuudelle ja pilkalle.
Kiinnostuneet voivat lukea (jos eivät pelkää) mitä Jumala on ilmaissut jopa 1989 lukien, Suomea koskien? Sillä suomiparka, pieni rääpäle, ei mikään lintukoto, tulee samaan osansa niin nälänhädästä kuin muistakin vitsauksista. Eikä tässä ateisitien kitinä paina mitään.
Jumala ON - ja tekee mitä on päättänyt tehdä.
www.suomistory.com
Suomesta: Suomidiary 1, Suomidiary2, jne.Mainos, ilmoitettu asiattomaksi.
- Inhottava realisti
Ovatko talouasiat palstalle kuuluvia vaiko eivät?
- Inhottava realisti
Ei. En vain kuules ymmärrä.
Jos profeetat puhuvat talousasioista vaikka virheellisestikin, se on hyväksyttyä ja tänne kuuluvaa?
Jos joku muu kysyy aiheesta jotain, se EI ole tänne kuuluvaa? - Inhottava realisti
Hmm...
Useita ongelmia.
1. Et ottanut mitään kantaa kysymykseen. Miksiköhän et?
2. Kuonaksi nimittelyt eivät liity mitenkään minuun. En käytä moisia ilmauksia. Tosin minuakin on kyllä nimitelty monin tavoin. Sitä sattuu.
3. Tutkipa tarkkaan, miltä taholta solvaukset alkavat.
4. Jos et keskustele ateistien kanssa, miksi erikseen ilmoitat asiasta? - Hengetön linja
Uskovat eivät näe relevantiksi "keskustella" ateistien kanssa, kosa heillä on toisten tason ideologia. Hengetön, jumalaton.
Jatka itsesi kanssa, kiusaa itseäsit täällä, synnytä jatkuvaa "draamaa".
Kun ei kerran muuta ole.
The end.- Solvaustaho tunnetaa
Tiedetään kyllä KUKA täällä on uskovien solvausmies nro 1. Nikeilläänkin, jopa Ilminantajan tasolla. Selvitetty on taustat. SE oli helppoa...
- Jesajan näkyä...
Auttaako kulta ruokapulassa?
Profeetta Jesaja ”näkee” kauas, Herran ”vihan päivään”.
Hän näkee ”valtakuntain, kokoontuneitten kansojen kohinaa” (Jes 13:4)
Hän näkee ydinsodan seuraukset:
”Sillä taivaan tähdet ja Kalevanmiekat eivä loista valollansa, aurinko on pimeä noustessansa, kuu ei kirkkaana kumota.” ( Jes 13:10)
Jesaja näkee edelleen sen seuraamusketjun, jonka ydinongelmien ilmakehää pimittävä saastepilvi aiheuttaa? Minkä? Kun aurinko on paksun savun takana, maapallon ilma kylmenee. Kasvit eivät kasva, taikka kuolevat, koska fotosynteesi on olematon... Ja siitä seuraa nälänhätä, ihmisten joukkokuolemat...
”Minä teen kuolevaiset harvinaisemmiksi kuin puhdas kulta, ihmiset harvinaisemmiksi kuin Oofin kulta.” ( Jes 13:12)
Tätä samaa asiaa ennustaa myös Johannes Patmoksella näkemäänsä..
”Näistä kolmesta vitsauksesta sai kolmas osa ihmisiä surmansa; tulesta ja savusta ja tulikivestä, jotka lähtivät niiden suusta.” ( Ilm 9:18)
Kun lopunajan vitsauksissa jo alkuun on menehtynyt n. 2 miljardia ihmistä ( = neljäs osa maata, Ilm 6:8) ja kun jatkossa olevissa vitsauksissa menehtyy edelleen suuria ihmisjoukkoja (Ilm 8:7-13)
Jäljelle jääneistä (n.3-4) miljardia ihmistä, saa surmansa 1/3. Näin karkeasti laskien jäljellä olisi enää n. 2 miljardia globaalista väestä. Ehkä parhaiten selviävät monet köyhät maaosat, jotka sivussa johtavien valtakuntien sotatoimista.
