taqiyah

zakat

Niiden luokse, jotka sanovat: »Jumala on Herramme» ja pysyvät oikealla tiellä, laskeutuvat enkelit sanoen: »Alkää pelätkö älkääkä olko murheissanne, vaan ottakaa vastaan ilosanoma paratiisista, joka teille on luvattu.

7

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piirtäjä.

      kaikki pääsevät paratiisiin(mutta kiihkouskovaisista ja itsemurhapommittajista en ole varma), helvetti on täällä maan päällä.

      • ....

        Oo jo varma ettei itsemurhapommittajat pääse paratiisiin. Ne on wahhabit.


    • rokka

      Eivät ole muslimit matkalla paratiisiin, he ovat kaikki islamin vankeja. Wahabit luulevat olevansa muita parempia ja ansioituneempia, mutta metsään menevät. Ovat hieman farisealaisten kaltaisia petkuttajia. Tekevät itse väärin, mutta tuomitsevat muut vääräoppisina.

      Mutta heidän joukossaan on voimakkaita tuulihattuja, jotka suggeroivat nuoria miehiä hirmutekoihin. Itse he eivät ole valmiita itsemurhaiskuihin, mutta edellyttävät sitä muilta. Muka suorana tiedä paratiisiin, eivät kerro, että koraani tuomitsee sellaiset teot. Eikä lupaa kuoleville kuviteltua paratiisia. Iskijät ovat pelkästään mielipuolisten ohjaajien kätyreitä. Tekojen kautta pyritään tappamaan juutalaisia ja kristittyjä mahdollisimman paljon, saattamaan tuhoa, jotta ihmiset pelkäisivät islamia. Sitä on islam, ei ole muuta islamia, vaikka niin väitetään.

      • Huomaatko nimestä "wahhabilaisuus", että enää ei puhuta edes islamista?

        Muslimit saattavat tehdä täysin järjettömiä tekoja, mutta se ei tarkoita, että ko. teot kuuluisivat islamiin. Yritykset perustella teot Koraanilla tai sunnalla ovat heikkoja ja säälittäviä.


      • Mitä mieltä
        a.yahya kirjoitti:

        Huomaatko nimestä "wahhabilaisuus", että enää ei puhuta edes islamista?

        Muslimit saattavat tehdä täysin järjettömiä tekoja, mutta se ei tarkoita, että ko. teot kuuluisivat islamiin. Yritykset perustella teot Koraanilla tai sunnalla ovat heikkoja ja säälittäviä.

        olet, oliko 600-900 ihmisen kaulan katkaiseminen järjetön teko profeetaltasi?


    • naurettavaa on

      a.yahya Etkö halua myöntää yhtään mitään islamista? tosi seikkojakaan jotka
      muslimeiden omissa kirjoituksissa myös omana sanomanaan.Mikä siinä on niin vaikea sinulla ymmärtää? Miksi monet muut muslimit valehtelisivat
      ja sinä puhuisit yhtenä yksilönä vain totta? ei mene läpi sitten millään.

    • Tuonko palstalle joukon ystäviäni keskustelemaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      202
      3865
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2096
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      84
      2055
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1996
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      93
      1945
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      63
      1654
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1096
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      281
      1005
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      67
      914
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      846
    Aihe