Sinkujen tyhjä asunto neliöt hyötykäyttöön!!!!!!!!

asuntopoliikaan muut

Sinkkujen tyhjät asunto neliöt hyöty käyttöön. Asuminen kuluttaa enemmän luonnonvaroja mitä autoilu. Hiilidioksidin jalanjälki on todella iso mitä enemmän on neliöitä asukasta kohden. Sopiva neliö määrä asukasta kohden on 21m2. Miksi juuri tämä luku, jos keskimäärin kuusihenkinen perhe pärjää 21m2 henkeä kohden, niin miksi ei sitten muutkin. Mielestäni olisi jo aika lopettaa rakennusliikkeitten tukeminen valtion taholta ja myös verotuksellisesti. Yli meneviä neliöitä pitää alkaa verottamaan, niin kutsutulla hiilidioksidi verolla. Toinen tapa olisi ottaa ylimenevät neliöt hyötykäyttöön. Suomessa oli aikoinaan laki jos talo oli suuri, niin talollisen piti ottaa siihen asukas tai useampi. Näin myös evakkoja asutettiin taloihin, samaa käytäntöä voisi nyt soveltaa pakolaisiin, jos talossa on liikaa neliöitä, niin taloon asutettaisiin pakolainen tai jopa perhe, riippuen talon koosta. Näin saataisiin pakolaiset sulautumaan Suomalaiseen yhteiskuntaan. Näin jäisi syrjäytyminen taka-alalle ja myös sinkut saisivat seuraa, eivätkä joutuisi katselemaan tyhjiä seiniä, kuten Suomalaisissa lauluissa lauletaan, kuinka ankeaa on sinkkuilu.

46

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 45-98

      Hyvä idea. Nyt vaan laivalasteittain somalipoikia ATM.n iloksi Suomeen. Ei käy pimeät talvi-illat ja -yöt tylsiksi kun etsivät yhdessä mustaa aukkoa.

      • ei

        Miksi tässä nyt pitäis taas yksinäisten sinkkujen kimppuun käydä? Säästöjä saadaan kai paremmin kun avitetaan sinkkuja pikemmin parisuhteeseen.


    • wtgasrgar

      Sopii! Tänne mahtuisi hyvin muutama nuori nainen jostain Itä-Aasiasta :)

      • gehgeh

        Mites Somali poika HAHAHAAAA


      • wergsdfgad
        gehgeh kirjoitti:

        Mites Somali poika HAHAHAAAA

        Ei mitään haisevia rötös somaleita vaan nuoria ja kauniita Itä-Aasialaisia naisia!


      • 6326gw

        Sun vastuullas on että naiset poistuu ajoissa maasta, tai tullilta tulee keppiä


    • Jack Dempsey

      Tästäpä tulikin mieleeni eräs epäkohta, nimittäin jokaisella etelän reissulla matkatoimiston laskulla harmikseni havaitsema ns. huoneen vajaakäyttömaksu.
      On mielestäni kohtuutonta että joudun maksamaan kahden viikon ajalta usean satasen veron siitä että huoneessani on tyhjä sänky.
      Olisi pikemminkin asiallista että yksin matkaava saisi huoneistostaan alennusta, enhän kuluta vettä ja sähköäkään tuona aikana niin paljon kuin pariskunta tekisi.
      Vai puhelenko pehmoisia kuten tavallista?

    • Kommunistit ne aina ovat muiden lompakoilla pummimassa ja pakottamassa samanlaiseen kurjuuteen kuin missä he itse rypevät. Mitä siitäkin tulisi, jos ei edes kotona saisi olla ypöyksin!

      Sen sijaan pitäisi saada poikamieskorvauksia - yksi syy on tuo jo kertaalleen mainittu 1h-lisä hotelleista. Toisekseen kaupoissa myydään aina vähintään pariskuntakokoisia ruokapakkauksia, siinähän menee ruokaakin pilalle, tai sitten joutuu ylensyömään, josta seuraa liikalihavuutta ja lisää kuluja yhteiskunnalle!

