Puolitonnariini pitäisi saada uusi puinen pinna. Mielellään vielä hieman pidempi ja ergonomisempi, kuin nykyinen. Netistä löytyy joitakin pinnamaakareita - lähinnä jenkeistä - joilla on hyvä valikoima laminoituja malleja. Mietin vain, eikö lähempää löytyisi.
Toki tuollaisen pinnan näppärä mies rakentaa itsekin, jos on sahat, puristimet ja tasohöylät ym. Nyt ei vain satu löytymään. Onko nettiparlamentilla hyviä ehdotuksia?
Uusi pinna
21
245
Vastaukset
- vähänsemaksaa
No googleen hakusanaksi puuseppä niin eiköhän järjesty!
Tämmönen tyyppi varmaan osaa. Tilaa mahdollisimman pian, koska keväällä ei kenelläkään ole aikaa
www.ttpuuvenepalvelu.fi/- aina_tarvitaan
Pinnan nyt tekee kuka tahansa pätevä puuseppä
- Pinna_paloi
Yhden olen tilannut menestyksellisesti Karl's Boat Shopista, Yhdysvalloista. http://www.karlsboatshop.com. Tulleineenkin järkihintainen (silloisilla taalakursseilla ainakin), laatu hyvä, tekijä erikoistunut pinnoihin.
- juu987
Jokainen tietysti tilaa ihna mistä haluaa, mutta en oikein ymmärrä miksi pinna pitäisi tilata jenkeistä asti. Mitään erityisosaamista tai erikoistumista ei pinnan teko vaadi, se on ihan normaalia puusepäntyötä. Myös tuollainen "raidallinen" epoksiliimattu pinna. Puuseppiä ja venepuuseppiä on maa täynnä.
Kotimaisen tekijän kanssa on paljon helpompi sopia pinnan ominaisuuksista etukäteen ja tarvittaessa myös reklamaatiot jos ei mennytkään ihan oikein. Ei tarvitse välittää tulleista yms. Lähetyskulut ja -viiveet jäävät pois kun valitsee tekijän omasta kaupungista. Ja samalla kannattaa suomalaista käsityötä.
Aika arvokkaita ovat minusta nuo karlsboatshopin pinnat (400-850$). Ainakin kysyisin ennen tilausta tarjousta useammalta kotimaiselta tekijältä. juu987 kirjoitti:
Jokainen tietysti tilaa ihna mistä haluaa, mutta en oikein ymmärrä miksi pinna pitäisi tilata jenkeistä asti. Mitään erityisosaamista tai erikoistumista ei pinnan teko vaadi, se on ihan normaalia puusepäntyötä. Myös tuollainen "raidallinen" epoksiliimattu pinna. Puuseppiä ja venepuuseppiä on maa täynnä.
Kotimaisen tekijän kanssa on paljon helpompi sopia pinnan ominaisuuksista etukäteen ja tarvittaessa myös reklamaatiot jos ei mennytkään ihan oikein. Ei tarvitse välittää tulleista yms. Lähetyskulut ja -viiveet jäävät pois kun valitsee tekijän omasta kaupungista. Ja samalla kannattaa suomalaista käsityötä.
Aika arvokkaita ovat minusta nuo karlsboatshopin pinnat (400-850$). Ainakin kysyisin ennen tilausta tarjousta useammalta kotimaiselta tekijältä.Onpa kallista. Kyllä tuohon hintaan tekijä löytyy. 50 euroa/tunti ja kyllä tuollainen 8 tunnissa syntyy=400 euroa. Ja sitten voi sovittaa ja korjata.
- seppomartti
Jefalla on myynnissä komposiittipinna, ellei ole liian ruma puiseen verrattuna
- Kölivinossa
Olen käynyt pari kertaa ostamassa puutavaraa Seppälän venetarvikkeesta ja siellä näytti olevan myös tuotantotilat. Arvelen, että siellä pinnakin osataan tehdä. Paikka on Haminan lähellä.
- CeeBird
Teetin Seppälässä 2011. Tekivät vanhan mallin mukaan, 30 cm pidemmän ja hyvä tuli, tiikistä. Sovituksen jälkeen lyhensin 10 cm.
Hintaa en muista, mutta ei ollut kallista....
- Puutyö
Kysyppä tuolta; Veneveistämö Janne Pattersson Suomenlinna Helsinki.
