1. Miten vastaat, jos sinulta kysytään, uskotko että avaruudesta löytyy älyllistä elämää, esierkiksi olentoja, jotka saattavat pyrkiä ihmisen kanssa yhteyksiin?
2. Mihin vastauksesi pohjautuu?
3. Oletko uskova tai ateisti tai määritteletkö katsomuksesi jotenkin toisin?
Omat vastaukseni:
1. Vastaan, että en osaa uskoa, kun ei ole tietoa tarpeeksi, eikä minulla ole laitteita eikä koulutusta eikä yhteyksiä ruveta avaruutta haravoimaan. En siis tiedä -> en voi uskoa, mutta en oikein olla uskomattakaan.
2. Ajattelen, että minun uskoni tai uskomatta jättämiseni ei luo avaruuteen olentoja (joita ei ole) eikä poista sieltä olentoja (joita ehkä on). Minun uskomiseni on täysin turhaa. On tai ei: rupean sitten uskomaan, kun/jos näen todisteita tai jos ilmaantuu pätevä syy uskoa.
3. Olen ateisti.
Haluaisin vain tietää, miten muut ajattelevat :)
Kaikille avaruuskysymyksiä :)
32
956
Vastaukset
- Kössönöm
1. Miten vastaat, jos sinulta kysytään, uskotko että avaruudesta löytyy älyllistä elämää, esierkiksi olentoja, jotka saattavat pyrkiä ihmisen kanssa yhteyksiin?
- Ehkäpä. Maailmankaikkeus on ääretön, joten on aika ylimielistä ajatella, että vain Telluksella olisi elämää. älyllisyyteen en ota kantaa.
2. Mihin vastauksesi pohjautuu?
- Ihan silkkaan uskomukseen:)
3. Oletko uskova tai ateisti tai määritteletkö katsomuksesi jotenkin toisin?
- Ateisti. - Rami Bar-Amin
1. Uskon, että löytyy älyllistä elämää. Tai sanotaan niin, että uskon että sitä siellä on, mutta en ole ollenkaan positiivinen että me Homo sapiensit sitä löytäisimme. Siihen en ota yhtä varmaa kantaa millä tasolla tai minkä muotoista tämä älykkyys on meihin suhteutettuna. Jos älykkääksi mielletyn elämän kehittyminen tarvitsee kutakuinkin nämä alkuaineet ja molekyylit kuten tällä hetkellä näyttää, älykkyyden "muoto" lienee samankaltainen kuin Maassa, mutta se on sitten kiinni kehityshistoriasta ja sen pituudesta (ei SEN vaan kehityshistorian), miten viksua vipeltäjää siellä majailee. Todennäköisyyksiin perustuen pidän täysin mahdollisena että meidän tuntemassamme maailmankaikkeudessa olisi ihmisen mittapuulla hyvinkin älykästä elämää ja jos nyt ei hyvinkin niin ainakin melko paljon.
Jos älykkyys on sillä tasolla että kuola ei pelkästään valu suupielestä vaan se osataan sylkeä lennosta lähimpään katulamppuun, tämä älykkyys varmasti pyrkisi ottamaan yhteyttä muihin älykkäisiin. Jos räkä lentää suusta mutta ei osu lamppuun, hän lähettää radioaaltoina Kauniita ja Rohkeita (tai muuta paikallista vastaavaa) avaruuteen ymmärtämättä, että sekoittaa erään planeetan asujaimiston tyystin kun satunnainen H. sapiens saa napattua signaalin antenniinsa.
2. Perustuu kaikkeen siihen mitä tiedän todennäköisyyksistä, fysiikasta, kemiasta, biologiasta, astronomiasta, astrobiologiasta yms luonnontieteen aloista joita olen vuosien varrella tullut opiskelleeksi sekä oppilaitoksissa että kotona.
