Saanko tietää tonttien yms. asuntojen hintoja. Onko tiedot ilmaisia? Haluaisin tietää paikkakuntani hintoja omakotitaloista tontteineen.Löytyykö ne kuntien nettisivuilta. En kylläkään löytänyt? Mistä nettiosoitteesta ne löytyvät? Onko olemassa siis joku valtakunnallinen kauppahintarekisteri?
Mistä saan tietää
7
2882
Vastaukset
- Todelliset hinnat
Kiinteistöjen ja tonttien todelliset hinnat saat maistraatista. Netistä ei varmaan löydy, mutta kysy maistraatista, miten tiedot saat.
Siis saat ainoastaan kiinteistöjen ja tonttien hinnat, et asunto-osakkeiden.
http://www.maistraatti.fi/ - Huihui
Täältä löytyy kiinteistövälittäjien kautta myytyjen asuntojen toteutuneista hintatietoja:
http://asuntojen.hintatiedot.fi/- miten toimii...
Kyseinen palvelu on olemassa, mutta ei todellisuudessa anna mitään tietoja - eli kertoisitko, miten saat hinnat näkyviin. Kun laitan tiedot oikeisiin paikkoihin ja painan "hae", niin mitään tietoja ei tule näkyviin. Eli toimiiko palvelu ylipäänsä ollenkaan (olen ihmetellyt tätä ennenkin...)?
- selaimesi,
miten toimii... kirjoitti:
Kyseinen palvelu on olemassa, mutta ei todellisuudessa anna mitään tietoja - eli kertoisitko, miten saat hinnat näkyviin. Kun laitan tiedot oikeisiin paikkoihin ja painan "hae", niin mitään tietoja ei tule näkyviin. Eli toimiiko palvelu ylipäänsä ollenkaan (olen ihmetellyt tätä ennenkin...)?
palomuurin, virustorjunnan jne. asetukset. Kyllä tuo toimi juuri äsken.
- Missukka
miten toimii... kirjoitti:
Kyseinen palvelu on olemassa, mutta ei todellisuudessa anna mitään tietoja - eli kertoisitko, miten saat hinnat näkyviin. Kun laitan tiedot oikeisiin paikkoihin ja painan "hae", niin mitään tietoja ei tule näkyviin. Eli toimiiko palvelu ylipäänsä ollenkaan (olen ihmetellyt tätä ennenkin...)?
Jollei tuo mitään, laajenna hakua.
Asuntokaupan yhteydessä osapuolilta kysytään, haluavatko he kaupan ilmoitettavaksi tuolla. Jos toinen osapuoli ei halua, kauppa ei tule sinne. Itse olin viime syksynä osallisena kahdessa kaupassa eli ostossa ja myynnissä, ja toisen osapuolen takia kumpikaan kauppa ei tullut näkyviin tuonne.
- lisätä kysymykseen että
mistä löytyy(vai löytyykö mistään) niiden kaupunkien/kuntien asunto-osakkeiden hintatietoja, joita ei siitä ympäristöministeriön palvelusta löydy??
Eli jos haluat tietää kiinteistöjen toteumat tulee sinun pyytää sinua kiinnostavien kiinteistöjen lainhuudot, jokainen maksaa erikseen, mutta kiinteistöjen asiakirjat ovat julkisia asiakirjoja ja lainhuudossa näkyy kauppahinta. Kiinteistöjen hintatiedot eivät vielä näy tuossa julkisessa palvelussa.
Osakeyhtiössä kauppahinnat eivät ole julkisia joten näet vain niiden paikkakuntien tiedot jotka em. palveluun kuuluvat, ja vain mikäli kaupan osapuolet ovat antaneet siihen suostumuksen. Me ammattilaiset näemme enemmän toteumia maksullisesta palvelusta johon kuuluvat melkein kaikki välitysliikkeet, mutta ne tiedot ovat luottamuksellisia.
Toivottavasti selkeytti tilannetta yhtään :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi933554Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä562526Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla152448Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi702306Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "162191Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.1021242Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm5671107Uskon todistus
Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik2611016Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko
Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K4001015Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday142979