Hellanlettat tentään

lettanteltut

Jos palstalla joku uskaltaisi tuoda linkin kristittyjen vainoista alkaisi hirveä polemiikki ja huuto kuinka kristittyjä nyt ei kyllä missään vainota, vaan päinvastoin kristityt on polttelemassa edelleenkin päivätyökseen noitia Afrikoissa.

No sitten ateisti kirjoittaa, miten voi kauheaa heitä nyt vainotaan, ja eikös koko foorumi kuulevia kirkkoja myöten ole silittelemässä, että on se nyt lettanhelttas ihan kauheeta miten teitä nyt tuollain vainotaan. Pitäisköhän kirkon oikeen perustaa joku turvakoti vainotuille ateisteille.

Ateisteilla on kyllä aika mielenkiintoinen mielikuvamuokkauskampanja täällä menossa ja kirkon tätit senkuin myötäilee.

8

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen seurannut ateismi palstaa jo usean vuoden ajan ja myös kirkko kuulolla palstaa alusta lähtien.
      Kristittyjen vainoista on ollut linkkejä molemmilla palstoilla aika usein, mutta en ole silti huomannut ateistien itkevän vainoamistaan.
      Mistä sinä tuollaisen vision kehitit?

    • trööt

      kirjoittele enää kuin ateistit ja pari pappia silloin tällöin moikkailee.
      No ehkä teistit ei jaksa tapella.

    • kenkri

      Kristityn tiehen on aina liittynyt ja tulee liittymään iva, pilkka ja jopa vaino. Ero kristityn ja ateistin kirjoittelun ivaamisessa on se, että meillä kristityilla on sanan lohdutus ja perustelu ivan vastaanottamiseen. Vuorisaarnasta löytyy. Ateistit nielevät ivan omien voimiensa mukaan. Palstan ateistien tekstit ovat lähes kaikki vain uskoa tai uskovia kritisoivia. Vaino on sitten _ihan_ eri asia kuin pilkallinen tai kyseenalaistava teksti. Helvetillä pelottelu on tuomittavaa henkistä julmuutta ja rakkaudettomuutta, joka voi johtaa ihmisen jopa ateistiksi. Vainoa ei sekään ole. Jos taas julistaja pommittaa ihmisen kotia käännytyskirjeillä tai puheluilla tms., on se vainoa.

    • readmorethanonebook

      "Jos palstalla joku uskaltaisi tuoda linkin kristittyjen vainoista alkaisi hirveä polemiikki ja huuto kuinka kristittyjä nyt ei kyllä missään vainota, vaan päinvastoin kristityt on polttelemassa edelleenkin päivätyökseen noitia Afrikoissa."

      En usko. Vaino on aina tuomittavaa kohdistui se mihin ihmisryhmään tahansa. Siitä mikä on vainoa ja kohdistuuko vaino erityisesti vain tiettyä ryhmää kohtaan voidaan toki pohdiskella.
      Olen huolestunut sillä monet kristityt näyttävät näkevän vainoa vain kristittyjä kohtaan (paikoissa jossa lähes kaikkia muitakin vainotaan) ja paikoissa jossa sitä ei ole (vaikkapa nyt Suomessa).

      • Sitä sattuu

        Sitähän nuo koko ajan täällä papattavat, miten kristityt on vainonneet, tappaneet, kiduttaneet ym. ym.
        Siis miten olet nämä useat vuodet ja millaisten lasien läpi seurannut näitä palstoja?


      • readmorethanonebook
        Sitä sattuu kirjoitti:

        Sitähän nuo koko ajan täällä papattavat, miten kristityt on vainonneet, tappaneet, kiduttaneet ym. ym.
        Siis miten olet nämä useat vuodet ja millaisten lasien läpi seurannut näitä palstoja?

        Lueppas vastaukseni uudelleen ja myös lainaus johon vastasin.

        Toki vääryydet saa tuoda päivän valoon, mutta ei sillä pitäisi olla merkitystä mihin ihmisryhmään ne kohdistuvat.


      • Minäkin olen ollut
        readmorethanonebook kirjoitti:

        Lueppas vastaukseni uudelleen ja myös lainaus johon vastasin.

        Toki vääryydet saa tuoda päivän valoon, mutta ei sillä pitäisi olla merkitystä mihin ihmisryhmään ne kohdistuvat.

        ateismi-palstalla useita kertoja ja kun siellä tuotiin esille kristittyjen vainoja,
        niin ateistit väänsivät sen juuri noinpäin, kuin kirjoitit.


      • rmtob ei kirj.
        Minäkin olen ollut kirjoitti:

        ateismi-palstalla useita kertoja ja kun siellä tuotiin esille kristittyjen vainoja,
        niin ateistit väänsivät sen juuri noinpäin, kuin kirjoitit.

        Noinpäin? Mielestäni on oikein kritisoida ihmistä, joka on kiinnostunut vain yhteen ihmisryhmään kohdistuvista vääryyksistä. Ja joka postaa niistä palstalle, johon se ei edes varsinaisesti liity (Teistit vainoavat teistejä).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      128
      6252
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      65
      5172
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4300
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3655
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3230
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2539
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      99
      2312
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      69
      2266
    Aihe