3. Ateisti, agnostinen ateisti (Bondia imitoiden) - tutkailija_
1. Voi siellä olla elämää, mutta tuskin samanlaista kuin planeetta Maassa.
2. Perstuntumaan, eli intuitioon, jonka takana kuitenkin tiedostamaton ajattelu ja oppimani asiat.
3. Olen ihminen. - Gagarin
1. Pidän elämää muualla maailmankaikeudessa todennäköisenä, Draken yhtälön mukaisesti. Mutta lähiavaruudesta sitä tuskin löytyy. Jos samankaltaista älyllistä elämää, jonka teknologia perustuu samankaltaiseen tietämykseen kuin omamme, se olisi jo löytynyt vice versa. Radioaallot tms. sähköiset ovat kulkeneet n. 100 vuotta valonnopeudella avaruuteen, joten jos samaan teknologiaan joka olisi kehityksessään meitä esim. 10 000 vuotta edellä perustuvaa älyllistä elämää olisi, heidän radiosignaalit olisi havaittu myös meillä. Koska näin ei ole tapahtunut, vedän siitä johtopäätöksen, että ainakaan 10 000 valovuoden säteellä ei meidän tasolla olevaa elämää ole. Mutta bakteeritasolla sitä on 99.99 % todennäköisyydellä.
2. Todennäköisyyteen.
3. Ateisti.Minä nuista ratioaalloista haluaisin jutella. Ei mikään älykäs laji kovin montaa vuotta lähetä ihmisen tapaan kapeakaistaisia häiriöalttiita amplitudi- tai taajuusmoduloituja radiosignaaleja, vaan hajoittavat laajalle kaistalle ne rojut, mitä on ihan pakko avaruudessa tai kaasukehässä välittää. Sellainen ei taustakohinasta juuri erotu, jos ei tiedä lähetteen hajotuskoodia.
Maapalloltakaan ei lähde piakkoin juuri mitään havaittavaa ulos, kun kaikki tietoliikenne menee kuituihin, mikroaaltolinkkeihin ja laajakaistaisiin pienisoluisiin mobiiliverkkoihin.
Olis nasahtanut melkoinen lottovoitto, jos joku olisi just ollut kokeilemassa lähetellä jotain meillepäin, kun me kuunneltiin semmonen miljardisosa linunradan kohteista. Tai siis olis lähetellyt niin ja niin monta vuotta - tuhatta vuotta aiemmin, että se lähete olisi juuri sattunut nasahtamaan maapallolle kun oltiin kuulolla.- Gagarin
A10097 kirjoitti:
Minä nuista ratioaalloista haluaisin jutella. Ei mikään älykäs laji kovin montaa vuotta lähetä ihmisen tapaan kapeakaistaisia häiriöalttiita amplitudi- tai taajuusmoduloituja radiosignaaleja, vaan hajoittavat laajalle kaistalle ne rojut, mitä on ihan pakko avaruudessa tai kaasukehässä välittää. Sellainen ei taustakohinasta juuri erotu, jos ei tiedä lähetteen hajotuskoodia.
Maapalloltakaan ei lähde piakkoin juuri mitään havaittavaa ulos, kun kaikki tietoliikenne menee kuituihin, mikroaaltolinkkeihin ja laajakaistaisiin pienisoluisiin mobiiliverkkoihin.
Olis nasahtanut melkoinen lottovoitto, jos joku olisi just ollut kokeilemassa lähetellä jotain meillepäin, kun me kuunneltiin semmonen miljardisosa linunradan kohteista. Tai siis olis lähetellyt niin ja niin monta vuotta - tuhatta vuotta aiemmin, että se lähete olisi juuri sattunut nasahtamaan maapallolle kun oltiin kuulolla.Olet oikeassa, ja siksi tarkoitin lähinnä radioaaltoja vastaavaa, josta olisi varmasti jäänyt jälki jonka Seti olisi todennäköisesti havainnut... ;)
- readmorethanonebook
1. Miten vastaat, jos sinulta kysytään, uskotko että avaruudesta löytyy älyllistä elämää, esierkiksi olentoja, jotka saattavat pyrkiä ihmisen kanssa yhteyksiin?
Maapallon ulkopuolista elämää on. Älyllistäkin ainakin ihmismuodossa. Muuta en menisi spekuloimaan.