- Nipott
Jos Patterson ei ehdi, ehkä Petterson ehtisi.
- HeavyWeight
Niinpä ja Floyd Pa on jo delannu...
- PinnaaPuuttuu
Kiitokset hyvistä vihjeistä. Taidan ryhtyä kyselemään kotoisilta maakareilta, josko ehtisivät laminoida moisen ennen kauden alkua.
Itse työhän on suhteellisen yksinkertainen, mutta vaatii kuitenkin vannesahan, puristimia ym. Löytyykö muuten pääkaupunkiseudulta mitään puutyöpajaa, jossa voisi itse tehdä tällalsia askartelutöitä? Siis maksua vastaaan? Luulisi sellaisellakin palvelulla olevan käyttöä.- Huullos
Olisipa edes puusepän töihin sopivat tilat saatavilla - kuivaa ja lämmintä, voisi siellä vaikka omilla koneilla tehdä jotain tarpeellista.
Minulla oli 35v sitten mahdollisuus tehdä tutun puusepän verstaalla omia juttuja, mikä oli aivan mahtavaa.
Isoisä ja äidinisä olivat puuseppiä, joten olen sen harrastuksen aloittanut pyörimällä höylänlastuissa jo melko varhain:)
Ainoa miinus oli ettei heidän työkaluihinsa päässyt käsiksi silloin lapsena.
Onneksi oma isä ei ollut yhtä mustasukkainen omista työkaluistaan ja sain niillä toteuttaa luovuuttani.
Koska olen ollut paljon tekemisissä alan ammattimiesten kanssa olen oppinut yhden heidän tärkeimmistä opeista: " ne työkalut eivät lainatessa parane". Tämä varmaankin osaltaan selittää, ettei niitä verstatiloja ole paljoa saatavilla. - kerhossa
Eikö pursiseuralla ole verstastilaa?
- nikkariverstas
Espoon työväenopistolla on käytännössä ilmainen verstas suomenojalla juuti tällaiseen puuhasteluun.
- MiNi1975
Nikkarinverstaalla onnistuu ja siinä on op- puu niminen puutavaraliike kadun toisella puolella. Sieltä saa puusepänkuivia jalopuitakin perähallista. Ystävälliset naisopettajat auttavat sinua prijektissa, ja kun teet itse niin saat olla pinnastasi ylpeä! Ei ole kyllä ilmaista hommaa eli ottavat tuntihinnan siellä olosta. Koneiden käyttö, terävät terät ja hiomapaperit kuuluvat hintaan. Työniloa!
- Kelpaako-aihio
Hyllyssä ylimääräinen tiikkinen aihio . Voin lähettää kuvan ja mitat jos kiinnostaa.
- meneexhyvi
Zsori enstex. Opettelin säätämistä polkupyörän pinnojen kanssa.
- Vanerisoiroa
Itse tein tuolla Nikkariverstaalla 4 vuotta sitten pinnan ja eipä ollut vaikeaa. Tarvitset ohutta vaneria 3-5mm, epoksit, elmukelmua, puristimia, alustaksi levyn johon voit ruuvata isoja ruuveja ja joitain perustyökaluja. Suunnittele pinnan muoto ja pituus sekä piirrä se alustalle. Sahaa tai sahauta ohuita vanerisoiroja (pinnan leveys työvarat), sitten ruuvaat alustaan jigiksi ruuvit suunnitelman mukaan. Sekoitat epoksit ja liimaat ohuet vanerisoirot yhteen ja käärit ne elmukelmuun (ettei jämähdä alustaan kiinni). Sitten vääntelet aihion jigiin ja purisitimilla soirot kiinni. Epoksin jämähdettyä voit ryhtyä muotoilemaan pinnaa oikean muotoiseksi. Epoksi on kovaa, joten ylimääräisiä valumia pitää välttää, se helpottaa lopullista muotoilua. Kun pinna on valmiissa muodossa ja hiottu, vedät venelakat päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1312502Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli1002085Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.381710Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi381560Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n521393Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä
Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään261094Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan581090Kuka on Farmi Suomi Riiko?
Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe91046Vastuuhenkilöt
Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.621020Pelataanko sivistyslautakunnan päätöksissä reilua ja avointa peliä?
Huomasin, että sivistyslautakunta on tehnyt viikko sitten isoja miljoona päätöksiä lastemme koulukuljetuksissa ja kaup30726