Ihmiselle johon sinulla on voimakkaitakin tunteita mutta joka ei halua seurustella kanssasi. Haluaa kuitenkin ystävyytesi.Alkaa ehkä vielä seurustelmaan jonkun toisen kanssa. Pystytkö silloin ystävyyteen.
Pystytkö olemaan ystävä
8
99
Vastaukset
- Citynainen
En pysty myöntämään enkä näyttämään tunteita ketään kohtaan. Ystävä voin ehkä olla vaikka en tiedä kenet pystyisin päästämään fyysisesti lähelleni. Ystävää en ainakaan koska se riippuu eteneekö ystävyys rakkauteen koskaan.
Tällä hetkellä en pysty päästämään ketään lähelleni tai elämääni.
Moni ystävä on alkanut seurustelemaan jolloin olen päästänyt irti ystävyydestä jos sitä on ollut. Mielestäni itsellä ei ole miesystäviä kuin varattuja,..
Vähän sekavaa,.. - Oasis
Oman kokemukseni perusteella tuo ei välttämättä ole paras mahdollinen asetelma. Ainakin pitäisi antaa aikaa kulua, jotta tunteet laantuvat sellaiselle tasolle, etteivät ne vaikuta negatiivisesti kummankaan osapuolen elämään.
Itse yritin aikoinani olla ystävä miehen kanssa, kenen tunteet minua kohtaan olivat voimakkaammat kuin minun häntä kohtaan. Toive ystävyydestä tuli hänen puoleltaan ja hän vannoi pystyvänsä siihen, mutta eihän siitä mitään tullut. Kun en voinut antaa hänelle mitä hän kaipasi, hän teki minusta pahiksen, joka leikkii toisen tunteilla... Aikani tuota kestettyäni laitoin välit lopullisesti poikki.
Nämä ovat kuitenkin yksilökohtaisia asioita. Joku toinen ehkä pystyykin ystävyyteen, vaikka tunteet olisivat vahvemmat, mutta ei se ainakaan helppo polku ole. En halua olla. Pelleilyä ja itsensä kiusaamista täysin turhaan. Suorastaan munatonta meininkiä. Eikä ole sen parempi toisinkaan päin. Koko ajan leijuu ilmassa tieto siitä, että kanssakäymistä on siksi, että toinen toivoo sen johtavan enempään. Siitä tulee epämukava fiilis ja aina saa varoa sanojaan ettei sano mitään minkä voi tulkita rohkaisuksi. Ystävyys on kuitenkin jotain, jossa nimenomaan ei aina tarvi harkita jokaista tavuaan ennen kuin uskaltaa sanoa.
- emt.
Miten tuohon voi kukaan vastata?
- nainenolen.
EI minulla ole voimakkaita tunteita toista kohtaan, jos meillä ei ole vielä ollut edes suutelua. Eli pystyn.
- //Mies//
"Alkaa ehkä vielä seurustelmaan jonkun toisen kanssa...
Pystytkö silloin ystävyyteen?"
Kyllä, jos olen itsekin silloin jo (pari)suhteessa johonkin kokonaan toiseen henkilöön..
Hmm, mitäköhän tämä ystäväni mahtaa ajatella tästä toisesta naisestani? - en normi mias
Ma ole kaikkie kamu.
Ei ole ylipäätään tapana ystävystyä vastakkaisen sukupuolen kanssa muuten kuin seurustelu/pariutumismielessä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1243853Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta213603Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1202536Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten802470Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää542438Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom82390Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole212357Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1642274Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin632255HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364382029