Rast-testit

Hei! Lapsuuteni sairastelin astmaatikkona ja olin allerginen lähes kaikelle: eläimille, ruoka-aineille, kasveille, pölylle jne. Sain siedätyspiikkejä usean vuoden ajan ja kuinka ollakkaan murrosiässä astma ja allergiat hävisivät kokonaan ja flunssiakin olen joutunut potemaan vain harvakseltaan. Ikäni on nyt 51 v.
Eläinrakkaana otin sitten kolmekymppisenä kokeeksi kaneja, joita pidin 18,5 vuotta; aluksi vähän nenä vuoti, mutta sen jälkeen ei ollut minkäänlaisia oireita. Tämän jälkeen halusin uteliaisuuttani testauttaa veren vasta-aineet, jonka arvoksi tuli 0,37. Uskalsin sitten hankkia koiran ja ennen koiran tuloa veren vasta-ainemääritys oli 0,13. Koiran oltua minulla 10 kuukautta kävin uudelleen testauttamassa veren vasta-aineet, jonka arvoksi tuli 0,15. Mietin toisen koiran hankintaa ja kävin jälleen mittauttamassa veren vasta-aineet, jotka olivat vuotta myöhemmin kohonneet 0,83. Pitkäturkkisella koirallani oli tuona aikana voimakasta karvanlähtöä ja kutinaa, josta kävimme eläinlääkärissä ja onneksi koiran oireet hellittivät. Itselläni ei kuitenkaan tullut mitään allergisia oireita. Nyt mietin uudelleen toista koiraa ja kävin viime viikolla veren vasta-ainetestissä, joka oli laskenut vuodessa 0,63. Ensimmäinen koira on ollut minulla nyt siis reilut 3 vuotta. Onko tämä nyt todellakin luonnollista siedätystä vai voiko veren vasta-aineet heitellä nopeastikin? Vaikka koko aikana ei ole mitään oireita ollut mietin, että olisiko hyvä jo ennaltaehkäisevänä hankkia ilmanpuhdistin, kun toinen koira tulee taloon ja tuo mukanaan myös enemmän eläinpölyä. Varsinkin talvella tuuletus on paljon vähäisempää kuin kesällä. Onko kaksi koiraa isompi riski allergisoitua kuin yksi koira?

1

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teija.dunder

      Selkeästi olet lapsuusvuosien jälkeen siedättynyt jossain vaiheessa koiralle. Rast-tasot ovat matalat ja niiden toistetulla mittaamisella ei käytännössä voida siedättymistä seurata. Siihen ei valitettavasti ole kaupallisia verikokeita saatavilla tällä hetkellä. Koirayksilöiden allergeenimäärät vaihtelevat suuresti rodusta huolimatta.On mahdollista, että toinen koira aiheuttaa jonkin verran oireita enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      34
      2588
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      169
      2569
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      56
      1823
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      104
      1487
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1305
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      183
      1169
    7. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      12
      890
    8. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      61
      882
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      831
    10. Kyllä se on mukavoo kahtoa kun tämä Pipe Hannele tekköö terveellistä

      suolapalloo (siis savolaisittain terveellistä) itelleen. Ihan tullee itellekin vesi kilelle.
      Tuusniemi
      54
      787
    Aihe