Eli oon 14v tyttö ja mun pieneen kaveriporukkaan kuuluu yks uskovainen... No eipä siinä sinänsä mitään... Ite en oo uskovainen, eikä uskonto näy mun oman perheen arjessa mitenkään. (paitsi että käyn uskonnontunneilla) Mutta tosiaan tää kaveri alkaa jo pikku hiljaa ärsyttämään, koska se ottaa lähes kaikissa asioissa sen vahvat arvot esille, ja tekee kärpäsestä härkäsen lähes aina ja alkaa jaella aina mikä siitä on oikein ja mikä ei (raamatun oppien mukaan siis) vaikka kyse olis vaan vitsistä! (vitsailtiin leikkimielisesti siitä että ihminen joka käyttää septumia näyttää lehmältä, eikä sanottu tota kenenkään septumista tykkäävän kuullen ja korostettiin että se oli vitsi) ja muutenkin. Sitte kun sanoin sille että en ymmärrä sitä että ollaan homotta vastaan, kun se ei kenenkään elämään pitäis vaikuttaa jos joku on homo, ja sanoin myös siitä että annan mun mahd. tulevan lapsen päättää sen sukupuolen, tai että en aseta lasta mihinkään tiettyyn muottiin, niin saan kuulla mun kapeakatseisuudesta??! Oon kyllä tehny selväksi että itse kyllä ymmärrän mutta en tajua uskovaisia, oon kyllä suorapuheinen. Ja sitte jos minä ja muut kaveriporukan tyypeistä halutaan vaikka mennä vähän myöhemmin tunnille, nii ok jos tää uskovainen haluu tehä sen mielestä oikein, mutta ei sillä oo oikeutta puuttua meiän tekemisiin.
Mitä mun kannattais sanoo sille?
Uskovainen kaveri
juuuuuu
7
262
Vastaukset
- moiiigjtjtqyhth
kyl muoki tollane ärsyttäis :D sano vaa sille ettei ottais arvojaan nii vahvasti esille ja sillee
Älä ole sellaisessa seurassa, joka rajoittaa sinua.
- 3Euro70
Ei helvetin helvetti... Anna niiden kromosomien päättää tulevan lapsesi sukupuoli.
- lapsetonlapsia
aloittaja ei paljoa elämästä tajua,kaverit kaverit ja kaverit, kas siinäpä se elämä olikin.
ai niin äitin rahapusi ja jääkaappi unohtu!!! - SoldierOfOdens
Ihmisellä pitää olla vahvat arvot muuten siitä kasvaa nössö paska tai nisti vailla elämäntarkotusta.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811508
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1951202Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431101Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad42794- 14700
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30691Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .19621Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617