Ei taida olla kovin uskovaisia nämä uuden Valamon munkit Heinävedellä kun VIINAA ja VIINIÄ keittelevät hyvällä voitolla! Paholaisen kätyreitä ovat, saatanat.
Vastaukset 16
- Spiritus_fortus
Jeesus neuvoo että juoda saa muttei päihtyä.
Siis mitä järkeä on juoda.- ex-alkoholisti
Mitäs se sanoo viinankeittämisestä jolla tavoitellaan rahallista hyötyä? Viinaa joka voi päätyä alkoholistin käyttöön. Jättäköön nämä perkeleen munkit viinankeiton viinatehtaille ja eläkööt niinkuin KUNNON uskovaisen pitääkin elää.
Munkit ovat kautta vuosisatojen keittäneet viinaa. Kai sitä juoda saa mutta liika päihtyminen on pahaksi. Jeesus joi ja teki viiniä. No käytti kai vettäkin..eikä se mikään ihme ole.
- Rauhaheille
Käytiin kesällä Valamossa.Pikku pöhnässä munkit siellä tissutteli.
Osasivat ottaa kohtuumitalla ei rähinää tahi hoipertelua.
Heillä omat työnsä ja touhunsa,kuten meilläkii - kestääköpäivänvalon
Heinävetiset ovat kateellisia kaikille menestyville, kuten Valamonkin suhteen.
Pitäis kyllä paljastaa kaikki kierot ruutupaidat, jotka vie vaikka silmät päästä toisilta ihmisiltä, jos ei muuhun pysty.
Kuititonta rahastustakin suurin eurosummin havattavissa, 'kyllähän myö uskotaan', tyyliin.
Heinävesi ei edes kelpaa kaveriksi millekään kaupungille!
Tietääköhän edes Rouva Kunnanjohtaja, millaisia kepulikonsteja hänen kokousfrendinsä touhuavat. - sukulaiset
Heinäveellä ei ole uskovaisia kuin Valamossa!
Suurinosa ' perkeleestä' nuo hameniekkaukot ja akat'! - ettäsilleen
Heinävedellä ajavat lippahatut ja akat humalassa.Me pääkaupunkiseudulla olevat luemme heinävedenasioista mediasta.
Älkää syyttäkö Valamoa mistään, tiedämme teidän kieroilut, sillä paikalliset ovat kertoneet kieroimmista mitä he ovat tehneet ja keä he ovat!!! - olkaakeskenänne
Tulemme pääkaupunkiseudulta Valamoon, ette pysty rajamaan meitä.Pysykää omissaoloissanne heinävetiset, olemme/asumme/yövymme Valamossa!
- tammipuuolioikeassa
Nyt on paree, kun munkit puhuu uskonasioita ja antaa liquiria, kun kirkolta pappikin poistuu takavasemmalle.
Ei sovi näitä heinäveen hölmöjä enää kirkossa käyttää, eikä pappeja tai muita palkata. - onnnittelutvalamoon
Kylläpä heinävetisiä taas kismittää, kun Valamom Munkkipojat ovat taas kunnostautuneet Hyvällä Viskillä, menee niinpaljon ettei ehdi valmistumaan!
- Anonyymi
Eipä ole tullut seurattua, että mitenkä se viskin kypsyminen on edistynyt.
- shivasregal
Uusvalamon munkkien uskonto sallii viinanjuonnin,pitäishän tuon HeinäVETELÄISTEN tietää! Vai eikö yleissivistys vielä yllä H-vedelle.?Taitaa vaan paikkakuntalaisia juoppoja kismittää kun Munkeilla on omat lailliset pannut.
- kylissäkurvaillaan
Munkit menestyy viskinteolla! menisi enemmänkin kuin ehtii valmistua, mutta sekös lippahattuja suututtaa ja ovat kateellisia!
Heinävetiset ajelee kepukkahumalassa, niitä saa lukea lehtien palstoilta.
- ettänniitainäin
Heinävedellä rahvas poltti aikoinaan pontikkaa, mäskiin käytettiin mm. ihmispaskaa.
- shitheads
Kyllä huomaa vieläkin että on nautittu ns rahvaan ponua reilummissa määrin.jääny se sakka pääkopan sisälle killumaan aika monelle! Ja touhut sen mukaiset vieläkin tällä kylällä!
- Anonyymi
Ei raamatussa ilolientä kielletä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1361957Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91897Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja178893- 60830
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.37818Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔47752- 73701
Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat49701Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö278690Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol34632