Tämänniminen jatkosarja on julkaistu Aku Ankan numeroissa 19 ja 20 vuonna 1996. Siinä Tupun, Hupun ja Lupun on laadittava kotitehtävä henkeäsalpaavasta näystä Ankkalinnassa. Roope-setä vie pojat vanhaan suolakaivokseen, ja he löytävät suolanlouhijaintiaanien rakentaman hylätyn kaupungin. Paikka on hylätty, koska intiaanit luulivat, että kaupungissa on hirviö, ja he pakenivat maan pinnalle ja jättivät kaupungin lopullisesti taakseen. Todellisuudessa hirviö oli vain patsas, ja sen oli veistänyt intiaaniheimon kauppias, joka olisi halunnut valloittaa maailman, ja halusi houkutella heimonsa maan pinnalle. Kuitenkin yksi hänen heimoveljistään tönäisi hänet "hirviötä" paetessaan kumoon, ja kun hän palasi tajuihinsa, kaupunki oli hylätty, ja intiaanit olivat tukkineet kaupungin ulospääsytiet ja valaisukäytävät, joiden kautta auringonvalo pääsi kaupunkiin. Tämän kauppiaan kohtalona oli sitten jäädä yksin loukkuun hylättyyn kaupunkiin, ja hän kuoli ravinnon puutteeseen, koska hänen heimoveljensä olivat myös vieneet kaikki ruoat. Minua ihmetyttää tässä tarinassa se, että miten intiaanit ovat uskaltaneet jäädä tukkimaan käytäviä, jos he kerran luulivat, että kaupungissa on hirviö ja eikö tämä kauppias olisi voinut päästä pois kaupungista raivaamalla pois kivet, joilla ulospääsytiet oli tukittu?
Kadonnut kaupunki
5
292
Vastaukset
- barx
Jos se olikin satu?
- pokke
Kyllä se oli ihan oikeasti tapahtunut. Vai mitä tarkoitat kun sanot että jos se olikin satu?
- pokke
Kerrotaan nyt vielä, että Roope ja pojat löysivät savitauluja, jotka tämä kauppias oli kirjoittanut, ja niistä selvisi siis syy, miksi kaupunki oli hylätty.
- väke
Tunnelin tukkiminen on tietysti tehty ulkoapäin ja siinä kasataan kiviä siten, että sisäpuolella olevien päälle tulee painoa. Raivaaminen sisäkautta voi olla mahdotonta sen takia. Ja tukkiminen oli pakko tehdä, ettei hirviö tulisi perässä, perheenisät varmaankin riskeerasivat.
Oudompaa on se, että väki viivytteli ottamalla ruoan mukaansa. Outo oli myös se ohut seinä, jonka läpi ankat kaupunkiin päätyivät, aika sopivasti oli lopetettu suolan louhiminen. - Anonyymi
Vanha ketju, mutta itsekin joskus aikoinaan mietin tuota. Mutta miten sitten tukittiin valaisukäytävät, joiden kautta auringonvalo pääsi kaupunkiin ja oliko ne edes pakko tukkia? Ei hirviö olisi niistä mahtunut ulos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463192Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232718- 432548
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871495- 391330
- 821199