ahdistaa

apuaaaaa

Ahdistaa lukea lehtiä ja kuulla ihmisten juttuja. Avioeroja, perheriitoja, puolison ja/tai perheen tappamisia, hylättyjä pikkulapsia, exän tappamisia tai kiusaamista, työttömien määrän jatkuva kasvu, irtisanomiset, lomautukset...

En väitä että kirkollakaan olisi ratkaisua näihin asioihin. Ei ole. Mutta silti - kun tätä kaikkea lukee lehdistä ja kuulee uutisista, ja sitten kristillisissä lehdissä ja foorumeilla papit taistelevat keskenään jostain naispappeudesta tai homojen vihkimisestä tai ylijääneen ehtoollisviinin käsittelystä ja uhkailevat kirkosta eroamisen vähentävän rahaa diakoniasta, mutta ei missään tapauksessa vaikkapa aivan turhan raskaasta hallinnosta...

Ei taida kirkko ja papit elää samassa maailmassa kuin me muut kuolevaiset.

3

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nehjo

      nostan tätä

    • okei,

      Tuollaisista asioista on aivan tervettä huolestua ja tulla surulliseksi. Lämmintä sydäntä tarvitaan, että vaikeuksiin saisi tartuttua ja niihin olisi jopa saisi myönteistä muutosta aikaan.

      Kirkko on läpi historiansa ja varsinkin keskiajalta lähtien tarjonnut apua monenlaisiin huoliin. Se on rakentanut hyvinvointivaltiomaisia palveluita, kuten sairaan- ja köyhäinhuoltoa ja opetusta. Luostari on tarjonnut mielekkään elämän heille, jotka eivät päässeet naimisiin tai työllistyneet muuten. Kansaan on pidetty yhteyttä ja tarjottu neuvoa mm. ripittäytyessä. Nykyaikana palveluita on monenlaisia, ja seurakuntien jäsenet voivat aina ehdottaa uusia ja osallistua vapaaehtoisina auttamiseen.

      Kirkon tärkein tehtävä on silti sielujen pelastaminen ja kristinuskon pitäminen elävänä. Se tarkoittaa, että uskoon liittyvistä kysymyksistä keskustellaan yksityisesti ja julkisesti. Ja ihmisiä kun ollaan, niin joskus tunteet leimahtavat tai jäädään jankkaamaan jostakin. Kaikkia eivät myöskään samat asiat kiinnosta samassa määrin. En näe tuossa mitään ihmeellistä.

      Jos sinua eivät mainitsemasi keskustelut kiinnosta, niin mikään ei estä sinua panostamasta konkreettisempiin juttuihin. Käy vaikka naapurin mummolle kaupassa tai vie hänet kävelylle. Osallistu vapaaehtoistyöhön tai opiskele diagoniksi. Kirjoita seurakuntalehteen tai lähetä poliitikoille sähköpostia siitä miten maailmaa pitäisi muuttaa. Kaikkea ei ehkä saa heti ratkaistua, mutta aina voi jotain tehdä eikä epätoivoon tarvitse vaipua.

      • Tärkeän asian nostit esille. Ja nimimerkki okei, vastasi mielestäni hyvin. On kai niin, että joskus kaikki paha mikä meitä ympäröi (ja on meissäkin), tulee niin uhkaavaksi, että on helpompi sulkea se pois tajunnasta ja koettaa unohtaa. Tavallaan se on joskus ihan oikeinkin; psyykemme ei kestä jollei ole tapoja suojautua. Kukaan ei voi kantaa kaikkea maailman tuskaa ja hätää, paitsi itse Jeesus.

        Kirkko on aina ollut hyvin selvillä siitä, että kaikki eivät ole saaneet hyvää osaa tässä elämässä. Kirkon diakoniatyö, perheneuvonta, sielunhoito, perhetyö ym. auttaa heitä, jotka tarvitsevat apua. Toki tarvitaan myös hallintoa, jotta asiat saadaan organisoitua hyvin. Ja aina voidaan kehittää toimintaa parempaan suuntaan. Itsekritiikkiä siis tarvitaan. Siitä, mitä hyvää kirkko tekee, puhutaan harvemmin mediassa. Se saattaa synnyttää mielikuvan, että papitkin vain pönöttäisivät norsunluutorneissaan. Mutta niin se ei ole. Kirkon työntekijätkin ovat ihmisiä omissa elämäntilanteissaan. Eiköhän raadollinenkin puoli ole aika tuttua ainakin useimmille .
        Mutta me kaikki voimme tehdä maailmasta parempaa. Näin joulun aikana se tuntuu jotenkin helpommaltakin. Pieni teko saattaa jo pelastaa jonkun ihmisen päivän, jossain tapauksessa jopa hengen.

        Jouluisin aatoksin
        Tuikku-pappi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      195
      10402
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      22
      9727
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      173
      8333
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      303
      7821
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      183
      6688
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      90
      6103
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      67
      5937
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4977
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      28
      4038
    10. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      5
      3564
    Aihe