Tori.fi huijari liikenteessä!

Juuuuhhh

Elikkä pistin ostoilmoituksen PlayStation 3 laitteesta. Myöhemmin s postiin oli kilahtanut Kari Paananen nimellä oleva kirje. Hän tarjosi konetta kahdella ohjaimella posteineen 60e :D Sanoin hänelle että lähetän ensi viikolla rahat tilille niin tehdään kaupat. Tämän jälkeen hän rupesi ruinaamaan edes 30e euron etumaksua että voi laittaa paketin postiin, ja maksaisi loput sitten joskus :D Tiesin tässä vaiheessa jo että kaveri kusettaa täysillä. Pyysi koneesta kuvia niin kaveri lähetti yhden missä kuva koneesta ja ohjaimesta. Tätä kuvaa en mistään googlettamalla löytänyt, joten pyysi toista jossa näkyy toinenkin ohjain. Nyt hän lähetti kuvan uudestaan koko koneesta kahdella ohjaimella. (Toisessa kuvassa muuten heillä näkyi parkettilattia ja toisessa joku tumma) Mutta jees! Kovan työn jälkeen löysin samaisen kuvan jostain saksalaiselta torin tapaiselta sivustolta. Kiinni jäi! Nooh jätin tämän koko jutun sitten tähän, kunnes eilen pienessä pöhnässä ajattelin soittaa kaverille 046 8477250 (prepaid kas kummaa). Oli muuten tämänkin numeron haalimisessa vaikeuksia keskustelujemme ohessa. Kaveri ensin laitteli viestiä, että ei voi vastata kun kuulemma on lapsensa kanssa hop lopissa ja että rahat tilille vaan FI7910813500057827 Nordea. Olin siis aloittanut keskustelun kysymällä että voinko soittaa hänelle, jotta kysyisin ensin tuotteesta ja uskaltaisin lähettää rahat tilille. En siis maininnut muuta kuin sanan tuote. Hetken päästä hän kuitenkin soitti ja aloin kyselemään perus onko hyvässä kunnossa jne. Sitten kysyin häneltä että mikäs sen tuotteen tarkka malli on, kun ei ollut hajuakaan siitä mitä olin edes "ostamassa". Tämän kysymyksen jälkeen syvä hiljaisuus iski ainakin 5 sekunniksi. Sitten hän kysyi että tarkoitanko pc4? Tai iPhone 6. Mikäköhän tuo pc4 kin oikein on? Sanoin vain että juu. Kertoi vain että huippukunnossa on ja rahat tilille niin laittaa heti postiin ja että saisin muka paketin heti uudeksivuodeksi. Hetken tätä pelleily jatkettuani sanoin kaverille, että olen tehnyt siitä rikosilmoituksen. Luuri lävähti korvaan.

Mun teksti saattaa olla aivan päin vittua kirjoitettu, koska istuin paskalla samalla sitä puhelimella näpräten. Toivottavasti ymmärrätte jotain.

14

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuuuuhhh

      Unohdin muuten mainita että nauhoitin sen puhelun.

    • Juuuuhhh

      Tää sama kaveri soitti uudestaan ja alkoi kauppaamaan pelikonetta ;D Ei vittu että ihminen voi olla vammainen ja typerä.

    • Yritystä

      Sama tilinumero ja puhelinnumero mutta nimi oli nyt Lasse Paananen ja yhteydenotto tuli nettimarkkinan kautta.

      • Juuuuhhh

        Ei jumalauta! Eikös tuo jo jonkin sortin rikosnimikkeen täytä vaikka ei rahoja ole lähettänytkään? Ja kyllähän poliisi saa selvitettyä tili numeron kautta kuka tämä ketku on.


    • kastässä

      Pohjanrinteentie 8A1 40270 Palokka

      Kari Tapani Paananen

      • Latelammas123

        Onko varmasti tuo tyyppi?


      • kastässä

        Kyllä on.


      • Latelammas123

        Kiitos tiedosta! Miten löysit kyseisen tyypin?


    • kastässä

      Tieto on kaikkien saatavilla. Syntynyt -93. Olen käynyt jo parikertaa kylässä mutta ei ole ollut kotona. Mutta vielä se löytyy...
      Voit tulla mukaan jos koet sen tarpeelliseksi.

      • Latelammas123

        Mielelläni voisin vaikka tulla! Onko se sua siis kusettanut pahastikin?


    • kastässä

      Muutaman euron mutta periaattesta haen rahat takaisin.

      • Latelammas123

        Toi paskiainen näyttäis asuvan jossain juopoille tarkotetussa rivarissa. Koska olet menossa sinne?


    • kastässä

      Koska sulle sopis.

      • Latelammas123

        Mulle on ihan sama!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      364
      2088
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1568
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      277
      1119
    4. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1097
    5. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      919
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      84
      867
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      31
      845
    8. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      9
      832
    9. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      112
      830
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      7
      798
    Aihe