Runo

Watachi wa Aino-san

Luin kerran pappani (norjalainen) vanhaa ruotsinkielistä kirjaa jossa puhuttiin vanhoista loitsuista ja pappa sanoi itse käyttäneensä sitä johonkin mieheen joka kuoli sen jälkeen johonkin sairuteen. Tuntuu humpuukilta enkä itse edes usko siihen mutta kirjoitan sen tänne jotta sitä voi moni muukin ihmetellä... "Tässä makaa mies, vei rahat, heitti kaivoon, sanoi valheen isännälle, joka heitti hänet hirttopuun juureen."
Tiedän, huono käännös mutta ei voi mitään ><

Toinen mielenkiintoinen niistä oli tälläinen mutta se oli vaikea kääntää suomeksi ja enkuksi sain paremman: "This is holy war, and we must fight and fight again, but never once in vain..."

Mummi on kuollut aikoja sitte ja pappa asuu nykyään yksin mutta kerran kuulin papan hokevan jotain ruotsiksi mutta en ymmärtäny ja kun kysyin niin pappa oli hiljaa ja mutisi.

Oisko noilla oikeesti mitään perää sillä ite en osaa sanoa niihin yhtään mitään mutta runoine ne kuulostaa jänniltä :)

0

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

        Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
        Kotimaiset julkkisjuorut
        39
        1207
      2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

        Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
        Maailman menoa
        284
        1051
      3. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

        Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
        Sinkut
        297
        896
      4. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

        Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
        Kotimaiset julkkisjuorut
        25
        879
      5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

        Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
        Ikävä
        33
        771
      6. Treffi-ilmoituksia!

        Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
        Sinkut
        191
        639
      7. Riittäisikö se

        Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
        Ikävä
        61
        575
      8. Olenko käsittänyt oikein?

        Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
        Ikävä
        40
        526
      9. Kai mua vähän

        Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
        Ikävä
        87
        501
      10. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

        Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
        Ikävä
        59
        467
      Aihe