Olen aloittanut opiskelut ja nyt pitäisi tehdä kirja arvostelu mutta...
En pääse ollenkaan jyvälle kuinka arvostelu tulisi tehdä.
En todellakaan halua kopioida kenenkään toisen arvosteluja esim. netistä vaan tehdä itse.
Joten apuja alkuun Pliis...
miten teen arvostelun ?
5
3570
Vastaukset 5
- P Mäkelä itte
Kirja-arvostelu aloitetaan lukemalla kirja. Itse. Mielellään kokonaan. Toki myös kansipaperin perusteella tehtyjä arvosteluja on julkaistu, jopa lehdessä.
Lukemisprosessin aikana on hyvä merkitä keltaisella muistilapulla joitakin mehukkaita kohtia myöhemmän referoinnin helpottamiseksi.
Ihmisestä riippuu, pitääkö lukuprosessin jälkeen pari sulattelupäivää vai syöksyykö heti kirjoituskoneelle, kun takakansi läpsähtää kiinni.
Arvostelun alkuun voi vaikka tehdä lyhyen yleiskuvauksen kirjailijan aikaisemmasta tuotannosta, lajityypistä, hänen iästään ja muusta toiminnastaan yhteiskunnassa yleensä ja kulttuurin parissa erityisesti. Kaikkea aiempaa ei ole pakko lukea, mutta sen tunteminen antaa kuvan asiantuntemuksesi laajuudesta. Tuntemattomuudesta, jostain kehä kakkosen ulkopuolelta, tupsahtaneesta esikoiskirjailijasta puhuttaessa tämä osio saattaa jäädä melko lyhyeksi.
Itse teoksesta monesti kirjoitetaan lyhyt juonikuvaus, jossa käydään läpi rakenne. Siis mitä tapahtuu, missä, milloin ja kekä kokee tapahtumat. Hyvä on hoksata, liikutaanko eri aikatasoilla ja vaihtuuko minäkertoja lukujen välissä. Tervo ja Salama on ovelia tässä suhteessa, esimerkiksi. Kalle Päätalolla ei vastaavaa kikkailua esiinny. Tärkeää on tarkkailla, tapahtuuko henkilöissä luonteen lujittumista, vastuun ottoa kriittisillä hetkillä, niin sanottua henkistä kasvua. Päähenkilöiden tunne-elämän kuvailu on ääretön hetteinen suo, siihen ei kovin syvälle kannata upota. Erityisesti jännitys- tai dekkarikirjallisuudesta kirjoitettaessa on korrektia lukijoita kohtaan jättää loppuratkaisu selostamatta. Eli ei ole kiva pläjäyttää kritiikin alkuun: Hovimestari on murhaaja.
Näissä uusimmissa sielunmaisemaa, tajunnanvirtaa ja minäkeskeistä monologia tihkuvissa kirjoissahan ei varsinaista juonta ole, joten tämäkin osio voipi jäädä lyhyeksi. Valitettavasti.
Tämän yleisesittelyn perään tarkastellaan kirjailijan luomien tyyppien uskottavuutta yleisellä ja henkilökohtaisella tasolla. Voit esittää itsellesi kysymyksen: Olisiko näin voinut käydä, onko tapahtumissa mitään logiikkaa ja järkeä? Erikseen on vielä nipottajat, jotka etsivät tekstistä historiallis-teknisiä virheitä tarttuakseen niihin. Tiiät tyypin, joka löytää vuoden 1932 tammikuun tapahtumista avoinna olevan Alkon ja saa hepulin. Kunnon kirjallisuuskriitikko ei nippelitietoon sorru.
Toinen tärkeä arvioitava on kirjan kieli. Sitä pittää makustella ja vaikka ääneen lukea. Tökkiikö vai soljuuko, onko ilmaisut kuluneita ja ennalta-arvattavia vaikko luoko kirjoittaja jotain uutta jännitettä kielen käytössään. Kirjoittajan omat maneerit sattaa toimia tai ärsyttää, olla tepsivä tehokeino tai poistyöntävä toistoissaan.
Viimeiseksi kannattaa arvioida kirjan ulkoasu, kansi, fontti, koko. Se osoittaa arvostelun lukijalle, että olet pitänyt kirjaa kädessäsi.
