Aurinko korvensi maata ja tuuli kuljetti hiekkaa sinne tänne. Muutama vihreä kasvin verso yritti sinnitellä tässä karussa maassa.
Vuosia sitten oli veden tulo lakannut ja maa oli alkanut kuivua.
Elämä tässä karussa maassa oli rankkaa, vettä löytyi vain niukalti ja näytti jo siltä, että sekin vähä oli jo hupenemassa.
Kuivuneen metsän siimeksessä asui Kara ja hänen heimonsa rippeet.
Heidän kylänsä sijaitsi kuivuneen joenuoman vieressä
******
Seuraava jatkakoon ja kehittäköön hahmoja eteenpäin. :)
Jakis: Kara ja kadonnut vesi
2
309
Vastaukset
- annette
Kara kumartui ja ammensi käsikupilla liejua. Inhotti nostaa sitä veden puutteesta rohtuville ja halkeileville huulille. Hiekka jäi kielen päälle ja hampaisiin. Hänen oli syljeksittävä, vaikka suusta ei sylkeä erittynytkään. Kieli oli karkea ja tarttui kitalakeen. Oksetti.
Myös Manami hörppi selkä kumartuneena onnettoman lätäkön ylle. Hän nosti päänsä, irvisti sitten Karalle ja näytti ilmeellään, kuinka pahaa muta oli.
Kara kaivoi mädäntyvän kalan joen punaisen saven sisältä ja heitti raadon kauemmas:
" Me kuolemme tänne niin kuin kalat!"
Manami kääntyi selin, katsoi kylää ja sen surullisena kyyhöttäviä majoja.
" Meidän on tehtävä jotain", hän sanoi.- W.B
Tunnit kuluivat tuskaisen hitaasti. Jatkuva kuumuus, veden puute ja huonot oltavat olivat ajaneet heimon ahtaalle. Heidän lukunsa oli tippunut viimeisen kuunkierron aikana puoleen; eikä tilannetta helpottanut se että heimon parhaat metsästäjät tekivät kaikkensa. Riistan ja veden löytäminen oli käynyt lähes mahdottomaksi, jokapäiväiseksi eloonjäämiskamppailuksi luontoa vastaan.
Kara katseli heikosti leimuavan nuotion valossa kyyhöttäviä heimotovereitaan, miettien epätoivoissaan miten sen sanoisi. Hän katsahti vaistomaisesti ystäväänsä Manamia, joka kuin alitajuisesti katsoi Karaa takaisin. Heidän suunnitelmansa voisi onnistua.. mutta se vaatisi heimon vanhimman, Parikesin suostumuksen. Vanha mies oli tosin ollut jo toista viikkoa pahan kuumeen kourissa, eikä hänen puheistaan enää tahtonut saada mitään tolkkua. Joukko nälkiintyneitä ja kärsineitä heimolaisia jatkoi vaitonaista illanviettoaan.
"Tehdään se nyt, Kara. Voisimme jo huomenna lähteä kohti suota", Manami kuiski ystävättärensä korvaan. Kara nyökkäsi vastauksensa, ja yhteistuumin he nousivat ja suuntasivat kohti Parikesin mökkiä. Saavuttuaan kyläpahasen suurimman rakennuksen ovelle, he säikähtivät sen nurkalta heitä kohti harppovaa suurikokoista miestä. "Groser!", huudahti Kara hämmistyneenä. "Olet elossa!", Manama puolestaan hihkaisi.
Vanhempi synkkäkasvoinen mies ei heille vastannut kuin vakavan nyökkäyksen. Groser, joka oli syntynyt mykkänä tähän kirottuun outoon maailmaan, kaukana jossain tunnetun galaksin reuna-alueilla.Hän oli vain eräänä päivänä viime talvena kadonnut metsästysmatkalla Mustan Suon reuna-alueilla.
Mitä hän olikaan sen jälkeen kokenut ja nähnyt?Nämä kysymykset pyörivät villisti nuoren naiskaksikon mielessä, heidän katselleessaan miehen ahavoituneita ja arpisia kasvoja. Miehen silmissä paisto väsymys, eikä hän epäröinyt avatessaan mökin ovea Karalle ja Manamille...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27417653Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"19212542Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736252MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny405263Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään845083Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.594213NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun704036Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja603810Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1043726Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463189