Voiko huoletta käyttää Duactia jos on todettu kilpirauhasen vajaatoimintaa ja lievää verenpaineen nousua, joka kohosi alettua Thyroxiinin käyttämisen.
En tiedä johtuuko vereenpaineen nousu k.o. hormonilääkkeestä joka tietysti huolestuttaa minua, mutta se nyt ei liity allergiaan, mutta olisin kiitollinen jos saisin jotain tietoa näistä Duacteista ja voinko jatkaa niitten käyttöä tarpeen mukaan kun on niin tukossa että mikään muu ei tahdo auttaa.
Kiitos etukäteen ja aurinkoista kesää!
Kiitos etukäteen!
Duactin käyttö
huolestunut nainen
1
162
Vastaukset
- teija.dunder
Kilpirauhasen vajaatoiminta ei ole vasta-aihe Duactin käytölle sen sijaan kilpirauhasen liikatoiminta on. Lievä verenpaine, joka on esim lääkkeillä hallinnassa tai vielä seurannan asteella lääkitystä ajatellen, ei ole vasta-aihe Duactin satunnaiselle käytölle. Vaikea verenpainetauti ja tietyt verenpainelääkkeet esim ns MAO-estäjät taas ovat vasta-aiheita eli Duactia ei suositella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 636190
- 635599
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284465- 573889
- 143795
- 323219
- 682989
- 592846
- 702599
- 471960