Tarkoitus matkailla Kiinassa, mm. Kantonissa. Olen kuullut, ettei siellä kukaan osaa englantia. Miten siellä voi tilata ruokaa? Entä miten liikutaan, jos taksit eivät ymmärrä? Jne.
Miten Kiinassa matkailija pärjää?
6
355
Vastaukset
Metrot on helppoja kulkea vaikka ei kieltä osaiskaan, useinmiten asemien nimet ovat myös pinyiniksi eli länsimaisin aakkosin. Lipun ostamisessa auttaa henkilökunta ja yleensä aika nopeasti ne havaitsevat hapuilevan turistin. Joissain kaupungeissa myös kuulutukset metroissa englanniksi.
Kannattaa pyytää hotellissa kirjoittamaan osoitteita paperilapuille, tosin se saattaa olla hankalaa, sillä usein juuri hotellin henkilökunnilla ei ole kielitaitoa. Ainakin oman hotellin nimi ja osoite kannattaa olla kirjoitettuna ylös kiinalaisin merkein.
Ruokaa voi tilata sormella osoittamalla, tietysti se on helpompaa jos käy katukuppilassa jossa ruoka on esillä.- kodvoo
Taisi olla verkkokauppa mikä on myynyt kielenkäännöslaitteita ja jopa puhuvaa mallia, kysy heiltä tai etsi sivuilta. Nykyisiin puhelimiin saattaa myös löytää käänösohjelmia.
- Kientäjä
Ainakin Lumia puhelimeen saa sellaisen kääntäjän, joka kääntää puheesta toiselle kielelle. Aina noihin käännöksiin ei voi luottaa täydellisesti, mutta kyllä ne ainakin suuntaa antavia on.
- vanha jeti
Kyllä siellä pärjää konstilla tahi toisella. On tullut kuljettua niin Kiinat kuin Tiibetit vuodesta -84 lähtien, jolloin tilanne oli vähintään viisi kertaa vaikeampi kuin nykyjään. Nyt on suorastaan helppoa!
- Vaikia paikka?
Kiina testattu, ja kyllä siellä pärjäsi ihan kohtuullisesti ilman kiinantaitoakin. On kyllä sanottava, että ei kielitaidosta haittaakaan olisi ollut, mutta ilmankin tuli toimeen. Eniten haasteita oli ravintolassa asioidessa. Pikkuliikkeissä saattoi Baidun kääntäjä olla avuksi. Onkohan mihinkään älypuhelimeen olemassa sovellusta, joka tunnistaisi kiinankielisen tekstin ja kääntäisi sen vaikka englanniksi?
Kiinalaisessa katukuvassa on kuitenkin aika paljon englanninkielisiä tai vähintäänkin pinyin-tekstejä, mikä helpottaa liikkumista ja asioimista. Automaateissa voi yleensä valita englanninkielisen käytön. Metron ohella myös paikallisbussit ovat varsin helppoja, kunhan seuraa matkan etenemistä puhelimen karttasovelluksesta. Esim. Nokian kartoissa on yllättävän hyvät tiedot bussireiteistä. Haastavampaa voi olla neuvotella taksikuskin kanssa määränpäätä kiinaksi. Vaikia paikka? kirjoitti:
Kiina testattu, ja kyllä siellä pärjäsi ihan kohtuullisesti ilman kiinantaitoakin. On kyllä sanottava, että ei kielitaidosta haittaakaan olisi ollut, mutta ilmankin tuli toimeen. Eniten haasteita oli ravintolassa asioidessa. Pikkuliikkeissä saattoi Baidun kääntäjä olla avuksi. Onkohan mihinkään älypuhelimeen olemassa sovellusta, joka tunnistaisi kiinankielisen tekstin ja kääntäisi sen vaikka englanniksi?
Kiinalaisessa katukuvassa on kuitenkin aika paljon englanninkielisiä tai vähintäänkin pinyin-tekstejä, mikä helpottaa liikkumista ja asioimista. Automaateissa voi yleensä valita englanninkielisen käytön. Metron ohella myös paikallisbussit ovat varsin helppoja, kunhan seuraa matkan etenemistä puhelimen karttasovelluksesta. Esim. Nokian kartoissa on yllättävän hyvät tiedot bussireiteistä. Haastavampaa voi olla neuvotella taksikuskin kanssa määränpäätä kiinaksi.Plecolla on sovellus androidille ja iOSille, jossa voi kameraa hyväksikäyttäen kääntää merkkejä. Todella nopea. Tosin kamera näyttää väsyvän (kuumenevan???) tosi nopeasti eikä tahdo enää oikein tarkentua. On siinä piirto-ohjelmakin jolla ne merkit voi piirtää. Plecon sovellus maksaa muutamia kymppejä tuon optical character readerin (OCR) kanssa .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231863
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001650Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy511225Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?491108Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50876Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38797