itsemurha

haluan pois

Haluaisin tehdä itsemurhan koska minulla on paniikki häiriö eikä sitä saa hoidettua. Minä en pysty mennä kouluun tai harrastaa mitään koska pelkään olla yksin. Koulussa on pakko käydä vaikka en pysty siihen! Kaikki läheiseni kärsii ja minä kärsin tästä. Heidän ei tarvitsisi kärsiä jos minua ei olisi! Mitä teen?

5

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mindi_amanda

      ÄLÄ TEE SITÄ!
      oikeesti! Sul on ihan varmasti täällä rakastavia ihmisia ketkä tukee sua! Sulla on ihan varmasti hankalaa mutta älä riistä iteltäs henkeä!(:

    • pls

      Oon melko varma että sun kuolemastas kärsittäis enemmän, kuvittele sun äitis itkemässä sun hautajaisissas.

    • Hei,

      Kuulostaa siltä, että hyötyisit ajatustesi ja kokemustesi jakamisesta jonkun luotettavan ihmisen kanssa. Kouluterveydenhoitaja on yksi hyvä vaihtoehto tähän. Jos kuitenkin haluat mieluummin keskustella jonkun täysin ulkopuolisen ihmisen kanssa, keskusteluapua on saatavilla myös soittamalla Valtakunnalliseen kriisipuhelimeen. Puhelut maksavat vain operaattorin veloittaman puhelumaksun. Valtakunnallisen kriisipuhelimen numero on 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-07, viikonloppuisin ja juhlapyhinä klo 15-07.

      Jos haluat mieluummin kertoa ajatuksistasi ja tuntemuksistasi lisää kirjoittamalla, voit ottaa meihin yhteyttä Tukinetin kautta (www.tukinet.net).

      Tukinetissä pääset keskustelemaan kahden kesken tukihenkilön kanssa. Net-Tuki Live päivystää joka arkipäivä klo 15-19. Tukinetissä on myös foorumeita, joista on mahdollista löytää vertaistukea ihmisiltä, jotka ymmärtävät tilannettasi oman kokemuksensa kautta.

      Lämpimin terveisin,
      SOS-kriisikeskus

    • samanlainen

      en kannata tekemään sitä.. olen juuri samanlainen.. minua on aina kiusattu jonka takia olen ujo. pienistä virheistäni on nostettu iso häly. pelkään yksin oloa koska tykkään olla porukassa... minäkin saan paniikki kohtauksia ja olen harkinnut itsemurhaa.. ajattelet että läheisilläsi ole murhetta jos sinua ei olisi, jos teet itsemurhan he surevat enemmän.. en voi tehdä itsemurhaa koska minulla on ihana perhe, niin kuin varmasti sinullakin.. suoraasanottuna elän vain rakkampieni tähden koska en halua heille suruaa.. yritä jaksaa niin kuin minä :) löydät vielä varmasti ilon.

    • seve

      Ei kannata ajatella liikaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3593
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2224
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1865
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1609
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      15
      1565
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1558
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1407
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      80
      1263
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1222
    Aihe