Siis? Me olemme kuin ”lastu laineilla”. Kuohuvien maailman myrskyjen aatossa. Nyt on korkea aika testata rohkeus, kohdata pelkopeikkoa silmästä silmään. Vakuuttaa itsensä Taivaan varalle, kerätä ”aarteet sinne” missä ei koi syö ja ruoste raiskaa! (Matt 6:21) Jumala antaa omilleen uskon joka kantaa, rohkeuden jossa pelkuruutta ei ole, antaa ilon – joka ei ole mammonasta kiinni!
(2 Tim 1:7, Room 8: 31-39) - Inhottava realisti
Aika näyttää. Raamatun kohdat ovat moniselitteisiä.
- Järki, missä?
Ateisti ja jumalaton - ei ole edes oikeutta repostella Raamattua. Kun väittää siä "paimentolaisten legendaksi".
- Kirjaa lukenut
Järki, missä? kirjoitti:
Ateisti ja jumalaton - ei ole edes oikeutta repostella Raamattua. Kun väittää siä "paimentolaisten legendaksi".
Kirjailijan analyysiä... ”raha-uskovaisten” illuusioista....
Talousasioista terävää huomiota näkyi Antti Tuurin uusimmassa kirjassa... näin.
” Talousalueen kamppailu euron vakaudesta hälyttää, ja poliitikkojen puheet vakaan valuutan välttämättömyydestä tuovat kovin mieleen puheet, joita meillä kuultiin 1990-luvun alussa, kun Koivisto, Kullberg, Aho ja Viinanen vakuuttivat meille, että vakaa markka on ainoa ratkaisu Suomen silloisiin talousongelmiin. Silloin seurauksena oli ennenäkemätön, itse aiheutettu lama.”
”En tiedä, miksi talousmiehet ain sortuvat uskomaan vakaan rahan onnea tuovaan vaikutukseen, ja saavat poliitikot siitä vakuuttuneiksi, kun usko kuitenkin aina, kerta toisensa jälkeen osoittautuu vääräksi ja talous romahtaa. Rahan arvohan ei voi pysyä vakaana, koska raha ei pitkään aikaan enää ole ollut sitä, mikä sen tarkoitus oli: vaihdon väline.”
Lähde: Tuuri Antti, Matkoilla Euroopassa, s.184, Otava 2011
Kommenttia:
Kirjailijat ja taiteilijat ovat kautta historian olleet ”näkökykyisiä” jopa tulevaisuuteenkin, mutta myös nähneet läpivalaisun tasolla tilanteita. Vapaat taitelijat, politiikasta, talouskytköksistä ja muista sidonnaisryhmistä irtiolevina - uskaltavat myös ajoittain lausua teräviä huomioita mädännäisistä pesäkkeistä. Ja, onhan kirjoista, kirjoituksista historiassa noussut vallankumouksiakin. Sanan mahti on sellainen.
- Inhottava realisti
On mielenkiintoista keskustella talouspolitiikastakin. Täällä tosin ajoittain on heitäkin, jotka eivät hyväksy aihetta tänne, mutta he taitavat olla katoava vähemmistö.
- :)))
:) :(
- Sanaopettaa
:))) kirjoitti:
:) :(
Kultaa vai usko Jeesukseen? Matt 6:19-21
- Kulta arvossaan
Olen Inhottavan realistin kanssa ainakin yhdestä asiasta samaa mieltä: MIksi ihmeessä täällä ei saisi keskustella talouspolitiikasta? Siinä on ainakin jotain järkeä, kun vertaa vaikka näiden hihhuleiden uskontopuheita ja raamatun lainauksia!! Tosinkin, suurin osa niistä varmaan on täällä ihan piruuttaan vaan ärsyttämässä muita, mutta, hyvä sikäli, että saavat siitä jonkinlaisen tyydytyksen ja hyvänolon tunteen itselleen.