2. Mihin vastauksesi pohjautuu?
Käsittääkseni maapallon ulkopuolista elämää on jo löydetty, tosin ei millään asteikolla älyllistä. Ihmisiähän avaruudessa on tälläkin hetkellä. Jokatapauksessa ottaen huomioon miten monia planeettoja pelkkä oma universumimme sisältää on aika todennäköistä, että jossain on edes jonkin sortin älykkyyttä.
3. Oletko uskova tai ateisti tai määritteletkö katsomuksesi jotenkin toisin?
Ateisti - ateistix
1. Miten vastaat, jos sinulta kysytään, uskotko että avaruudesta löytyy älyllistä elämää, esierkiksi olentoja, jotka saattavat pyrkiä ihmisen kanssa yhteyksiin?
Sitä en voi tietää, mutta on se mahdollista. Miksi ne kuitenkaan meihin ottaisivat yhteyttä?
2. Mihin vastauksesi pohjautuu?
En ole matemaatikko, mutta tuntuu omituiselta ajatella, ettei missään muualla olisi elämää. Edes tämäntasoista kuin täällä.
3. Oletko uskova tai ateisti tai määritteletkö katsomuksesi jotenkin toisin?
Tavallinen jumaliin uskomaton ateisti. - vain_ihminen
Mukava galluppi, joten yritetäänpä vastata :)
"1. Miten vastaat, jos sinulta kysytään, uskotko että avaruudesta löytyy älyllistä elämää, esierkiksi olentoja, jotka saattavat pyrkiä ihmisen kanssa yhteyksiin?
2. Mihin vastauksesi pohjautuu?
3. Oletko uskova tai ateisti tai määritteletkö katsomuksesi jotenkin toisin?"
-------
1. On mielestäni hyvin mahdollista että avaruudesta löytyy älyllistä elämää. Tuntuisi aika oudolta, että maailmankaikkeudessa ei olisi missään muualla kehittynyt elämälle otollista ympäristöä. Sitä, miksi joku haluaisi ihmisen kanssa yhteyksiin en osaa sanoa, mutta jos elämä olisi kehittynyt jotenkin samansuuntaisesti niin voihan se olla että perus uteliaisuus kuuluisi myös muiden älyllisten olentojen erityispiirteisiin.
2. Vastaus pohjautuu mutu-tuntumaan ja joihinkin satunnaisiin tiedelehtien artikkeleihin.
3. Uskon Jumalan olemassaoloon ja olen kristitty. 1. Miten vastaat, jos sinulta kysytään, uskotko että avaruudesta löytyy älyllistä elämää, esierkiksi olentoja, jotka saattavat pyrkiä ihmisen kanssa yhteyksiin?
Vastaan että en uskomalla usko, mutta olen hämmästynyt jos paljastuu että täällä ei todellakaan ole ketään muita kuin me.
Pyrkivätkö ne meidän kanssa yhteyksiin? Siitä mulla ei ole mielipidettä, eikä arvaustakaan. Saattavat pyrkiä, mutta toisaalta, kukapa niiden intresseistä voi tietää.
2. Mihin vastauksesi pohjautuu?
Arvaukseen ja ymmärtämääni todennäköisyyteen.
3. Oletko uskova tai ateisti tai määritteletkö katsomuksesi jotenkin toisin?
En ole uskova enkä ateisti, vaan määrittelen toisin. Agnostikko-käsitekin on jaettu em. kesken, joten en sit ole sitäkään.- ent.ev.lut.
1. En usko.
2. Ei ole ennenkään löytynyt, ja tutkittu on.
3. Olen samanlainen ihminen kuin monet muutkin, jotka ajattelevat että heillä on sellainen Jumala, jollaista kenelläkään toisella ei ole. - Rompix
1. Olen saanut sen käsityksen, että avaruus on niin laaja, että ehkä siellä voisi ollakin älyllistä elämää. Kysyt kuitenkin, että löytyykö sitä sieltä. Luulisin, että ei löydy.
