Murtunut/vino leuka

vinoleuka

Hei!

Siirsin kysymykseni myös tänne hammas -palstalta, jos saisin apua. Minua on jo pidempään vaivannut vino leukani. En tiedä onko se murtunut vai mennyt pois sijoiltaan, mutta sen urheilutapaturman, jossa tämä todennäköisesti tapahtui 3 vuotta sitten muistan kyllä.

Lukion liikuntatunnilla sählypelissä juoksin suu raollaan kun sain voimakkaan iskun leukaani oikealle puolelle. Kuului melko iso napsahdus/rapsahdus ja leukaan iski viiltävä kipu. Meinasin pyörtyä ja jolkottelin vaihtoon. Vaihdossa auoin suuta ja "pyörittelin" käsin leukaa vaikka se sattui. Leukaa jomotti tapauksen jälkeen lähes viikon ajan, ja esim. suun avaaminen sattui. En kuitenkaan ollut huomaavinani leuassa ulkoisesti kovin pahoja tapaturman merkkejä, ja koulussa oli kiireinen jakso, joten söin vahvaa särkylääkettä ja annoin asian olla menemättä lääkäriin. HÖLMÖ, HÖLMÖ, HÖLMÖ minä.

Leuka tuntui paranevan ihan hyvin, mutta pari kuukautta tapaturman jälkeen otetusta valokuvasta (jossa teen jotain hölmöä ilmettä leuka pitkällä) huomasin kauhukseni, että koko alaleuka on selvästi vinossa vasemmalle päin. No, en mennyt vieläkään lääkäriin (älkää kysykö miksi..)

Nyt 3 (tai lähes 4) vuotta myöhemmin tuo leuka vaivaa minua yhä. Leuan kärki on kasvojen keskikohdasta katsoen selvästi vasemmalla päin ja yläviistosta katsoen leuankärjen vasen puoli on alempana kuin oikea. Aukaistessani suun oikein isolle ja sulkiessani sen nopeasti, alahampaat tekevät pienen mutkan vasemmalle päin ennen kuin menevät yhteen ylähampaiden kanssa. (Sulkiessani suun oikein hitaasti ja keskittyneesti pystyn estämään tuon mutkan.) Lisäksi leuka naksuu toisinaan ikävästi juurikin avatessani suun oikein suurelle.

Mainitsin kerran hammaslääkärissä käydessäni asiasta, ja pienen kaartelun jälkeen lekuri myönsi, että "no ehkä siitä nyt oikeen tarkkaan katsoessa huomaa että se on vähän vinossa, mutta lähinnä tuo on tuollainen esteettinen ongelma.." Ärr. Eikö esteettinen ongelma muka sitten ole ongelma? Lääkäri tarkisti sitten purennan ja sanoi, että se on ihan ok; ylä- ja alahampaat siis osuvat yksi yhteen.

Mutta olen neuvoton. Hammaslääkäri ei ottanut ongelmaani haltuunsa. Minkä tahon puoleen voisin kääntyä, kun kyse on lähes 4 vuotta vanhasta tapaturmasta? (Tai yleensäkin tämänlaatuisissa ongelmissa??) Yksityinen hammaslääkäri, plastiikkakirurgi? Mikähän tällaiseen ongelmaan on yleensä hoitona..? Onko teillä Terveystalolla leukakirurgiaa/ esteettistä leukakirurgiaa?

Yst. terveisin: vinoleuka

2

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      Kiitos kysymyksestäsi. Voist kääntyä Terveystalon plastiikkakirurgin puoleen, soittamalla numeroon 043-8202275, voit varata ajan joko plastiikkakirurgille tai plastiikkakirurgisen sairaanhoitajan maksuttomalle vastaanotolle.

      Ystävällisin terveisin
      plastiikkakirurgiset sairaanhoitajat

      • kellarihiiri

        Kyllä tuo vaiva vaikuttaa lähinnä suu- ja leukakirurgian alaan kuuluvalta vaivalta. Jos purentasi on muuttunut niin sen pitäisi kyllä näkyä hammaslääkärillekkin. Sinulta on voinut murtua esim. kondyyli toiselta puolelta(alaleuan niveltappi joka osuu leukanivelen kuoppaan). Kondyylimurtuman jälkeen leuka usein auetessaan on toispuoleinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2963
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2564
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2225
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2138
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1702
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1536
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      19
      1195
    Aihe