Eihän täällä ole kenenkään pakko olla eikä näitä juttuja lukea, jos tuntuu, että ahdistaa.
Muuten- kullan hinta näkyy olevan yli 1360 euroa / unssi!!! Eli jotain 44 eur / g!!!
Että siitä vaan epäilemään kullan arvoa! Maanantaina uskon, että nousee taas viikonlopun jälkeen lisää. Muuta taloustietoa ei tarvita, äkkiä vaan ostamaan kultaa!!! Sen hinta tulee kaksinkertaistumaan kahdessa vuodessa. Vaikka- miksipä minä ketään neuvoisin niin tekemään. Jos kaikki ryntäisivät kultaa ostamaan, sen hinta pomppaisi pilviin, ja silloin se olisi jo kupla. Nyt kulta on vielä halpaa.
- gjkjfgjm
Sääntöjen vastaista. Pelkkä linkki vailla omaa tekstiä.
- Profetiaa ja sanaa
Jeesus sanoi: "sillä missä sinun aarteesi on, siellä on myös sydämesi."
Matteus 6:21. Siinä linkki tekstin kanssa... - Rikas ja köyhä
Profetiaa ja sanaa kirjoitti:
Jeesus sanoi: "sillä missä sinun aarteesi on, siellä on myös sydämesi."
Matteus 6:21. Siinä linkki tekstin kanssa...Ajankohtaista sanaa rahan jumalasta... Kolme esimerkkiä:
1) "Ja katso, seillä oli mies nimeltä Sakkeus; ja hän oli publikaanien päämies ja oli rikas." ( Luuk 19:2) Mitä tapahtui? Joka kiinnostunut on, voi lukea... Rikkaus ei tuhonnut Sakkeuksen elämää!
2) "Mutta tämän kuullessaan hän tuli murheelliseksi, sillä hän oli sangen rikas."
(Luuk 18:22-23). Mitä tapahtui? Ilmeisesti rikkaus, rahanhimo, mammon vankila tuhosi miehen -- tulevaisuuden, ikuisuuden?
3) "Oli rikas mies, joka pukeutui purppuraan ja hienoihin pellavavaatteisiin ja eli joka päivä ilossa loisteliaasti. Mutta eräs köyhä, nimeltä Lasarus makasi hänen ovensa edessä täynnä paiseita. Ja halusi ravita itseään niillä murilla, jotka putosivat rikkaan pöydältä. Ja koiratkin tulivat ja nuolivat hänen paiseitansa.
Niin tapahtui, että köyhä kuoli..... ja rikaskin kuoli." ( Luuk 16: 19-31)
Mitä sitten tapahtui? Kumpikin sai "osansa". Rikas oli ahnehtinut itselleen kuin "maanpäällistä taivasta". Ja sitten se loppui. Ahneuden synti tuotti kadotuksen. Köyhä parka sai taivaan, koska hän oli elänyt kuin "helvetissä" maan päällä, rikkaan ahneen julmurin jaloissa.
Tämä aika on edellä kuvatun kaltaista. Pitkälle. Kuilu köyhien ja rikkaiden välillä kasvaa jopa hyvinvointivaltioissa, joissa rikkaat rikastuvat kiistatta köyhien kustannuksella.
Ei ihme, että "rikkaiden ahneiden" tuomio tulee. Jumala on Oikeus, oikeudenmukainen. Hän ei ole sorron takuumies. Mitä Jaakob sanoo rikkaiden kohtalosta? Jaak 5: 1-6.
