Merivartiosto haeskelee sukellusveneitä. Samaan aikaan naapurin erikoisjoukot ovat tutkineet kesän ajan kaikessa rauhassa rannikkoa ainakin Vaasasta Turkuun Viron lipun alla seilaavalla Targa 37:lla. Pienemmätkin satamat ja väylät tuntuvan kovasti kiinnostavan tätä kovakuntoisen näköistä venäläistä äijäporukkaa.
Vakoilijoita liikenteessä
21
<50
Vastaukset
- 10-14
Mene hoitoon.
- hyödyllisetidiootit
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015063019955391_ul.shtml
Varmaankin ihan vaan muuten noita satamia koluavat poikaporukalla. Koitapa mennä tutkimaan itänaapurin satamia paatillasi. Noitten iltalehden toimittajienkin pitäisi mennä hoitoon. Ne jaksaa rummuttaa tätä ryssänpelkoa viikosta toiseen. Alan jo epäillä, että siinä on takana jotain informaatiosodankäyntiä.
- skannaavatSisääntulot
Mistä noista tietää. Parempi ilmoittaa havaintonsa viranomaisille heti, kun jotain epäilee.
- näinnaapurista
Meidän vapauden hinta, että saavat pörrätä. Passien viisumeiden ja varusteiden tarkastusta ja puhallutusta näillä vain voi järjestää. Tietysti vaikka mailin välein. Itämerellä on muuten vain yhdellä maalla hyökkäysarmeija.
- fgrefguffsda
Jokainen armeija maailmassa on hyökkäysarmeija, vaikka militaristit innokkaasti yrittävät muuta väittää.
- puolustius
fgrefguffsda kirjoitti:
Jokainen armeija maailmassa on hyökkäysarmeija, vaikka militaristit innokkaasti yrittävät muuta väittää.
Puolustus-sodankäynnissä pärjätäkseen joutuu myös tekemään välillä hyökkäyksiäkin.
- KipparikaIIe
fgrefguffsda kirjoitti:
Jokainen armeija maailmassa on hyökkäysarmeija, vaikka militaristit innokkaasti yrittävät muuta väittää.
Joo, mutta ainakaan Suomella ei ole, siis armeijaa. Viimeisimmän tietoni mukaan meillä on Puilustusvoimat.
- 10-14
Tuo on sitä orwell-maista uuskieltä. Ei kehdata enää puhua sotavoimista tai sotaministeriöstä vaan kaunistellaan.
- Mitälie
Ehkä ovat samalla haeskelemassa tontteja ydinvoimaloille. Kroatiassa kun rahaa riittää.
- Psri
Aivan normaalia suurvallan toimintaa. Tiedustellaan maalla, ilmassa, vedessä ja veden alla. Sotilaskohteissa ja siviilimaailman tärkeissä kohteissa ja yrityksissä.
Jokainen naiivi ihminen, joka täälläkin hölisee jostain ryssänpelosta, voisi ihan ensi alkuun perehtyä edes vallitsevan maailmanjärjestyksen, geopolitiikan, strategian ja turvallisuuspolitiikan perusteisiin. Valtiot, aivan kuten yksittäiset ihmisetkin tavoittelevat omaa hyötyä. Lakkautetaan puolustusvoimat tänään ja olemme Venäläisiä huomenna. Se on vain realismia, ei mitään sotahulluutta.- 10-14
"Lakkautetaan puolustusvoimat tänään ja olemme Venäläisiä huomenna."
Paskapuhetta. Mutta ei yllättävää henkilöltä, jonka sivistystaso on apukoululuokkaa: "venäläisiä" kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella, kuten myös "suomalaisia", "ruotsalaisia" jne.
Ja kyllä, tämä ON merkityksellistä. Ei sellaisen ihmisen mielipiteitä voi ottaa vakavasti, joka ei osaa kirjoittaa kunnolla. - Realismia
10-14 kirjoitti:
"Lakkautetaan puolustusvoimat tänään ja olemme Venäläisiä huomenna."
