Leppäallergian hoito

leppäkevät

Poden leppäallergiaa, mutta varsinainen antihistamiinihoito ei auta, sillä oireina on kasvojen ja jalkojen turvotus ja verissuonten ratkeaminen. Tavalliset nuha ja hengitystukkoisuus ja silmien kirvely ja punoitus ovat ko. oireisiin verrattuna lievempiä. Muutama tippa nenästä, silmien punoitus ja pussit silmien alla kielivät, että olen viihtynyt ulkona ja viittaavaat kuten allergiat luokitellaan I-tyypin allergiaan, mutta turvotusoireet, melkeinpä myrkytysoireiden tuntu on pahempaa. Leppä alkaa jo lopetella kukintaansa, mutta haluaisin tietää miten ko. oireita hoidetaan, kun niistä ei juuri puhuta edes. Kuitenkin esim. ulkolaisissa kirjoissa homeallergiat voivat olla usein tyyppia I-III. Kun syön antihistamiinia nukun, mutta oireet pysyvät em. osin samoina.

3

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teija.dunder

      Siitepölyallergiaan littyy osalla urtikariaa ja angioödeemaa jolloin esim luomet voivat olla kovasti turvoksissa kasvoilla. Joskus oire voi olla toispuoleinen. Antihistamiini ei tähän välttämättä auta riittävästi. Toisin annosta voi kokeilla tilapäisesti nostaa kaksinkertaiseen (esim Heinix aamuin illoin tai Desloratadine 1x2) 1-2päivän ajaksi. Jos turvotus on hankalaa voi joskus tarvita kortisonitabletin.

    • ohikulkija5

      Desloratadine on hyvä antihistamiini minulle, ei väsytä, eikä tule muutakaan huonoa oloa.
      Muista olen saanut väsymysoireita ja jopa ruokahalu lisääntynyt.

    • leppäkevät

      Kiitos, täytyy kokeilla, olen joskus ottanut !/2 taplettia kyypakkauksesta pahempaan tilanteeseen, mutta pienikin määrä antihistamiinia nukuttaa ihan liikaa, eikä tosiaan auta. Loratadiini ainakin väsyttää minua.ja pelkät allergiaoireetkin nukuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      205
      2545
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      95
      1785
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      215
      1597
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1455
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      268
      1305
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      46
      1184
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      45
      1088
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      103
      966
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      53
      883
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      875
    Aihe