- kulta ei pelasta
Kulta on mureneva toivo, jatkossa. Sitä ei voi syödä... ja, ja...
www.suomistory.com - kulta,kulta
Kun pörssijumala pettää, antaa kulta-jumala toivoa. Kullan hinta nousee kuin komeetta toivon taivaalle, hinta tänään 1837,5 dollaria unssilta. Turvaa ja toivoa, rauhaa ja onnellisuuttako:
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=60894:kullan-hinta-jatkaa-nousuaan&catid=3:talous&Itemid=32 - Tuleva.-ennust
Vain 7 % suomalaisista ei ole huolissaan.... Sellaista ovat visiot. Uutisissa, gallupeissa -- (ei profetioissa!)
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/08/1376053/mtv3n-kysely-talouden-epavarmuus-huolestuttaa - Inhottava realisti
Talouden ongelmista on jauhettu viime aikoina medioissa melkoisella intensiteetillä.
Pitäisi olla varsin optimistinen luonne mikäli tutkimuksessa vastaisi esim. vaihtoehdon "Tilanne ei huolestuta minua." tms.
Melkoisen monilla ihmisillä on ihan järkisyitä seurailla tilannetta. Työpaikat ovat monilla aloilla epävarmoja ja varsinkin pääkaupunkiseudulla monella on asuntolainaa runsaasti.- ei kaikki kultaa
Jumalattomat pelkäävät kun materiajumala horjuu.... Mutta profetioita ei tässä voi nimetä pelon syyksi, vaan materiajumalaa ja siitä johtuvaa uutisointia... Ja, pelko on aina jokaisen korvien välissä...
- Inhottava realisti
Kaikki on katsos aina niin suhteellista.
Ihminen esim. saattaa kertoa lopettavansa tänne kirjoittelun kokonaan, mutta jatkaa silti.
Jos aiheesta puhutaan, mammona on kelvannut kyllä ihan uskovillekin läpi historian. Onpa varakkuutta pidetty merkkinä Jumalan siunauksestakin. Ja onhan täällä moni uskova sitä mieltä, että on Jumalan rangaistus, kun ongelmia talouteen tulee!
Ei myöskään paljoa tarvitse itseään vaivata, mikäli haluaa selvittää seen tahon, joka näissä keskusteluissa talousongelmia esiin manaa. Se EI taida olla ei-uskovien taho? Hyvin nuo negatiiviset uutiset kelpaavat... - cccccccccc
Minua ihmetyttää ihmisten asenne esim. näihin talouden "myrskyihin" Kun oikein toivomalla toivotaan ja profetoidaan, että kanssa ihmisellä menisi mahdollisimman huonosti. Kuitenkin olen nähnyt, mitä nämä inhimilliset tragediat ovat, kärsimyksineen kaikkineen. Väkisin tulee mieleen, että se on oikein unelmien täyttymys, kun muilla menee päin prinkkalaa.
Ihminen on kyllä aika kieroutunut, ei voi muuta sanoa. - Inhottava realisti
Samaa asiaa tässä on tullut ihmeteltyä itsekin muutaman kerran.
- järki kadoksissa?
Outoa kun täällä ihmettelevät?
- AinaJoku nousee
järki kadoksissa? kirjoitti:
Outoa kun täällä ihmettelevät?
Alamäki siellä, ylämäki täällä! Balanssia!
http://uutiset.msn.hs.fi/talous/artikkeli/Kultavälittäjä ei toivo hurjaa hintapiikkiä kultaan/1135268680770
- Inhottava realisti
Niin. Onhan se fantastista, jos taloudellisia ongelmia tulee.
Kun niitä on PROFETIOINUT, saa tyydytystä profetian toteutuessa.
Ei väliä, vaikka inhimillistä kärsimystä tulekin siin sivuseurauksena. Sattuuhan sitä.
Ja EI, ongelmat eivät pelota. Aina taantumista on ylikin selvitty. - Kulta-jumalan kukois
Rahajumala ei sääli palvelijoitaan. Se on ainakin varma ennustus, ollut kautta aikojen. Rikkaat eivät sääli köyhien kärsimystä. Se on ahneuden laki. Kovuus.
