Miksi monessa veneessä puomi on niin hirveän korkealla?
Olen 185cm ja monissa veneissä puomi ei ole lähelläkään päätäni.
Eikö olisi edullisempaa kallistuksen kannalta puomi alemmas ja mastoa lyhyemmäksi?
Puomin korkeus
6
162
Vastaukset
- Mietimilläveneilet
Joo-o. MATKAVENEISSÄ vaan on pakko uhrata suorituskykyä mukavuuden ja turvallisuuden alttarilla jotta MATKAVENEILY olisi mukavaa ja turvallista ihan kaikille veneessä olijoille. Kisavehkeet sit erikseen. Niissä on paljon purjetta ja vähän sisustusta.
- slkdfskldä
Kaksi syytä jos puomi on korkealla. Ensimmäinen on turvallisuus; normaalipurjehtijalle suurin riski ei ole veteen putoaminen vaan ison puomin isku päähän jiipissä. Ja näitä on nähty/kuultu, Suomessakin on jopa kuolemaan johtaneita tapauksia.
Toinen on, ilmesesti edellisestä johtuen, ainakin ORC-avomerisäännön mittaluvussa suosima puomin korkeus. Eli kannattaa suunnitella puomi korkealle.
Aloittaja oikeassa, kaikkein parasta, erityisesti "end-plate" efektin eli alaosan ohivirtauksen takia olis jos puomi olisi kannessa kiinni. Tämän takia fokan alaliikitkin (kisaveneissä) ovat kannessa kiinni ilman mitään rakoa. Tuo painepisteen siirtyminen lienee pieni asia kun toisaalta ylempänä aina tuulee enemmän. - zzzzzapz
Tuuli toimii paremmin kun noustaan hieman merenpinnan tasosta ylöspäin; se on tasaisempaa ja häiriintymättömämpää hieman ylempänä. Siksipä kisaillessa (tai muutenkin) tietyissä tilanteissa jätetään kikka löysälle, että puomi&puomiliikki saataisiin vähän korkeammalle, puhtaampaan tuuleen.
Kääntäen, ei maksa vaivaa rakentaa puomia kovin alaskaan - purje ei ihan kannen tasossa toimi kovin hyvin kuitenkaan. Lisäksi kompromissi vielä tehtäisiin hieman istuinkaukaloturvallisuuden kustannuksella. Varmaan joka suunnittelija on puomin piirtänyt siihen, missä on laskenut rajahyödyn keskimäärin olevan parhaimmillaan.Luulisi lisäksi, että kryssillä ja sivutuulella liian alhaalla oleva puomi nappaisi turbulenssia veneen kyljeltä, kun vene kallistuu.
- Ariel37
Puomi on sen vuoksi korkealla, jotta sen alle mahtuu bimini. Aurinkokatos on täysin välttämätön kaikilla purjehduksen pääalueilla maailmassa.
- VanhaOhlson
Vanha homeskandini on vielä parempi: puomi on korkealla ja niin lyhyt että siihen törmäämiseen vaaditaan jo omaa aktiivisuutta. Tykkään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2111441Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa483991Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1163207Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1562513Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1022237Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2001834Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3121100Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta18895- 59827
Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143805