Usko ja tiede

Tjaah-ah

Tieteen tekemiseen kuuluu koko ajan itsensä korjaavuus. Mikäli totuuna pidetyn ei huomata vastaavan tosiasioita, tunnustaan erehdys ja korjataan käsityksiä asiaintilasta.

Entäs uskonnnon alueellä? Onko uskovaisella varaa korjata uskoaan jos alkaa huomata uskossaan pieleen menneensä?

8

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä, Jumalan käsis

      Onhan siinä korjattavaa, jos on ensin epäuskoinen, tahi usko perustuu Sanan vastaiseen rakenteeseen, vaikkapa ajatukseen, että voi ansaita pelastuksen.
      jne jne. ts. ihmisrakenteen ajatus, sen muutos Jumalan ajatussuunnitelmaan.

      Sieltä löytyy armon käsite ja ja siinäpä sitä löytyy mahdollista korjata uskoansa.

    • Tjaah-ah

      >>Onhan siinä korjattavaa, jos on ensin epäuskoinen, tahi usko perustuu Sanan vastaiseen rakenteeseen, vaikkapa ajatukseen, että voi ansaita pelastuksen.
      jne jne. ts. ihmisrakenteen ajatus, sen muutos Jumalan ajatussuunnitelmaan.
      Sieltä löytyy armon käsite ja ja siinäpä sitä löytyy mahdollista korjata uskoansa>>

      Miten sinä voit uskoasi korjata? Eihän itseään voi komentaa, että usko nyt vain eikä mantranomainen höpötyskään , "minä uskon, minä uskon " tunnu muulta kuin melko falskilta.

      • tjaahalille.

        Tjaah-ah.ille. Se onkin Jumalan työ, Pyhän Hengen kautta.
        eli ei yhtään falskia.


    • uskosta ja tieteestä

      En tiedä muista uskovista. Itse olen joutunut korjaamaan käsityksiäni silloin tällöin.
      Uskon kohde, Jeesus Kristus, on sama ja opilliset asiatkin ovat pysyneet suunnilleen samoina kuin uskoon tultua. Jokainen uskova kuitenkin kasvaa tai ainakin tulisi kasvaa uskossaan niin, että Kristus tulisi enemmän kirkastetuksi.

      Tunnustan, että "uskontaistossa", jota en ole käynyt ihmisiä vastaan, vaan oman minän heikkoutta ja henkivaltoja vastaan, on tullut sekä voittoja että tappioita.
      Koko sota on jo voitettu jo Giolgatalla ja Voittaja selvillä. Siitä käsin taistelen oman eloni pieniä taisteluja. Omien käsitysten muuttaminen paremman tiedon valossa ei ole häpeä, vaan hieno juttu. Ihminen, joka ei ole koskaan muuttanut käsityksiään, on hankala ihminen.

      Kerron pienen kuriositeetin. Vähän nuorempana kuin mitä nyt olen, kuuntelin silmät ymmyrkäisenä erään jo aika iäkkään seurakuntalaisen todistusta. Hän sanoi, ettei ollut koskaan koko nelikymmenvuotisen uskossa olonsa aikana kertaakaan langennut ja kiitti siitä Jumalaa. Olin itse vasta uskoontullut nuori ja ajattelin kunnioituksesta melkein kaksinkerroin kumartuneena (kuvaannollisesti), että siinäpä vasta esimerkillinen uskova. Suunnittelin samantapaista uskovaisen "uraa" itselleni. Sain myöhemmin huomata, että eihän se minulta onnistunut. Päivittäin huomasin lankeavani ajatuksissani, vaikka en teoissa olisikaan hairahtunut.
      Tietokin oli varsin vajavaista ja on sitä vieläkin. Lopulta sekin katoaa kuten muukin.
      Mutta rakkaus ei katoa. Se pysyy yhdessä uskon ja toivon kanssa ja on niistä kolmesta suurin.

      Kun "Pyhäjoessani" oli virranut vähän kauemmin vettä kuin uskon alkuaikoina, ymmärsin, että asianomainen onnistuja ei tuntenut itseään eikä ollut oppinut tuntemaan Herraansakaan niin hyvin, että olisi huomannut langenneensa ainakin siinä puheenvuorossa. En moiti häntä, Ymmärrän, että kaikki me olemme samasta puusta. Saman puun oksia olemme eikä oksa aina kanna hedelmää kovinkaan joutuisasti. Siinä voi mennä neljäkymmentä vuotta ja ylikin - eikä oksa edes tiedä tuottavansa sitä. Pääasia kuitenkin, että pysyy puussa. Jumala antaa kasvun. Hänen tekonaan siinä ei ole itsellä osaa eikä arpaa.

      Tiede on hyvä asia. Se vain on eri asia kuin usko. Tiede voi vahvistaa uskoa tai sitten ei. Usko taas on tieteestä riippumaton. Uskova voi nauttia tieteen saavutuksista niin kuin muutkin ihmiset. Itse ainakin nautin, vaikka itsensä korjaavuutta vielä tarvitaan tieteen alallakin.

    • vastakkainvain

      Jos uskot raamattua, on lepakko lintu.

      Jos uskot tiedettä, on lepakko nisäkäs.

      Kumpi on oikeassa?

      • Tjaah-ah

        >>Jos uskot raamattua, on lepakko lintu.
        Jos uskot tiedettä, on lepakko nisäkäs.
        Kumpi on oikeassa?>>

        Raamatullisena aikana ei tainnut vielä olla nisäkäs-käsitettä nykyisessä merkityksessääjn. Lintu-käsite lienee ollut ja kun joku otus lentää räpisteli ilmassa, pidettiin sitä lintuna.


    • ateismi = 0

      Totta kai on sama mahdollisuus uskovaisellakin. Titeen totuus elää koko ajan, siis muuttuu - niin sinäkin tunnustat. Ja siitä huolimatta monet väittävät että tiedeuskovainen ei tunnustaa mahdollisuutta millekään jumaluudelle.

    • Uskonelämään kuuluu käsite synnistä.

      Kuten muuallakin, on myös helluntaiseurakunnat muokanneet syntikäsitystä uudestaan ja sallineet asioita, mitkä vielä parikymmentä vuotta sitten olivat syntiä.

      Näin helluntaiseurakuntien uskovat ovat joutuneet päivittämään uskonelämäänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      93
      3451
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      109
      3135
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      56
      2335
    4. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      22
      1902
    5. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1738
    6. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1735
    7. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      11
      1680
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      24
      1516
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1411
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      38
      1394
    Aihe