Kilometrikorvaus

tontsa-san

Voinko vähentää verotuksessa jotakin oman auton käytöstä aiheutuneita kustannuksia vai onko ne huomioitu jo palkanmaksuvaiheessa?

2

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • töntsällä

      Lue ohjeet.

    • Hei "tontsa-san" ja kiitos kysymyksestäsi!

      Kysymyksestäsi ei käy ilmi millaisista matkoista on kysymys, joten vastaan lyhyesti yleisellä tasolla matkakulujen vähentämisestä.

      Matkat kotoa varsinaiselle työpaikalle ja takaisin vähennetään kodin ja työpaikan välisinä matkoina. Vähennys myönnetään halvimman käytettävissä olevan kulkuneuvon mukaan. Omavastuu osuus asunnon ja työpaikanvälisissä matkakuluissa on 2014 vuonna 600 euroa, ja vähennyksen määrä on enintään 7.000 euroa. Verottaja vähentää omavastuuosuuden automaattisesti.

      Jos käytät kodin ja työpaikan väliseen matkaan omaa autoa, voit vähentää matkakulut oman auton mukaan jos

      • julkista kulkuneuvoa ei ole lainkaan käytettävissä tai
      • kävelymatka yhteen suuntaan on vähintään 3 kilometriä tai
      • odotusaika meno-paluumatkalla (esim. julkisen kulkuneuvon vaihto) on yhteensä vähintään 2 tuntia
      • matka alkaa tai päättyy yöllä (klo 00.00–05.00).

      Oman auton käytön mukaan matkakuluja saa vähentää 0,25 euroa/km, työsuhdeautolla 0,20 euroa/km.

      Lisää asunnon ja työpaikanvälisistä matkakuluista voit lukea täältä http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Matkakulut/Asunnon_ja_tyopaikan_valiset_matkat(31733)

      Matkat varsinaiselta työpaikalta työkohteisiin ja päivän aikana eri työkohteiden välillä kuljetut matkat ovat puolestaan työmatkoja. Työmatkalla tarkoitetaan matkaa, jonka palkansaaja tekee tilapäisesti erityiselle työntekemispaikalle varsinaisen työpaikan ulkopuolelle. Työmatkoista aiheutuneet kulut voit vähentää tulonhankkimiskuluina, ellei työnantaja ole niitä korvannut. Nämä matkakulut ilmoitetaan siis veroilmoituksella eri kohdassa kuin normaalit asunnon ja työpaikan väliset matkakulut.

      Matkakuluista verotuksessa löytyy tietoa osoitteessa http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Matkakustannukset_verotuksessa__ohje_pal(12418)

      Ystävällisin terveisin,

      Maria Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      104
      3558
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3207
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2704
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      82
      2507
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2134
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2103
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1752
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1706
    Aihe