Kulta-jumalan hinta noussut taas uuteen tasoon...
http://www.taloussanomat.fi/porssi/2011/08/22/kullan-hinta-loi-taas-uuden-ennatyksen/201111670/170
JK. Jos jollakin on NIIN PAHA ja levoton olo, mitä viesteistä voi päätellä, niin on epäviisasta surffailla pelottavilla palstoilla.. Aikuinen ihminen tämän tajuaa... - Inhottava realisti
Kiitos vain. Hyvä olo. Kävin vaimon kanssa lenkillä ja se teki terää. Oikein mukavaa iltaa Sinulle.
- outoa touhua
Mitä kummaa se toivottelee ja kenelle? Onko sillä pakkomielle, jokin "haamu"... tämähän on profetiapalsta. Onko tuo profetiaa, kait?
- Aika raksuttaa
outoa touhua kirjoitti:
Mitä kummaa se toivottelee ja kenelle? Onko sillä pakkomielle, jokin "haamu"... tämähän on profetiapalsta. Onko tuo profetiaa, kait?
Järjetöntä vai ei? Mutta rahajumala kyllä on aktiivinen.... /(Taloussanomat 24.8.2011)
"Kullan hintakupla on järjetön"
EPA
Kullan hinta on jyrkässä nousussa, kun sijoittajat siirtyvät osakkeista varmempiin sijoituskohteisiin. Kultaan onkin muodostunut hintakupla, joka on asiantuntijan mukaan järjettömän kokoinen.
Kullan hinta nousi tiistaina jälleen kaikkien aikojen ennätykseensä, jo yli 1 900 dollariin unssilta. Hintaa nostaa sijoittajien pako osakkeista ja joukkovelkakirjoistakin jalometallisijoittamiseen.
Kullan hinta on noussut tämän vuoden aikana kolmanneksella ja lähes viisinkertaistunut sitten vuoden 2004. Sen hinta onkin muodostanut "järjettömän kuplan", amerikkalaisen CNBC-talouskanavan haastattelema asiantuntija sanoo.
– Kulta ei ole rahaa, ja sillä ei ole sijoituksellista tuottoa, ja itse asiassa siihen liittyy hallussapito- ja säilytyskustannuksia. Kullan omistamisen vuosikustannukset nousevat 3–3,5 prosenttiin, Mirae Assetin tutkimusjohtaja John Wadle sanoi CNBC:lle.
Maailman kultavarannot ovat yhteensä yli 9 000 miljardin dollarin eli yli 6 200 miljardin euron arvoiset. Dow Jonesin teollisuusindeksin 30 osakeyhtiön yhteisarvo noin kolmannes kultavarantojen arvosta, ja Wadle uskookin kullan hinnan olevan vain valtava kupla.
Tämä on täysin järjetöntä, Wadle kommentoi.
________________________________________________
Tulevaisuuden ennustuksia.... Kreikka?
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2011/08/24/vakuudet-tai-ei--kreikka-kaatuu-kuitenkin/201111749/12 - Kulta arvossaan!!
Aika raksuttaa kirjoitti:
Järjetöntä vai ei? Mutta rahajumala kyllä on aktiivinen.... /(Taloussanomat 24.8.2011)
"Kullan hintakupla on järjetön"
EPA
Kullan hinta on jyrkässä nousussa, kun sijoittajat siirtyvät osakkeista varmempiin sijoituskohteisiin. Kultaan onkin muodostunut hintakupla, joka on asiantuntijan mukaan järjettömän kokoinen.
Kullan hinta nousi tiistaina jälleen kaikkien aikojen ennätykseensä, jo yli 1 900 dollariin unssilta. Hintaa nostaa sijoittajien pako osakkeista ja joukkovelkakirjoistakin jalometallisijoittamiseen.
Kullan hinta on noussut tämän vuoden aikana kolmanneksella ja lähes viisinkertaistunut sitten vuoden 2004. Sen hinta onkin muodostanut "järjettömän kuplan", amerikkalaisen CNBC-talouskanavan haastattelema asiantuntija sanoo.
