IGGLO HENKSELIT PAUKKUEN

Lyhyestä virsi kaunis

RIP. lepää rauhassa, niin se katoaa mainen kunnia..Valloitettiin suomea, norjaa, eurooppaa, ja kuinkas sitten kävikään..

Nou hätä hyville välittäjille on aina työtä, sellaisten leivissä jotka ottavat palkkiota sen verran että kulutkin saadaan makselluiksi..

Näin se menee.

Juu pientä pintaremonttia.

2

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KRe

      Muutaman kerran olin tekemisissä Igglon kanssa. Ensimmäinen havainto oli se, kun olivat mitään ilmoittamatta kuvanneet ja laittaneet mainossivuilleen meidän muutaman huoneiston taloyhtiön. Äkäisen vastineen jälkeen se kyllä sieltä selittelyjen jälkeen poistettiin; tämän yhtiön osakkaat haluavat itse päättää mihin ja millä tavalla kuvastoihin mennään ja kenen bisneksiä edistetään. Siis maksutta ei kenenkään. Kohtuullisesta korvauksesta ehkä.

      Myöhemmin sitten heidän toiminnastaan jäi sellainen skeptinen käsitys, että toimeksiannoista peritään hieman pienempi palkkio kuin yleensä alalla, mutta normaali välittäjän ikävä työ jätetäänkin sitten ovelalla tavalla toimeksiantajan tehtäväksi. Työnjako vähän niinkuin, että minä otan rahat, tee sinä tuo tylsä duuni. Esim näytöthän ovat varsinaista pakkopullaa pukuväelle. Pitää seurustella lipevästi sekalaisen persaukisen porukan kanssa ja olla koko ajan keep smiling.

      No, ainahan voi kaikenlaista yrittää. Ilmeissti tämä ei uponnut tyhmään kansaan ja homma meni sitten kuin meni. Mutta ehkäpä konseptista jatkossa vielä jotain jalostuu.

      • Mitä valituksiin talojen kuvaamisesta tulee, niin en ole koskaan ymmärtänyt mitä haittaa niistä on. Kyseessähän ovat asunto-osakeyhtiöt, ei omakotitalot. Ohessa Igglo loi talosivut joiden antamia tietoja hyödynnetään kaikissa välitysliikkeissä.

        Toinen sitkeä harhakuva on että Igglon välittäjät eivät esittelisi asuntoja. Aivan samalla tavalla he työnsä hoitavat, ainakin minun tuntemani välittäjät siinä firmassa, enkä usko että yksikään omistaja on joutunut itse asuntoaan esittelemään.

        Igglon ongelmana oli johtoportaan täydellinen kyvyttömyys taloudenhoitoon. Jokainen yritys alalla on alusta pitäen tiennyt että heidän toimintaansa ei voi saada taloudellisesti kannattavaksi.

        Hyvänä puolena tosin on, että nyt me muut voidaan nostaa palkkiotasoamme :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2630
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      343
      2261
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2072
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      19
      1946
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1668
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1202
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1189
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1050
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      1025
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      3
      1002
    Aihe