2. Maapallolta matkat ovat kuitenkin niin suuret, että älykkään elämän havaitseminen kommunikoinnista puhumattakaan olisi hyvin haasteellista. Lähin tähti auringon jälkeen on wikipedian mukaan 4 valovuoden päässä, joten paluuviestin voisi saada 8 vuoden kuluttua. Jos älykästä elämää olisi vaikka 50 valovuoden päässä olisivat viestin lähettäjät jo kuolleet paluuviestin saapuessa. Nämä luvut ovat vielä hyvin pieniä ja nyt taisin kirjoittaa jo asian sivusta... :)
tl,dr: Ehkä on, muttei me sitä ikinä löydetä.
3. Ateisti - beenthere
1. En tiedä. Tuntuisi kovin uskomattomalta, että maapallo olisi ainut paikka, jossa on elämää. Mehän emme pääse katsomaan ja tietämään kuin ihan pienen pisaran verran maailmankaikkeudesta. Mutta minusta on hyvin epätodennäköistä, että me koskaan tapaisimme näitä muita eläviä. Jo pelkästään näiden matkojen vuoksi.
2. Järkeilyyn.
3. Olen ateisti. 1. Todennäköisesti on.
2. Todennäköisyys laskelmiin. (Ei omiin)
3. Olen ateisti.
'
Etäisyydet vain ovat niin valtavia, että olen vähän skeptinen mahdollisten yhteyden ottojen suhteen.- ex ateisti
1. Jaan vastauksesi
2. Jaan vastauksesi
3. Vajaa nelikymppiseksi asti olin ateisti ja nyt olen kristitty, eikä maailmankatsomukseni muuttuminen ole vaikuttanut näkemyksiini tästä aiheesta En usko että me ihmiset löydämme muiden tähtien ympäristöstä elämää, koska tähtienväliset etäisyydet ovat liian pitkiä matkailuun.
Kuitenkin pidän itsestään selvänä, että maailmankaikkeudessa on paljon älyllistä elämää ja osa siitä voi olla huimasti ihmistä viisaampaa.
Tämän ajattelun perustan sellaiseen kuvitteluun, että miljardien tähtien räjähdyksistä pukkaa samojen luonnonlakien alaisuudessa muodostumaan samoja alkuaineita, joita näemme ympärillämme. Kun nuo alkuaineet kasautuvat valoa ja lämpöä säteilevien tähtien planeetoiksi, niin niille pukkaa oletettavasti usein kehittymään kaasukehä ja vettä. Erilaisissa liemissä sitten voi syntyä spontaanisti alkeellista elämää. Jossain vaiheessa syntyy perimän siirtomekanismi, joka kykenee muuntautumaan. Perimämutaatioiden kautta eliöt monimutkaistuvat aikojen saatossa ja luonnonvalinta huolehtii siitä, että sopeutuvimmat menestyvät. Älystä on hyötyä, joten valinta suosii sen kehittymistä.
Kun Telluksellakin on homma onnistunut niin pidän liki mahdottomana, ettei sama homma sujuisi miljardeilla muillakin planeetoilla. Lisäksi kantsii hoksata, että se aikaikkuna, jonka sisällä elämä tässä aurinkokunnassa on mahdollista, on hyvin lyhyt. Ja tuossa ikkunassa ihmisen aika lajina on silmänräpäys. Lukemattomissa muissa paikoissa elämä on aikoja sitten mennyt ohi ja jossain paikoin sitä koko ajan syntyy. Varmaankin vaikka kuinka monessa paikassa on kuitenkin juuri nyt meneillään älykästä elämää, joka voi olla hyvin paljon pidemmällä kuin täällä konsanaan.
Olen rationalisti, naturalisti, humanisti, kulinaristi, dipsomaani, pasifisti, sekularisti ja agnostinen pölvästi. Lisäksi minulla on reumatismi ja orastava kihti.
P.S. Oikeasti älyllistä elämää on jo löytynyt avaruudesta. Ruotsalaiset löysivät sitä keskiajalla. Suomesta.- Kristinuskon kirja.