Paskapuhetta. Mutta ei yllättävää henkilöltä, jonka sivistystaso on apukoululuokkaa: "venäläisiä" kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella, kuten myös "suomalaisia", "ruotsalaisia" jne.
Ja kyllä, tämä ON merkityksellistä. Ei sellaisen ihmisen mielipiteitä voi ottaa vakavasti, joka ei osaa kirjoittaa kunnolla.Tyhjiöillä on taipumus täyttyä. Maassa on aina armeija, mutta se ei välttämättä ole oma.
- Tämäkinvieläkin
Jne. jälkeen olisi pitänyt olla piste.
- dlbv
Taas joku pilkunviilaaja.... Jos ei muuta asiaa, niin älä kirjoita
- lomallelomps
Alkuperäinen jossa pieni virhe oli sisällöltään hyvinkin uskottavaa. Tämä vastaus oli kuiten paitsi sisällöltään epäuskottavaa niin myös huonoa suomenkieltä :
- verbi "on" kirjoitetaan pienellä.
- "Apukoululuokan jälkeen pitäisi olla piste eikä : .
- Lausetta ei aloiteta Ja- sanalla.
- Jne. jälkeen olisi pitänyt tosiaan olla piste.
- Suomessa ei ole apukoululuokkia. Tarkoititko mahdollisesti mukautettua opetusta tms.
Epäilys herää missä desanttikoulussa tällaista suomea opetetaan. Miten muuten kirjoitetaan oikeakielisesti putinisti,hyödyllinen idiootti tai trolliarmeija? - ykivaan
Eiköhän olisi parempi jättää nuo opetustehtävät niille kuuluville instansseille - herättävät vain pahaa verta täällä "aikuisten" keskuudessa.
- evp-mv-ups
Eipä tuossa nyt mitään uutta ole. Kauan sitten oli Neukkulan rahtari Länsisatamassa. Sieltä väkeä vapaa-ajanvietossa soutelemassa veneellä - ihan "sattumalta" Melkin rannoilla.
NL:n tiedeakatemian laiva kävi joskus Katajanokalla ja ajoi pois tarkalleen 100m sisääntuloreitin vieressä. Miksi? No pitihän se pohjaprofiili ajaa kartalle.
Nykyään ei tuollaisia tarvitse tehdä. Jokainen pystyy ihan näppärästi netistä hakemaan tarkat ilmakuvat yms. Ja kun noilla resoluutioilla olevat on netissä, niin mikähän on resoluutio niillä, joita ei nettiin ladata?
Salaliittoteoriat ovat ihan kivoja lueskella ja huvittaviakin. Elviskin elää - kuulemma... - Mielenkiintoistaon
Sinäänsä mielenkiintoista jos tosiaan toi sukellusvene on noinkin syvällä suomen aluevesillä, eikä puolustusvoimat ole siihen mitenkään reagoinut. Ihan sama minkä maan sukellusjolla se on kun tietääkseni suomella noita sukelluskotteroita ei ole kun rannalla museoversiona. Kertoo vaan taas suomen reagointinopeudesta. Reagoidaan kun sukellusvene rantautuu kauppatorin rantaan pressanlinnan viereen. Joku menee kysymään mistä kaukaa herrat on tulleet ja onko teillä passia näyttää. Taitavat vaan siinävaiheessa osotella jollain muulla kun passilla.
- Jfjfj
Itse asiassa, myöhemmin kävi ilmi, että monet sukellusveneet Ruotsissa olivat jenkkiläisiä. Entinen USAn puolustusministeri on tästä kertonut. Kun seuraa USAn aggressiivisuutta nykyisin, on luultavaa, että niiden sukellusveneet on nytkin liikkeellä.
- 10-14
Se mikään sukellusvene edes ollut, sen enempää jenkkien kuin venäläisten. Paraislainen paranoidi vain ei erottanut Gråsälsbådania sukellusveneestä. Veikkaan, että kaveria hiukan nolottaa nyt. Saattaa pientä pilkkaa olla luvassa tuttavilta, jos on ehtinyt kovasti hehkuttaa "havaintoaan".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1103019Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171922710Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina622156Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.11441Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2421416Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät221320Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31131Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115900Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3882Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103863