Minulla on aikuisiässä uusinut maitoproteiiniallergia. Maitoallergiaa esiintyy suvussamme yleisesti. Myös äidilläni, äitini siskolla ja hänen tyttärellään on ollut lapsuusiän maitoallergiaa. Osalla allergiat ovat uusineet aikuisiässä, osalla ei.
Itselläni ja äidilläni lapsuusiän maitoallergia aiheutti hengitysvaikeuksia, nyt aikuisena saan maidosta ainoastaan voimakasta ihottumaa. Useiden vuosien maidottoman ruokavalion jälkeen kestän jo jonkin verran vuohen- ja lampaanmaitotuotteita.
Olen nyt raskaana ja olen huolissani tulevan lapseni mahdollisesta maitoallergiasta. Äidinmaidon korvikkeethan ovat pääsääntöisesti lehmänmaitopohjaisia. Jossain vaiheessa maitoa on pakko lapselle kokeilla ja tosiaan yleiset oireet suvussa ovat olleet hengitysvaikeudet. Äidilläni aikoinaan jopa hyvin vakavat. Miten maitoproteiinin kokeileminen kannattaisi turvallisimmin toteuttaa? Miten mahdolliseen allergian todennäköisyyteen vaikuttaa se, että olen itse ollut raskausajan täysin maidottomalla ruokavaliolla (lukuunottamatta vuohen- ja lampaanmaitoa)?
Lapsen isän suvussa ei ole maitoallergiaa. Onko allergian periytyminen kovinkin dominoiva ominaisuus?
Olen lukenut, että maitoallergian siedätyshoidossa on tapahtunut edistystä. Onko tätä hoitoa saatavilla myös aikuisille? Lapsuusiän allergia menee yleensä nopeasti ohitse, mutta aikuisiällä vaivan kanssa saa kamppailla koko loppuikänsä...
Kiitoksia etukäteen.
Maitoproteiiniallergia
Tikli
1
381
Vastaukset
- teija.dunder
Maitoallergian riski on suurentunut jonkin verran jos toisella vanhemmalla on selkeä IgE-välitteinen maitoallergia. Näin ollen maidon kokeilu sitten aikanaan lapselle kannattaa tehdä esim maitopisarasta- 0,5ml-1 ml suuhun ja siitä lisäten jos oireita ei annoksen jälkeen 20min aikana tule. Sinulla on nyt vakiintunut dieetti, jota ei kannata laajentaa raskausaikana vaan pitää se ennallaan. Aikuisten maitoallergian siedätyksia on jonkin verran tehty ainakin Iho- ja allergiasairaalassa. Niiden alottaminen muuallakin on keskustelun alla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit214897Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3914449Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483789KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1152825Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku102457Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511952Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181938- 1231880
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439