1 Pidän mahdollisena, että elämää tavalla tai toisella esiintyy muuallakin maailmankaikkeudessa. Se ei todennäköisesti vastaa elämäämme täällä, koska tuskin samanlaisia olosuhteita on olemassa. Onko se älyllistä, kaikella on oma tarkoituksensa.
2 Mutu tunteen lisäksi tieteen ja avaruuden valtava tutkiminen tuloksineen. Jotenkin tuntuu oudolta, että me olemme ainoa elämää omistava planeetta tässä käsittämättömässä maailmankaikkeudessa.
3 Uskon Korkeimpaan, Jumalaan, siis Jeesuksen ilmoittamaan sanomaan perimätiedon todennäköisyydellä, joka poikkeaa radikaalisesti kirkon rakentamasta oppijärjestelmästä. - Tango_Delirium
"P.S. Oikeasti älyllistä elämää on jo löytynyt avaruudesta. Ruotsalaiset löysivät sitä keskiajalla. Suomesta."
:D
1. Uskon, että voisi ihan hyvinkin vielä löytyä.
2. Tietoon siitä, että avaruus on niin käsittämättömän iso ja galaksejakin ihan hurja määrä, joten olisihan se aika hassua, jos planeettamme olisi ainoa elinkelpoinen.
3. Olen uskova- Kössönöm
kuunteleva_kirkko kirjoitti:
ja näin vastasi kuuntelevan kirkon pappi Sanna H.
Alatko viihtyä palstalla? Jos näin, niin tehdään lisää hauskoja kyselyitä. Nyt vaan mietintämyssyä päähän...
- tuntosarvijesse
käynyt syntymässä ja kuolemassa avaruusolentojenkin planeetoilla pelastaakseen ne kadotuksesta?
Meinaan jos ne ovat syntiinlangenneita. - Vain.Ihminen
tuntosarvijesse kirjoitti:
käynyt syntymässä ja kuolemassa avaruusolentojenkin planeetoilla pelastaakseen ne kadotuksesta?
Meinaan jos ne ovat syntiinlangenneita.No ainakin sanoi omaavansa muitakin lampaita joita paimentaa... ;)
- jooo...
Vain.Ihminen kirjoitti:
No ainakin sanoi omaavansa muitakin lampaita joita paimentaa... ;)
lyhytnäköinen ajattelu tulee esiin siinäkin, etteivät he osaa ajatella muiden älyllisten elämänmuotojen mahdollista syntisyyttä ja pelastusta.
Entä jos jossain on syntiinlankeamatonta älyllistä elämää?
Hoi kirkkolaiset, mitäs heidän paratiisielämästään ja kuolevaisuudestaan ajattelette?
- miss ei kirj.
"1. Miten vastaat, jos sinulta kysytään, uskotko että avaruudesta löytyy älyllistä elämää, esierkiksi olentoja, jotka saattavat pyrkiä ihmisen kanssa yhteyksiin?"
Epäilen.
"2. Mihin vastauksesi pohjautuu?"
Taitaa olla ainutlaatuinen sattumien summa että muualla olisi samankaltaista älyllistä elämää kuin maapallolla. Ja että oliot osaisivat ajatella ja toimia samankaltaisesti kuin me. mutta satavarmahan en voi olla. Jonkinlaista elämää varmasti jossain on. Miksi ei olisi?
"3. Oletko uskova tai ateisti tai määritteletkö katsomuksesi jotenkin toisin?"
Arvaas. :p - Denebus
1. Miten vastaat, jos sinulta kysytään, uskotko että avaruudesta löytyy älyllistä elämää, esierkiksi olentoja, jotka saattavat pyrkiä ihmisen kanssa yhteyksiin?
-Pidän sitä täysin mahdollisena.
2. Mihin vastauksesi pohjautuu?
-Maailmankaikkeus on niin valtava ja pitkä-ikäinen, että sinne kyllä mahtuu.