– Kulta ei ole rahaa, ja sillä ei ole sijoituksellista tuottoa, ja itse asiassa siihen liittyy hallussapito- ja säilytyskustannuksia. Kullan omistamisen vuosikustannukset nousevat 3–3,5 prosenttiin, Mirae Assetin tutkimusjohtaja John Wadle sanoi CNBC:lle.
Maailman kultavarannot ovat yhteensä yli 9 000 miljardin dollarin eli yli 6 200 miljardin euron arvoiset. Dow Jonesin teollisuusindeksin 30 osakeyhtiön yhteisarvo noin kolmannes kultavarantojen arvosta, ja Wadle uskookin kullan hinnan olevan vain valtava kupla.
Tämä on täysin järjetöntä, Wadle kommentoi.
________________________________________________
Tulevaisuuden ennustuksia.... Kreikka?
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2011/08/24/vakuudet-tai-ei--kreikka-kaatuu-kuitenkin/201111749/12Ei minulla ainakaan ole mitään kullan säilytyskustannuksia! Kun ei isommin huutele kullan omistuksestaan, niin voi pitää ihan huoletta kotona asekaapissa.
Ja- arvo sen kuin nousee. Koko ajan, ja ostan vielä ainakin puoli kiloa lisää, sillä todellisuudessa kulta on vielä HALPAA! Paras asiantuntija olet sinä itse, muista se. Jos minä olisin kuunnellut ns "asiantuntijoita" vaikkapa vuosi sitten, olisin nyt 10.000 euroa köyhempi! Todellisuudessa kullan hinta ei ole noussut mihinkään, ainoastaan sen nousu on ajateltava suhteessa rahaan. Kun setelien ja arvopaperien hinta laskee, niin kullan hinta näyttää nousevan. Minä uhraan viikottain tuntikausia tutkimalla eri arvometallien hintoja sekä vertaan arvopaperien hiontoja ym.... pitää olla koko ajan tietoinen missä mennään ja toimia sen mukaan! Älä tee niin kuin muut, vaan toisin, niin rikastut! Sitten vasta, jos kaikki, tai edes neljännes ihmisistä alkaisi ostaa hulluina kultaa, sen hinta olisi aivan varmaan kupla. Nyt ei sitä vaaraa ole, kun häviävän pieni osuus ihmisistä ostaa kultaa. Ehkä alussa mainitsemani asia, että olisin 10.000 euroa köyhempi jos.... on vähän väärin sanottu. Jos epäilet mitä olen edellä sanonut, säilytä tämä viesti ja esitä se minulle vuoden päästä, jos en ole ollut oikeassa, saat salkullisen Nokian osakkeita! :) - Kultakuume!
Kulta arvossaan!! kirjoitti:
Ei minulla ainakaan ole mitään kullan säilytyskustannuksia! Kun ei isommin huutele kullan omistuksestaan, niin voi pitää ihan huoletta kotona asekaapissa.
Ja- arvo sen kuin nousee. Koko ajan, ja ostan vielä ainakin puoli kiloa lisää, sillä todellisuudessa kulta on vielä HALPAA! Paras asiantuntija olet sinä itse, muista se. Jos minä olisin kuunnellut ns "asiantuntijoita" vaikkapa vuosi sitten, olisin nyt 10.000 euroa köyhempi! Todellisuudessa kullan hinta ei ole noussut mihinkään, ainoastaan sen nousu on ajateltava suhteessa rahaan. Kun setelien ja arvopaperien hinta laskee, niin kullan hinta näyttää nousevan. Minä uhraan viikottain tuntikausia tutkimalla eri arvometallien hintoja sekä vertaan arvopaperien hiontoja ym.... pitää olla koko ajan tietoinen missä mennään ja toimia sen mukaan! Älä tee niin kuin muut, vaan toisin, niin rikastut! Sitten vasta, jos kaikki, tai edes neljännes ihmisistä alkaisi ostaa hulluina kultaa, sen hinta olisi aivan varmaan kupla. Nyt ei sitä vaaraa ole, kun häviävän pieni osuus ihmisistä ostaa kultaa. Ehkä alussa mainitsemani asia, että olisin 10.000 euroa köyhempi jos.... on vähän väärin sanottu. Jos epäilet mitä olen edellä sanonut, säilytä tämä viesti ja esitä se minulle vuoden päästä, jos en ole ollut oikeassa, saat salkullisen Nokian osakkeita! :)Koeteltua viisautta.. Raha-Jumalan palvelijoille...