      • KAtisenpaska

        Kokoomuslaiset vasta kommunisteja on, Katainen harjoittaa suunnitelmataloutta: ÄÄnestä Kokoomusta niin saat punaisenjäsenkirjan, sehän on Suomen passin väri


      • Eikö ruoka muka säily ainakin pari päivää jääkaapissasi? Pienet annoskoot ne vasta kalliita ovatkin, jos ostaa enemmän kerralla, saa tietysti yleensä halvemmalla. Ei tämä nähdäkseni mikään ongelma ole.


      • realismus

        Minulla on iloisia päiviä, koska vanha rakas ystävä on kylässä. Samalla myös vähön outoja, koska kysymykset politiikasta ovat niin erilaisia. Minulla on ystäviä, jotka uskovat vasemmistolaisiin ihanteisiin. Suomi on niin söpö maa, täällä voi olla mitä mieltä haluaa. Ystäväni, joka on ELÄNYT kommunismissa, ei jaksa ymmärtää, miten joku vapaassa lännessä voi olla vasemmistolainen. Puolassa oltiin kommunisteja ase ohimolla, jollei kelvannut niin kliks. Jokainen väärä lause tai sana tiesi Siperiaa, eikä aina tarvittu sitäkään. Vangitsemiset ja kiduttamiset olivat normaalia rutiinia. Jokaisella ikäiselläni puolalaisella on sukulaisia/ystäviä, jotka ovat tapetut ja/tai kidutetut natsien ja/tai kommunistien toimesta.


      • Hämärän rajoilta
        realismus kirjoitti:

        Minulla on iloisia päiviä, koska vanha rakas ystävä on kylässä. Samalla myös vähön outoja, koska kysymykset politiikasta ovat niin erilaisia. Minulla on ystäviä, jotka uskovat vasemmistolaisiin ihanteisiin. Suomi on niin söpö maa, täällä voi olla mitä mieltä haluaa. Ystäväni, joka on ELÄNYT kommunismissa, ei jaksa ymmärtää, miten joku vapaassa lännessä voi olla vasemmistolainen. Puolassa oltiin kommunisteja ase ohimolla, jollei kelvannut niin kliks. Jokainen väärä lause tai sana tiesi Siperiaa, eikä aina tarvittu sitäkään. Vangitsemiset ja kiduttamiset olivat normaalia rutiinia. Jokaisella ikäiselläni puolalaisella on sukulaisia/ystäviä, jotka ovat tapetut ja/tai kidutetut natsien ja/tai kommunistien toimesta.

        Kerro kommunismissa eläneelle ystävällesi, etteivät kaikki lännen vasemmistolaiset ole kommunisteja. Kerro myös siitä, miten 80-luvun alusta lähtien "vapaassa lännessä" jyllännyt ja pakolla kehittyviinkin valtioihin ajettu oikeistolainen uusliberalistinen vapaa markkinatalous on hidastanut länsimaiden talouskasvun ja pysäyttänyt sen kokonaan kehitysmaissa, lisännyt työtunteja, tuloeroja ja epätasa-arvoistumista, tehnyt yhteiskunnasta kilpailuhenkisemmän, epävarmemman ja turvattomamman ("työvoiman vapaa liikkuvuus", tuo ihana eufemismi kurjaliston pallottelulle ja pätkätyöllistämiselle) ja pitkälti aiheuttanut tämän nykyisenkin kreikatsunmuut-härdellin, kun vapauden nimissä valtioilta on otettu kaikki syömähampaat pois kontrolloida tilannettaan esim. inflaatiolla, tariffeilla sun muilla. Sellainen yksittäisen valtion interventiohan olisi herra paratkoon jotakin hugochavezlaista kommunismia, puhumattakaan siitä jos valtio vaikka jatkossakin omistaisi jotakin firmaa. Ei, parempi myydä yksityisille sijoitusrahastoille, jotka lemppaavat työläiset sun muut kuluerät ulos, eivät investoi mihinkään ja ottavat "säästökuurin" jälkeen osakkeenomistajille 300 prosentin voitot parissa vuodessa.

