Nuorten viiltely

Noora000

Moi eli oon 13v. Viiltelin ekaa kertaa viikko sit en viiltän kovin syvälle mut tekis aina välil mieli uuestaa mut en viitti koska jää arvet enkä haluu et kukaa huomaa. Mul on vää välil niin huono olo ja mikää ei oo hyvin. Kertokaa mikä vois auttaa!!

9

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noora000

      Ja siis harrastus motivoi ja auttaa mua etten viiltelis koska siin ne ois näkyvil ku on t-paita ja se sattuu ku pallo tulee käsii

    • Sinä ansaitset enemmän kuin arpia kehoosi! Mikä auttaa? Siitä on hyvä alkaa että alat arvostamaan itseäsi. Ei sua saa viiltää! Et avaa elämäntilannetta- eikä täällä aina kannatakaan- niin on haastavaa antaa enempiä auttava neuvoja. Kaikkiin löytyy apua j asen lisäksi rakettimoottoreita siipiin kun ja jos joskus haluat lentää. Pura pahaa oloasi liikuntaa, sanoihin-kirjoita-, laula, tanssi. Pahaolo on lopulta vain sää joka menee ohi

    • Hei,

      Saitkin jo joitain ihan hyviä neuvoja. Lisäksi voisit jutella pahasta olostasi ja ajatuksistasi jonkin ulkopuolisen tahon kanssa. Ulkopuolinen tuki voisi auttaa jäsentämään ajatuksia ja myös helpottaa jaksamista.

      On olemassa monenlaisia erilaisia auttavia tahoja, joihin voit halutessasi olla yhteydessä. Tässä muutamia vaihtoehtoja:

      - Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/. Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 7-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      - Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa halutessaan tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken. Keskustelut ovat luottamuksellisia. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.

      - Jos soittaminen tuntuu sinulle sopivimmalta tavalta hakea apua, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.

      Lämpimin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Noora000

      Kiitos vastauksista yritän päästö pois pahasta olosta ja olla viiltelemättä

    • Viiltelyntilalle

      Voisiko viiltelyn korvata jääpalalla, kumilenksulla räpsyttelyllä ranteessa taikka lähtisi vaikka vain ulos kävelemään. Näin pääsisit pois ahdistavasta tilanteesta.

    • Lopetaheti

      Vitun tyhmää viillellä.

      • Anonyymi

        ~Lopetaheti~

        Voitko laittaa turpasi tukkoon? -Kiitos.


    • Viiltelijä

      Itekkin oon 13, ja viiltelen koska masennus. ja mun poikaystäväkin viiltelee koska mä viilelen. siitä on tullut mulle hirvee pakkomielle, ja tykkään siitä miltä mun kädet ja nilkat näyttää viiltelyn jälkeen. jos asia ahdistaa sua, niin hae apua, kerro jollekkin luotettavalle ihmiselle. toivottavasti täst oli jotain apuu.

    • Anonyymi

      Tää ei varmaan auta mitään mut koita jos joku kiva tekeminen sais sen unohtumaan?

      <3 toinen viiltelijä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      94
      4182
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2285
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2136
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      101
      1952
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      394
      1744
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      143
      1337
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1249
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1045
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      956
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      815
    Aihe