"Ne jotka rikastua tahtovat, lankeavat kiusaukseen ja paulaan ja moniin mielettömiin ja vahingollisiin himoihin, jotka upottavat ihmiset turmioon ja kadotukseen." ( 1 Tim 6:9)
"Älkää kootko itselleni aarteita maan päälle... Sillä missä sinun aarteesi on, siellä on myös sinun sydämesi."
"Ei kukaan voi palvella kahta Herraa; sillä hän on joko tätä vihaava ja toista rakastava, taikka tähän liittyvä ja toista halveksiva."
"Ette voi palvella kahta Herraa, Jumalaa ja mammonaa."
( Matt 6:19-24)
Rahak Jumala tulee pettämään palvelijansa. Se ei auta; jättää kurjat parkumaan.
Kulta ei auta. Sitä ei voi syödä.
Kun ruokapula ja nälänhätä tulee maailman vitsaukseksi, kullalla ei voi ostaa. Kukaan ei HUOLI kultaa maksuksi, ja niin se joka nyt on 10 000 euroa rikkaampi (kultakuumeessaan) kuolee nälkään samoin kuin se köyhä, jolla oli viisi palanutta puupenniä.. (Paitsi, että Herraan luottava köyhä saataa pötkiä pidemmälle, kuin kultahimon palvelija... sillä Herra omistaa kullat ja hopeat - kaiken - lopunperin!)
Onnittelut kultahimoon! Hanki hyvät hampaat...:)
Ahneus on synti, monelle kadottava synti. I Tim 6: 7-10 - Inhottava realisti
Kultakuume! kirjoitti:
Koeteltua viisautta.. Raha-Jumalan palvelijoille...
"Ne jotka rikastua tahtovat, lankeavat kiusaukseen ja paulaan ja moniin mielettömiin ja vahingollisiin himoihin, jotka upottavat ihmiset turmioon ja kadotukseen." ( 1 Tim 6:9)
"Älkää kootko itselleni aarteita maan päälle... Sillä missä sinun aarteesi on, siellä on myös sinun sydämesi."
"Ei kukaan voi palvella kahta Herraa; sillä hän on joko tätä vihaava ja toista rakastava, taikka tähän liittyvä ja toista halveksiva."
"Ette voi palvella kahta Herraa, Jumalaa ja mammonaa."
( Matt 6:19-24)
Rahak Jumala tulee pettämään palvelijansa. Se ei auta; jättää kurjat parkumaan.
Kulta ei auta. Sitä ei voi syödä.
Kun ruokapula ja nälänhätä tulee maailman vitsaukseksi, kullalla ei voi ostaa. Kukaan ei HUOLI kultaa maksuksi, ja niin se joka nyt on 10 000 euroa rikkaampi (kultakuumeessaan) kuolee nälkään samoin kuin se köyhä, jolla oli viisi palanutta puupenniä.. (Paitsi, että Herraan luottava köyhä saataa pötkiä pidemmälle, kuin kultahimon palvelija... sillä Herra omistaa kullat ja hopeat - kaiken - lopunperin!)
Onnittelut kultahimoon! Hanki hyvät hampaat...:)
Ahneus on synti, monelle kadottava synti. I Tim 6: 7-10Kaikki on suhteellista.