        Juuri äsken kuuntelin radiosta, miten Metso irtisanoo väkeä - ja samaan aikaan jakaa osakkeenomistajille optioita. Niitä aseita tarvittaisiin täälläkin tietyille ohimoille, vähintäänkin kaikille niille, jotka eivät näe tässä systeemissä mitään väärää tai parannettavaa tai ovat hyötyjien joukossa koko muun väestönosan kustannuksella.

        Sikäli en ole tyylipuhdas kommunisti, että uskon oikeudenmukaisemman kapitalismin olemassaolon mahdollisuuteen - jopa niin hyvän kapitalismin, ettei sen välttämättä tarvitse marxilaisen utopian mukaisesti siitä enää "kehittyä" sosialismiin. Se ei kuitenkaan toteudu nykyisessä vapaassa lännessä, ei liioin Kiinassa, joka on yhdistelmä vapaan markkinatalouden ja valtiojohtoisen sosialismin huonoista puolista ihmis-, patentti- ja ympäristöoikeuksien polkemisineen. Mikä pahinta, ei ole olemassa sellaista puoluetta tai tahoa, jota voisi äänestää ajaakseen näitä asioita; nykyiselle Vasemmistoliitollekaan ei tuota pienintäkään ongelmaa istua kokoomushallituksessa uusliberalismin käsikassarana.

        Vältyn nasevan lopetuksen keksimisen vaivalta ja siteeraan erästä suurta, jonka toiveikkuus tässä vähän ihmetyttää (hän esittää tuota yhä, joten usko ei kai ole mennyt), mutta ehkä jo se voi riittää muutokseen, että kaltaiseni roskaväki pysyy jääräpäisenä eikä suostu hajoamaan paineen alla:

        "I'm sentimental, if you know what I mean
        I love the country but I can't stand the scene
        And I'm neither left or right
        I'm just staying home tonight,
        getting lost in that hopeless little screen
        But I'm stubborn as those garbage bags
        that Time cannot decay
        I'm junk but I'm still holding up
        this little wild bouquet:
        Democracy is coming to the U.S.A." - Leonard Cohen, "Democracy" (1992)


    • POKAAAALI

      Katos kun sinkulla on sitä tuohta muutama milli ja lisää tulee, niin ei ole sinun asiasi määrätä kuinka suuressa lukaalissa asuu vai asuuko kenties linnassa tai kartanossa.
      Jos olet itse kade ja tyhmä ja köyhä, älä puutu yleisellä tasolla varakkaitten sinkkujen elämäntyyliin ja veroja saa maksaa yllin kyllin, joten lisäverot ei ole edes pahitteeksi, koska ne ei tunnu enää missään.

    • Pokaali........!

      Neljä virhettä heti kättelyssä ja lisää löytyy eli oletko huppelissa vai ihan oikeasti
      sekopää, eli kävit kaikki luokat kolmeen kertaan oppimatta edes kirjoittamaan.
      Onko sinulla luki-häiriö? Valitan.

      • muhftu

        Ei mina olla pakolaite, mina haluta zinun rahat


    • jennie

      Itsellä on asunnossa 41 m2 ja mielestäni tässä ei ole yhtään liikaa tilaa. En halua muuttaa mihinkääm 21 m2 koppiin, minne ei ees kaikki tavarat sovi.

      • Näin on. Itse asun 54 neliöisessä, eikä tässä kyllä ole myöskään liikaa tilaa.

        Tuo luku 21 m2 ei myöskään ole vertailukelpoinen kun asuu yksin, sillä tilaa vievät WC ja keittiö, isommissa asunnoissa nuo vievät suhteellisesti vähemmän tilaa, kun asunnossa asuu enemmän väkeä. Tasapuolisemman arvion saisi, jos isompia asuntoja kohden täytyisi olla keittiö ja WC jokaista henkeä kohden.


      • realismus
        m36-intj kirjoitti:

        Näin on. Itse asun 54 neliöisessä, eikä tässä kyllä ole myöskään liikaa tilaa.

