Perheeni ja omaiseni eivät tunne minua lainkaan

musta lammas

Vanhempani, sisarukseni ja lähiomaiseni eivät tunne minua yksilöpersoonana juuri ollenkaan. Olen heidän seurassaan ihan erilainen kuin kahden kaverini seurassa.

Perheeni seurassa olen hiljainen, masentuneen oloinen möllöttäjä. Kavereideni seurassa olen enemmän oma itseni, eli puhelias, iloinen, voimakkaasti mielipiteitäni ilmaiseva, syvällisestikin keskusteleva, kiinnostunut. En ymmärrä mikä siinä on, etten pysty olemaan oma itseni perheeni ja omaisteni seurassa.

Olen jo monta vuotta asunut omillani toisessa kaupungissa, mutta nyt olen lomalla perheeni luona ja olo on taas tukala ja mieliala alhaalla. Koen itseni eristyneeksi ja yksinäiseksi. Olen toki muutenkin syrjäänvetäytyvää tyyppiä ja uusien ihmisten seurassa ujokin, mutta myös perheeni seurassa minusta tulee sellainen. Olen jotenkin ihan erilainen muuhun sukuuni nähden. Olen musta lammas.

5

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zzzzz.

      Tjaah, eikö tuo ole ihan normaalia että perheet on 90 % kaikkialla maailmassa hankalia.
      Onnekkaita ovat ne joilla on perheet joissa jutellaan, otetaan asioista selvää yhdessä, ollaan inhimillisiä ja älykkäitä sekä huumorintajuisia.

    • Kylläpä tuntuu tutulta. No ei haittaa..olen ihan eri maata kuin esimerkiksi vanhempani. Onneksi. Ehkä myöskin sellainen musta lammas.

    • hrv

      Mulla on ihan sama juttu, tai lähinnä perheen miesten (isän ja isoveljen) seurassa ujostelen ja jännitän jotenkin ihan hirveesti. Äidin seurassa taas olen kuin eri ihminen, oma itseni, kova puhumaan. Jos satutaan veljen kanssa samaan aikaan äidin luo kylään niin menen taas ihan lukkoon. Tää asia on mua mietityttänyt tosi paljon, että mistä tää voi johtua?

    • Yk....

      Suorituspaineita? Täytyy olla se hyvä ihminen. Kunnollinen, tynnyrissä kasvanut. Muut ihmiset huonoja ja jos vain löytyy heikko kohta... Omassa perheessä kaikki vialla, mutta show jatkuu... Tiedän mitä tarkoitat, saa opetella elämään. Kaikki mitä oppinut on niin väärin. Onneksi olen nähnyt mitä elämä oikeasti on ja se on aika kaukana siitä opitusta mallista.

    • MikkoNN

      Perhe on pahin...

      Mulla taas sisarukset ovat varastaneet muistisairaan äidin omaisuuden, asia tuli ilmi kun tiedustelin omia tavaroita jotka olivat äidin kiinteistössä.

      Omakotitalo olikin myyty veljelle irtaimistoineen ja pilkkahintaan.

      Jokaisella sisaruksella eri selitykset ja jako oli tehty, äiti hoitolaitoksessa.

      Meni vaan minunkin tavarat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      2567
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      230
      1437
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      84
      1277
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      79
      1184
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      39
      1169
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      133
      1075
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      11
      1002
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      116
      900
    9. Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen

      Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.
      Ikävä
      27
      851
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      78
      790
    Aihe