Intissä

apuvadsa

Oon ollu nyt intissä reilut 2 kuukautta ja olen oireillut koko ajan mulla on nenä aivan tukossa eikä aukea sekä yskää, hengenahdistusta sekä korvat ovat tukossa ja oikea korva humisee jatkuvasti. Laittoivat astma tutkimuksiin saa nähdä nyt mitä niistä tulee ilmi. onkohan mun mahdollista saada vapautusta noiden oireiden vuoksi?

5

147

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palveluskelpoisuusluokan muuttaminen tai aseellisesta palveluksesta kokonaan vapauttaminen riippuvat tutkimustuloksista. Sehän selviää parissa viikossa.

      • Vassyrah

        Millaisen tutkimus tulosten tällöin täytyisi olla?


      • Hshshshs
        Vassyrah kirjoitti:

        Millaisen tutkimus tulosten tällöin täytyisi olla?

        Muutenkin tunnen oloni todella väsyneeksi koko ajan


      • Hshshshs kirjoitti:

        Muutenkin tunnen oloni todella väsyneeksi koko ajan

        Ainakin verenkuva, La, CRP ja spirometria (keuhkojen toimintakoe, huippuvirtauksen mittaaminen puhaltamalla), keuhkokuva. Mahdollisesti myös ALAT (maksakoe), mykoplasmavasta-aineet verestä.


    • muutama viinkki

      Armeijan rakennukset ovat rakennettu joskus 1940- ja 1950-luvuilla ja ne ovat kauttaaltaan kosteusvaurioisia, eli niistä on mikrobimittauksissa löytynyt eri lajisia homeita, hiivoja, sädesieniä ja bakteereita.

      Et olisi ensimmäinen (mukaanlukien henkilökunta ja alokkaat), joka noissa rakennuksissa on kosteusvuriomikrobiallergisoitumisen takia sairastunut mm. krooniseen ylä-/alahengitysteiden limakalvojen tulehdukseen, eli krooniseen nuhaan ja astmaan.

      Kun immuunijärjestelmä alkaa herkistyä ns. kosteusvauriomikrobeille, niin immunologisesta perustyypistä riippuen se alkaa tuottaa vasta-aineita herkistymilleen allergeeneille, joko IgE:tä tai IgG:tä, jopa molempia. Tosin harvinainen IV:s tyyppi, eli kosketusallergia ei tuota vasta-aineita.

      Joten selvittääksesi oman immunologisen perustyyppisi ja mille mikrobilajeille olet jo ehtinyt herkistyä, niin sinuna pyytäisin lääkäriltäsi kosteusvauriopaneeli IgE JA IgG-immunoglobuliinimittaukset
      Nenän tukkoisuuden selvittämiseksi, eli johtuuko tukkoisuus limakalvojen paksuuntumisesta NSO-rtg-kuvaus on paikallaan ja minkätyypisten valkosolujen aktivaatiosta paksuuntuminen johtuu selviää joko limaeritteestä tai koepalasta.

      Lääkäreillä on ollut tapana alkaa VÄLITTÖMÄSTI oirelääkitä ylähengitystielimakalvotulehdusoireilua antihistamiineilla ja keuhkoputkilimakalvotulehdusoireilua astmalääkkeillä.

      Mikäli astmaoireilu (mm. yskä ja hengenahdistus) johtuu sisäilmamikrobialtistuksesta, niin sen selvittämiseksi lääkärin tulisi ennen lääkityksen aloittamista suorittaa kolmeviikkoinen PEFF-seuranta parin tunnin välein alkaen aamulla päättyen iltaan, alkaen kohdallasi välittömästi kestoajaltaan viikko ja toinen viikko mikrobialtistuksesta vapaana olevassa rakennuksessa, jona näyttää toimivan kotisi ja kolmas viikko jälleen armeijarakennuksessa.

      Astmakriteerit löytyvät netistä. Mikäli ne täyttyvät, niin astmalääkkeet saa apteekista Kelasv-korvattuna 72 prosenttisesti, kun muista reseptilääkkeistä Kela sv-korvaus on omavastuun jälkeen 50 prossaa.

      Kysymys on kuitenkin siitä, että mikäli armeijan rakennuksissa alokkaat sairastuvat ammattitautilaissamme mainittuihin allergisiin sairauksiin, niin vahingonkorvauslain mukaan Valtiokonttorin tulisi korvata terveyden menettämisestä aiheutuvat hoito-, tutkimus- ja kuntoutuskustannukset eliniäksi.

      Mitä tulee kysymykseesi saada vapautusta armeijasta oireilujesi vuoksi, niin koska vuosikymmenten ajan samankaltaisista oireista kärsivät kosteusvauriotyöpaikkaoireilijat ovat joutuneet jatkamaan työssäoloaan antihistamiini-/astmalääkityksen turvin, niin nähtävästi sama kohtalo odottaa sinuakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3600
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3045
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      134
      1370
    Aihe