        Tuo luku 21 m2 ei myöskään ole vertailukelpoinen kun asuu yksin, sillä tilaa vievät WC ja keittiö, isommissa asunnoissa nuo vievät suhteellisesti vähemmän tilaa, kun asunnossa asuu enemmän väkeä. Tasapuolisemman arvion saisi, jos isompia asuntoja kohden täytyisi olla keittiö ja WC jokaista henkeä kohden.

        Itselläni on 66 neliötä, kolmio, mutta koska asunto on 50-luvun talossa on kylppäri kuin sosialistisesta komediasta: froteepyyhe ei mahdu sisään. Tarvitsen yhden huoneen lisää, nykyinen makuuhuone vaatehuoneeksi, vaatteet ja kengät eivät mahdu minnekään.

        Entinen kotini oli 250 neliötä kolmessa kerroksessa, oli jonkin verran puuhaa muuttaa tänne "kapitalistimaahan" köyhäilemään.


    • Helsingissä tietääkseni asutaan ahtaimmin koko maassa ja täällä on eniten maahanmuuttajia. Eli nyt sitten vissiin voidaan maahanmuuttajat lähettää peristen ja muiden atm:en vaivoiksi maaseudulle.

      • maaltamuutto

        Ei ne täällä maasudulla pysy. Kun niitä on tänne asutettu, niin muutaman viikon jälkeen ne lähtee täältä maalta kaupunkiin. Muuttakaa te tänne maalle ja jättäkää kaupunkit pakolaisille.


    • Irti Vihreydestä

      Hiilidioksidijalanjälki on puhdasta huuhaata. CO2 on kasvien ravintoa ja samanlainen luonnossa kiertävä aine kuin vesi.

      Kaupunkirakentaminen on hirvittävän kallista. Pienen kerrostaloluukun hinnalla saa omakotitalon maalta.

      • SinkuX

        Kaupunkirakentaminen on kallista, koska valtio ja kunnat lahjoo rakennusliikkeitä. Verovaroja annetaan rakennusliikkeille. Eikä rakenusliikkeet edes työlistä Suomalaisia vaan ulkolaisia rakennusmiehiä.


      • SinkuX kirjoitti:

        Kaupunkirakentaminen on kallista, koska valtio ja kunnat lahjoo rakennusliikkeitä. Verovaroja annetaan rakennusliikkeille. Eikä rakenusliikkeet edes työlistä Suomalaisia vaan ulkolaisia rakennusmiehiä.

        Kaupunkirakentaminen on varsinaisilta rakennuskustannuksiltaan halvempaa kuin haja-asutusalueella, koska kunnallistekniikkaan menee vähemmän rahaa.

        Kaupunkirakentamisen tekee kalliiksi se, että kaupungit hinnoittelevat rekennusoikeuden niin kalliisti. Eli kaupunki hankkii tuloja rakennusliikkeiltä ja viime kädessä asuntojen ostajilta.


    • uusi aloitus

      Miten saada sinun tyhjät aivosolusi hyötykäyttöön?!!!!!!!!!1!111

      • ua

        Alivuokraaminen on muuten jo keksitty.


      • Iskän bemari

        Älä ny, kyllä se asiaa puhuu. Mielummin asuntojen verotus kuin autojen!!!


      • ua
        Iskän bemari kirjoitti:

        Älä ny, kyllä se asiaa puhuu. Mielummin asuntojen verotus kuin autojen!!!

        Laitetaanpa autojenkin tyhjät paikat hyötykäyttöön.


      • winteri
        ua kirjoitti:

        Laitetaanpa autojenkin tyhjät paikat hyötykäyttöön.

        Ne on, etkö ole huomannut. Talvella ne on täytetty lumikasoilla.


      • ua
        winteri kirjoitti:

        Ne on, etkö ole huomannut. Talvella ne on täytetty lumikasoilla.

        No en mä parkkiksia tarkottanut:D Vaan auton sisätiloja. Paksiinkin voi tunkea yhden pakolaisen ja hanskalokeroon naapurin kakaran.


