Moi eli oon 13v. Viiltelin ekaa kertaa viikko sit en viiltän kovin syvälle mut tekis aina välil mieli uuestaa mut en viitti koska jää arvet enkä haluu et kukaa huomaa. Mul on vää välil niin huono olo ja mikää ei oo hyvin. Kertokaa mikä vois auttaa!!
Vastaukset 9
- Noora000
Ja siis harrastus motivoi ja auttaa mua etten viiltelis koska siin ne ois näkyvil ku on t-paita ja se sattuu ku pallo tulee käsii
Sinä ansaitset enemmän kuin arpia kehoosi! Mikä auttaa? Siitä on hyvä alkaa että alat arvostamaan itseäsi. Ei sua saa viiltää! Et avaa elämäntilannetta- eikä täällä aina kannatakaan- niin on haastavaa antaa enempiä auttava neuvoja. Kaikkiin löytyy apua j asen lisäksi rakettimoottoreita siipiin kun ja jos joskus haluat lentää. Pura pahaa oloasi liikuntaa, sanoihin-kirjoita-, laula, tanssi. Pahaolo on lopulta vain sää joka menee ohi
Hei,
Saitkin jo joitain ihan hyviä neuvoja. Lisäksi voisit jutella pahasta olostasi ja ajatuksistasi jonkin ulkopuolisen tahon kanssa. Ulkopuolinen tuki voisi auttaa jäsentämään ajatuksia ja myös helpottaa jaksamista.
On olemassa monenlaisia erilaisia auttavia tahoja, joihin voit halutessasi olla yhteydessä. Tässä muutamia vaihtoehtoja:
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/. Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 7-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa halutessaan tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken. Keskustelut ovat luottamuksellisia. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.
- Jos soittaminen tuntuu sinulle sopivimmalta tavalta hakea apua, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.
Lämpimin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Noora000
Kiitos vastauksista yritän päästö pois pahasta olosta ja olla viiltelemättä
- Viiltelyntilalle
Voisiko viiltelyn korvata jääpalalla, kumilenksulla räpsyttelyllä ranteessa taikka lähtisi vaikka vain ulos kävelemään. Näin pääsisit pois ahdistavasta tilanteesta.
- Lopetaheti
Vitun tyhmää viillellä.
- Anonyymi
~Lopetaheti~
Voitko laittaa turpasi tukkoon? -Kiitos.
- Viiltelijä
Itekkin oon 13, ja viiltelen koska masennus. ja mun poikaystäväkin viiltelee koska mä viilelen. siitä on tullut mulle hirvee pakkomielle, ja tykkään siitä miltä mun kädet ja nilkat näyttää viiltelyn jälkeen. jos asia ahdistaa sua, niin hae apua, kerro jollekkin luotettavalle ihmiselle. toivottavasti täst oli jotain apuu.
- Anonyymi
Tää ei varmaan auta mitään mut koita jos joku kiva tekeminen sais sen unohtumaan?
<3 toinen viiltelijä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1101511Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91827- 54716
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35711Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja144705Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat37591Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔40581Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö207568Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32546- 61540