3. Oletko uskova tai ateisti tai määritteletkö katsomuksesi jotenkin toisin?
-Ateisti, jolle maailmankaikkeus on paikka, josta voi löytyä, mitä kummalisempaa elämää. - Vastaukseni on
1. On elämää, mutta ei ihmissilmin näkyvää, vaan henkivalta, joka asustaa taivaan avaruuksissa.
2. Raamattuun
3. Uskova - No katsotaanpa
1. Miten vastaat, jos sinulta kysytään, uskotko että avaruudesta löytyy älyllistä elämää, esierkiksi olentoja, jotka saattavat pyrkiä ihmisen kanssa yhteyksiin?
- Pidän täysin mahdollisena, että elämää ja jopa älyllisiä olentoja voi olla muuallakin kuin meidän planeetallamme. Toisaalta pidän mahdollisena sitäkin, ettei näin ole. Molemmat vaihtoehdot ovat kiehtovia. Jos muualla on elämää ja meitä niin paljon älykkäämpi sivilisaatio, että kykenee ottamaan meihin yhteyttä, niin täytyy vain toivoa että olisivat rauhanomaisia emmekä olisi heistä hyvänmakuisia.
2. Mihin vastauksesi pohjautuu?
- Toisaalta universumin valtavaan kokoon eli se tekisi mahdolliseksi sen että elämää on muuallakin tai sitten on kyllä aika lailla hukkatilaa. Mutta on mahdollista sekin ettei elämää ole muualla, koska elämä vaatii juuri määrätynlaiset olosuhteet jatkuakseen ja maapallolla on juuri sellaiset, mutta onko se avaruudessa yleistäkin on sitten toinen kysymys.
3. Oletko uskova tai ateisti tai määritteletkö katsomuksesi jotenkin toisin?
- Uskon Jumalaan. - viisaat ymmärtävät
1. Itse kysyjä on olento ja mahdottomalta tuntuu jottei olisi muallakin saman tai suurempi todennäköisyys erilaisia.
2. Vastaus perustuu tietämättömyyteen .
3. En ole ,en ole ! - ...
1. Miten vastaat, jos sinulta kysytään, uskotko että avaruudesta löytyy älyllistä elämää, esierkiksi olentoja, jotka saattavat pyrkiä ihmisen kanssa yhteyksiin?
Mekin olemme avaruudessa, älyn kanssa on toisinaan vähän niin ja näin. Muualta avaruudesta olettamukseni on, että löytyy, mutta miksi ihmeessä ne meihin ottaisivat yhteyttä?
2. Mihin vastauksesi pohjautuu?
Joidenkin tiedemiesten artikkeleihin.
3. Oletko uskova tai ateisti tai määritteletkö katsomuksesi jotenkin toisin?
Ihan vaan ateisti. - ...
Mm. seuraavanlaista "Vuonna 1996 Nasan julkistettua tieto, että mars-meteoriitista olisi lyötynyt todisteita mikrobeista, jotka olisivat eläneet Marsissa kauan sitten nosti taas esille kysymyksen onko avaruudessa elämää ja jos on niin kuinka paljon. Otettaessa huomioon avaruuden mittasuhteet, niin tuskin kukaan täysijärkinen tutkija väittää, että ainoastaan maapallolla olisi elämää. Siitä kuitenkin kiistellään, että kuinka yleistä elämä on maapallon ulkopuolella ja kuinka yleistä älyllinen elämä on. Osa tutkijoista väitää avaruuden olevan täynnä elämää ja toiset tutkijat taas väittävät, että elämän synty on hyvin harvinainen tapahtuma. Uusimmat tutkimustulokset kuitenkin ovat antaneet meille näyttöjä, että elämää esiintyy hyvinkin erikoisissa paikoissa. Tämä ehkä puoltaa näkemystä, että avaruudessa voisi olla paljonkin elämää. Suoria ja varmoja todisteita ei kuitenkaan vielä ole."
http://www.oulu.fi/astronomy/planetology/TerrPlanets/Elama_planeettojen_takana.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81248- 891135
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031037Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51903Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62787- 81705
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli170667- 35659
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253656Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42603