RIP. lepää rauhassa, niin se katoaa mainen kunnia..Valloitettiin suomea, norjaa, eurooppaa, ja kuinkas sitten kävikään..
Nou hätä hyville välittäjille on aina työtä, sellaisten leivissä jotka ottavat palkkiota sen verran että kulutkin saadaan makselluiksi..
Näin se menee.
Juu pientä pintaremonttia.
IGGLO HENKSELIT PAUKKUEN
2
468
Vastaukset 2
- KRe
Muutaman kerran olin tekemisissä Igglon kanssa. Ensimmäinen havainto oli se, kun olivat mitään ilmoittamatta kuvanneet ja laittaneet mainossivuilleen meidän muutaman huoneiston taloyhtiön. Äkäisen vastineen jälkeen se kyllä sieltä selittelyjen jälkeen poistettiin; tämän yhtiön osakkaat haluavat itse päättää mihin ja millä tavalla kuvastoihin mennään ja kenen bisneksiä edistetään. Siis maksutta ei kenenkään. Kohtuullisesta korvauksesta ehkä.
Myöhemmin sitten heidän toiminnastaan jäi sellainen skeptinen käsitys, että toimeksiannoista peritään hieman pienempi palkkio kuin yleensä alalla, mutta normaali välittäjän ikävä työ jätetäänkin sitten ovelalla tavalla toimeksiantajan tehtäväksi. Työnjako vähän niinkuin, että minä otan rahat, tee sinä tuo tylsä duuni. Esim näytöthän ovat varsinaista pakkopullaa pukuväelle. Pitää seurustella lipevästi sekalaisen persaukisen porukan kanssa ja olla koko ajan keep smiling.
No, ainahan voi kaikenlaista yrittää. Ilmeissti tämä ei uponnut tyhmään kansaan ja homma meni sitten kuin meni. Mutta ehkäpä konseptista jatkossa vielä jotain jalostuu.Mitä valituksiin talojen kuvaamisesta tulee, niin en ole koskaan ymmärtänyt mitä haittaa niistä on. Kyseessähän ovat asunto-osakeyhtiöt, ei omakotitalot. Ohessa Igglo loi talosivut joiden antamia tietoja hyödynnetään kaikissa välitysliikkeissä.
Toinen sitkeä harhakuva on että Igglon välittäjät eivät esittelisi asuntoja. Aivan samalla tavalla he työnsä hoitavat, ainakin minun tuntemani välittäjät siinä firmassa, enkä usko että yksikään omistaja on joutunut itse asuntoaan esittelemään.
Igglon ongelmana oli johtoportaan täydellinen kyvyttömyys taloudenhoitoon. Jokainen yritys alalla on alusta pitäen tiennyt että heidän toimintaansa ei voi saada taloudellisesti kannattavaksi.
Hyvänä puolena tosin on, että nyt me muut voidaan nostaa palkkiotasoamme :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1361937Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91887Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja178883- 60820
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.37808Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔47742- 73701
Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö278690Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat46683Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol34632