      • winteri
        ua kirjoitti:

        No en mä parkkiksia tarkottanut:D Vaan auton sisätiloja. Paksiinkin voi tunkea yhden pakolaisen ja hanskalokeroon naapurin kakaran.

        NOko sulla niin iso auto että, ylittää 21m2


      • ua
        winteri kirjoitti:

        NOko sulla niin iso auto että, ylittää 21m2

        Lakiin pitää kirjata että ellei kaikki istumapaikat ole käytössä, autolla ei saa ajaa. NIIN.


      • mersu11
        ua kirjoitti:

        Lakiin pitää kirjata että ellei kaikki istumapaikat ole käytössä, autolla ei saa ajaa. NIIN.

        Ei siinä mikään probleema ole, irotettavat penkit, sillä se hoituu. Tai sitten yksipaikkainen urheiluauto;)


    • BORN TO BE WILD

      Puhut asiaa, minä itse en kannata oman asunnon ostoa olenkaan. Itse olen aina asunut vuokralla, jos maisema ei miellytä, niin on helppo lähteä ja samoin on helppoa vaihtaa työpaikkaa. Auto on taas eri asia, tässä maassa ei pärjää ilman autoa, vaan se on pakollinen kulkupeli. Olisi todella hyvä jos verotus muuttuisi autoista asuntoon. Oman asunnon osto on sama kuin luopuisi vapaudestaan, BORN TO BE WILD.

    • timputku

      Luulenpa että nimenomaan sinkut asuvat yllättävän ahtaasti. Paljon väljemmin asuvat monet lapsettomat pariskunnat, sillä heillä on yleensä eniten rahaa käytössä.

      Harvassa asunnossa on oma keittiö, wc, kylpyhuone ja kodinhoitotilat jokaista asukasta kohti. Pelkkä makuuhuone ei ole kallis investointi, mutta ne kosteat tilat ovat. Tätä ei kuitenkaan alkuperäinen kirjoittaja ole tajunnut. On ihan eri asia vaikkapa kuusihenkisellä perheellä kuin yksin asuvalla sinkulla. 6-hlön perheessä on vain yksi keittiö, ehkä yksi kylpyhuone ja 1-2 wc:tä ja yksi olohuone. Eroa on lähinnä makuuhuoneiden lukumäärässä. Kuusihenkisistä perheistäkin osa asuu väljästi ja vauraasti, mutta on erittäin paljon niitäkin (varsinkin maahanmuuttajia), jotka asuvat ahtaasti ja osa asuu olohuoneessa jne.

      Tuollaisia 21 neliön yksiöitä on Helsingin vanhoja työläiskaupunginosia lukuunottamatta aika harvassa.

      • tax.

        Ajan myötä asunnot on kasvanut isommiksi, kuten autotkin. Mutta autovero muutti suuntaa, kuten myös bensan verotus. Isot autot eivät ole olleet pitkään aikaan muodissa enään, kun se on kallista. Samalla tavalla asuntojen verotus, mitä kuluttavampi, niin sen korkeampi vero. Autoissa on menty verotuksessa jo yli, valtio ei saa verotuloja autoista, asunnoista ne saisi ja se verottaisi hyvä tuloisia enemmän, kuin pienituloisia.


      • sinkkuna kivaa

        Ahtaasti asun minäkin, 106,5 neliötä omassa käytössä. Niin ja omistusasunto.


      • FULL HD
        sinkkuna kivaa kirjoitti:

        Ahtaasti asun minäkin, 106,5 neliötä omassa käytössä. Niin ja omistusasunto.