Suuri osa maailmasta on kokenut nälänhätää jo pitkään. Ihmisiä kuolee ruuan ja veden puutteeseen sekä niistä aiheutuviin sairauksiin jatkuvasti. Ilmeisesti vain länsimaailman pulmat ovat merkityksellisiä.
Raamatussa puhutaan kullasta siksi, että se noihin aikoihin oli rahajärjestelmän olennainen osa. Setelirahaahan ei ollut.
Raha on aina kelvannut ihan kaikille. En ole huomannut yhdenkään uskovankaan luopuvan palkastaan ja elelevän Jeesuksen ohjeen mukaan huolettomana kuin taivaan linnut.
Nykypäivän talousjärjestelmä on varsin monimutkainen verrattuna Raamatun aikoihin. ;Maailma nyt vain valitettavasti pyörii tällä hetkellä sen varassa, että rahaa on ja sitä käytetään. Jos jollakin on tilalle tarjota parempi yhteiskuntamalli, suosittelen politiikkaan mukaan lähtöä. Tosin se näyttää olevan kohtuullisen haastavaa, vaikka tämänkin palstan kirjoittajat ovat parhaansa jopa eduskuntavaaliehdokkaina tehneet! - KUlta arvossaan
Kultakuume! kirjoitti:
Koeteltua viisautta.. Raha-Jumalan palvelijoille...
"Ne jotka rikastua tahtovat, lankeavat kiusaukseen ja paulaan ja moniin mielettömiin ja vahingollisiin himoihin, jotka upottavat ihmiset turmioon ja kadotukseen." ( 1 Tim 6:9)
"Älkää kootko itselleni aarteita maan päälle... Sillä missä sinun aarteesi on, siellä on myös sinun sydämesi."
"Ei kukaan voi palvella kahta Herraa; sillä hän on joko tätä vihaava ja toista rakastava, taikka tähän liittyvä ja toista halveksiva."
"Ette voi palvella kahta Herraa, Jumalaa ja mammonaa."
( Matt 6:19-24)
Rahak Jumala tulee pettämään palvelijansa. Se ei auta; jättää kurjat parkumaan.
Kulta ei auta. Sitä ei voi syödä.
Kun ruokapula ja nälänhätä tulee maailman vitsaukseksi, kullalla ei voi ostaa. Kukaan ei HUOLI kultaa maksuksi, ja niin se joka nyt on 10 000 euroa rikkaampi (kultakuumeessaan) kuolee nälkään samoin kuin se köyhä, jolla oli viisi palanutta puupenniä.. (Paitsi, että Herraan luottava köyhä saataa pötkiä pidemmälle, kuin kultahimon palvelija... sillä Herra omistaa kullat ja hopeat - kaiken - lopunperin!)
Onnittelut kultahimoon! Hanki hyvät hampaat...:)
Ahneus on synti, monelle kadottava synti. I Tim 6: 7-10Kuullostaa taas pers´aukisen puheilta! Kyllä ruokaa saa aina kun vaan on kultaa, mutta rahalla ei ole välttämättä mitään arvoa, se on nähty jo vuosituhansien ajan!!
- Inhottava realisti
Talousasiat ovat mielenkiintoisia. Nähtäväksi jää, mitä tapahtuu.
- Mammona pettää
Huonot "talous.profetiat" vetävät suomalaisiakin suohon, eikä ihme?
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2011/08/suomalaisten_luottamus_talouteen_lahes_syoksykierteessa_2826065.html - Jokaisen saa osansa
Ahneuden ja sorron "bonukset" tulevat niin ja näin. Kaikki eivät alistu, eivät kumarra Rahan Jumalan brutaalia valtaa.
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2011/10/wall_streetin_mielenosoitukset_leviavat_yhdysvalloissa_2920632.html - ....
....
- Wall Street.
Vieläkö kullan hinta on nousussa?
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26717307Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235557- 1162605
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162106Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361782Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111021- 59962
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45914Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32913