Erinomaisen hyväksi henkisen kasvusi ja arvostelukykysi kehittämiselle olisi lukea kirja-arvosteluja. Ei arvosteltavien kirjojen vaan arvostelun muodon ja rakenteen tutkimisen kannalta. Saattaapi olla, että löydät erilaisia koulukuntia miten arvio rakennetaan. Et mainitse, missä aloitit opiskelun. Yläasteella vaiko yliopistossa? Käsittääkseni jälkimmäisessä ihan opetetaankin arvostelun tekemistä. Kokemusta ei ole, mutta lapset on kertonu.
Sallinet pari lainausta suurelta runoilijalta ja aforismikolta:
Kokoko? Noin kolmesataa sivua. Sellainen kirja on juuri parahultainen ihmisen hyppysvoimille.
On hyvä,että kirjallisuutta käsitellään, mutta ei minulla mitään ole lukemistakaan vastaan.
Älä kirjaa syytä, jos omissa märepaloissasi ei ole kylliksi suoloja.
Lauri Viita, vainaa, valitettavasti - Siitä vaan
Kannatta luke yleisesti lehdissä julkaistuja kirja arvosteluja, selviää rakenne ja erillaisuus.
Luettuasi kirjan laita paperille ne ajatukset ja tunteet jota kirja herätti. Omilla sanoillasi, omalla tyylilläsi.
Anna asian hautua pari päivää ja jäsentele ja viimmeistele arvostelu.
1. Kirjailijan ja kirjan esittely.
2. Omat ajatuksesi kirjasta.
3. Loppuyhteenveto siitä kenelle suosittelet kirjaa luettavaksi, vai etkö kenelleekkään. - Marjaana
Opintoihin laadittavan arvostelun rakenteeseen vaikuttaa myös opiskeluala. Edellä oletkin jo saanut erinomaisia ohjeita arvosteluihin yleensä. Minä ajattelin omasta kokemuksestani vielä listata ainekohtaisia eroja. Nämä vaatimukset ovat Jyväskylän yliopiston eri laitosten vaatimuksia parin vuosikymmenen ajalta. Saattaa olla, että oppilaitosten välillä on eroja tai että aika muuttaa vaatimuksia.
KIRJALLISUUS
- osoita, että osaat sijoittaa teokseen genreensä tai genrejen sekoittajaksi
- osoita, että tunnistat, onko teos tyypillinen vai epätyypillinen omassa aikaikkunassaan
- käytä kirjallisuudentutkimuksen termejä
- ansiokasta viitata muihin arvosteluihin ja teoksesta käytyyn keskusteluun, jopa tutkimuksiin jos keskeinen kirjailija
VIERAAT KIELET (VIERASKIELINEN TEOS)
- osoita, että osaat konstruoida mieleesi teoksen kirjoituskontekstin (esim. siirtomaa / uskonnollinen peruskuvio / tasa-arvo- ja rotukysymykset) -> tyypillisesti vieraiden kielten opinnoissa luetetaan teoksia, joilla katsotaan olevan jokin yhteiskunnallinen merkitys tai jotka ilmentävät murrosta/muutosta kirjallisessa traditiossa (esim. Mrs Dalloway luetutetaan tajunnanvirtakuvauksen takia)
- osoita, että tunnistat tekstistä kielen sävyjä ja kirjoittajan tyylin erityispiirteitä
HUOM:
Opintojen osana luettavan teoksen arvostelussa en lähtisi lyttäämään teosta tai välttämättä suosittelemaan sitä kenellekään. Riippuu ohjaajasta, mutta veikkaisin, että aika moni arvelee, että tietty nöyryys ei ole pahasta.
Esimerkiksi jos ammattikriitikko kirjoittaisi, että "jälleen kerran Märta Tikkanen horisee edesmenneestä äijästään sitä samaa tuubaa mitä jo parin vuosikymmenen ajan on rikkinäisen levysoittimen tapaan jankuttanut" niin opiskelija voisi kokeilla muotoilla ajatustaan loivemmin, esimerkiksi "Tikkasen uusimmassa liikutaan temaattisesti tutuilla alueilla, parisuhteen dynamiikassa ja luovan persoonan problematiikassa" tai sinne päin.
Edellinen sitaateissa esitetty opiskelijani esseestä. Omaan silmääni pisti liian vahvana mielipiteenä aloittelevan opiskelijan kynästä. - P. M. itte
Ihan mielenkiinnosta: Syntykö kritiikki vai jäikö esittelyksi?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981067
- 50912
- 119883
- 145857
- 70667
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40649Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu187607- 32569
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47558- 68544
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62534- 80530
- 39489
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i4473- 45463
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31456- 41456
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74456Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61450