        Tuosta sulle seuraa siihen kämppääs, niin ei tule aika pitkäksi!!!

        http://www.youtube.com/watch?v=MAiOEV0v2RM


      • realismus

        Olen maahanmuuttaja enkä katso olevani kommunisti tai köyhä


      • Par-Ketti
        tax. kirjoitti:

        Ajan myötä asunnot on kasvanut isommiksi, kuten autotkin. Mutta autovero muutti suuntaa, kuten myös bensan verotus. Isot autot eivät ole olleet pitkään aikaan muodissa enään, kun se on kallista. Samalla tavalla asuntojen verotus, mitä kuluttavampi, niin sen korkeampi vero. Autoissa on menty verotuksessa jo yli, valtio ei saa verotuloja autoista, asunnoista ne saisi ja se verottaisi hyvä tuloisia enemmän, kuin pienituloisia.

        Mitä isompi asunto ja isompi tontti, niin sitä korkeampaa kiinteistöveroa joutuu maksamaan. Samoin isosta talosta on kovemmat vakuutusmaksut, lämmityskulut jne. Jatkossa myös kaikista remonteista jne joutuu maksamaan teoriassa enemmän mitä isompi asunto on esim. enemmän maalia, tapettia, laattaa ja parkettia.


      • hiilijalanjälki
        Par-Ketti kirjoitti:

        Mitä isompi asunto ja isompi tontti, niin sitä korkeampaa kiinteistöveroa joutuu maksamaan. Samoin isosta talosta on kovemmat vakuutusmaksut, lämmityskulut jne. Jatkossa myös kaikista remonteista jne joutuu maksamaan teoriassa enemmän mitä isompi asunto on esim. enemmän maalia, tapettia, laattaa ja parkettia.

        Kiinteistöveron lisäksi saastevero


    • köyhät kyykkyyn

      180 neliötä, just ja just mahdun yksin sinne =)

      • HAHAHAAAA

        Oletko aivan tosissasi, uskotko todella että se 42m2 läävä on 180 neliötä


      • hyvin mahdun yksiöön

        180 neliötä etkä meinaa mahtua sinne? Ootpas lihava.


    • köyhät kyykkyyn

      Sori mutta se on totta. Keep on dreaming vaan sinulle.

      • ??/??

        Pitäisikö köyhät ampua tai teloittaa? Oletko sitä mieltä?
        Mitä mieltä olet siitä asiast, kun köyhiä on enemmän kuin rikkaita, jos he taas lahtaavat teidät rikkaat?


    • Tilaa rakastava

      Ei ole aikomusta muuttaa pois upeasta omakotitalostani, asuinneliöitä on 150 m2 varastotilaa.
      Nautin tilavuudesta ja avaruudesta, siitä että on säilytystilaa riittävästi, asunto pysyy siistissä kunnossa vaikka minulla on todellakin paljon vaatteita, jalkineita ja laukkuja. Sen lisäksi rakastan
      sisustamista ja säilytän myös paljon sisustustavaraa, saan niitä sitten vaihdella mielialan mukaan. En myöskään luopuisi ihanasta suojaisesta puutarhastani.
      Ei tulisi mieleenkään ottaa joku asumaan luokseni. Nautin vapaudesta, hiljaisuudesta ja rauhasta, en
      halua jatkuvasti seuraa. En katsele tyhjiä seiniä, vaan nautin kauniista sisustuksesta.
      Minä olen valmis maksamaan siitä, ja olen sen tehnyt. Joku muu arvostaa jotain muuta ja pistää rahansa siihen. Eikö se ole jokaisen oma asia mihin rahansa käyttää?
      Mökillä minulla on 80 m2 20 m2 rantamökki, siellä vietän mielellään aikaa rantamökissä, mutta en voisi kuvitella asuvani niin pienessä tilassa, eihän siellä ole mitään tekemistä, se on siivottu muutamassa minuutissa, sisustusta ei paljon voi muuttaa. Mökillä se ei toisaalta haittaa kun siellä olen hyvällä säällä ja vietän paljon aikaa ulkona, mutta on se melkoinen nukkekoti. En saisi edes 1/10 osa tavaroistani mahtumaan sinne, eikä ole aikomusta luopua niistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      23
      5913
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      2037
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      27
      1499
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      1284
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1145
    6. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      69
      1138
    7. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1117
    8. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      51
      1072
    9. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      144
      1067
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      995
    Aihe