suomennoksista.

mitä tarkoittaa

onko kuka lukenut uusinta Joyce-suomennosta, ja mahdollisesti vielä Saarikosken vanhaa, ja ollako näistä jotkinn sanottavaa?

Olen itse lukenut aikoinani tuon Saarikosken sumennoksen, enkä tietenkään kieliä taitamattomana pysty suomennosta arvostelemaan, ja vaikeuksia se kuulemma on tuottanut taitavillekin.
Olen tässä mietiskellyt kannattaako tuohon uuteen uhrata aikaansa tai varojaan, sitä ei kirjastossakaan ollut, ainoastaan tuo vanha. Tietenkin sen voi vaikka kauko-lainata, mutta ei ehdi ehkä laina-ajassa lukea. Siinähän on vielä pienemmän romaanin verran selityksiä, mitä sitten selitetään? Tietokirjoissahan tuollainen kyllä on tarpeellinen, mutta että romaanissa?!

3

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scarabaeus

      .......... no en kyllä ole lukenut tätä uusinta Jouce-suomennosta, katselin sitä kerran kirjakaupassa, mutta en sitten kuitenkaan ostanut.
      Ai kirjastossa ei ole.
      Outoa.

      Se Saarikosken vanha on kyllä mielestäni kiva lukea,
      siinä on jotenkin se
      sanojen rytmitys
      hyvin hienorakeista ja nautittavaa.

      Katselitteko muuten kun tuli telkasta se
      Stephen Fry juttu ihan tässä äskön, jossa söivät niitä munuaisia ja
      aivan mahtava pätkä oli se.

      Nautinnollista kerrassaan.
      Miksei suomalaiset kirjallisuusjutut yllä sillä tavalla

      yhtään mihinkään,
      siis minun mielestäni eivät yllä.
      Vai olisiko esimerkkejä Teillä antaa ?

      • scarabaeus

        Jouce

        jou !


      • Jääasema Zebra

        Kyllä vaan, katsoin Fryn jutun. Voimallista kirjallisuuden ylistystä kerrassaan! Ajattelin, että jos joku kaipaisi rohkaisua Joycen tiilliskiveen tarttumisessa, niin siinä sitä olisi.

        Meillä tosiaan vähän aneemista tuohon verrattuna. Muistan jopa PP Peteluksen parodioinee Timo Hämäläisen Lukulamppua: Timo nököttää rillipäisenä tuolissaan ja tavaa mutisten jonkun kirjan takakantta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1517
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      10
      1380
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      75
      1146
    4. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      115
      1109
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      67
      1078
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      75
      971
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      68
      905
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      255
      890
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      12
      831
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      33
      813
    Aihe