Uskovaisten

tulisi vaihtaa uusi Raamatun käännös siihen vanhaan käännökseen, sillä tämä uusi on väärennös. https://www.youtube.com/watch?v=coULU8HRREg
18263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Mikä sinua estää

Äänestä

Ei uusi Raamatun -92 sinällään ole väärennös. Se vaan on luterilaisten pappien käännös ja tehty nimenomaan luterilaista uskon opetusta tukemaan. Ja sen vuoksihan se kuulostaa ovan väärennös, koska jotkin asiat on käännetty aivan toisin kuin 33/38 käännöksessä sanotaan. Mutta esim. -92 käännökseen on myös lisätty Ap.t. 8:37, joka 33/38 ja vanhemmista käännöksistä puuttuu. Että sentään jotain positiivista edistystä asiassa.

Äänestä
  • Ei ole luterilaisten pappien tekemä, vaan nimenomaan yhteiskristillinen käännös.

    Äänestä

92 käännös on tehty selkokielellä tämän päivän ihmisille. Useimmat nykyihmiset eivät ymmärrä 33 tehtyä käännöstä. Mikään käännös ei ole täydellinen. Yksittäisistä sanavalinnoista voi olla eri mieltä. Jumalan pelastusuunnitelma löytyy kuitenkin ihan jokaisesta käännöksistä ja kieliversioista.

Mihin uskosi perustuu? Jumalaan vain raamatun käännökseen? Toivottavasti ensimmäiseen, sillä kaikki mitä ihmiset tekevät on hiukan epätäydellistä. Ihmiset raamatun tekstit ovat alunperin kirjoittaneet. Ja ihmiset ovat valinneet ne tekstit, jotka raamattuun lopulta päätyivät.

Aika hyvin kirja on kestänyt aikaa ja sanoma pysynyt kirkkaana. Itse olen lukenut raamattua 4 eri kielellä ja käyttänyt lukuisia eri käännöksiä. Sama Jumala niistä kaikista on löytynyt. Yksittäiset sanat ovat joka tapauksessa vähemmän tärkeitä, kuin tekstin sisältö eli ydinviesti. Raamattua tulkitaan ydinviestien eikä irrallisten jakeiden perusteella.

Äänestä

Eikä Raamattu kansalle yhdistyksen tekemä 1992 käännös ole vain luterilaisten tekemä. Työryhmään kuului luterilaisia, helluntailaisia, vapaakirkollisia ja baptisteja.

Äänestä
  • "1992 käännös ole vain luterilaisten tekemä. Työryhmään kuului luterilaisia, helluntailaisia, vapaakirkollisia ja baptisteja."

    Ryhmään kuului myös katolisia, ortodokseja, juutalaisia, teologeja sekä ekseketiikan tutkijoita. Joidenkin saarnaajien mukaan 1992 käännös nimen omaan eksyttää sen takia että sen käntämisessä käytettiin apuna juutalaisten konsultaatiota, jotkut taas saarnaavat sen eksyttävän koska sen kieli asu ja sana valinnat poikkeavat aiemmasta käännöksestä.

    Äänestä

Vaihtasitte raamatun kalevalaan, siinäkin kerrotaan luomistarina.

1Äänestä

Uusi käännöstä ei kannata lukea sillä Raamattu on tahallisesti muokattu. Eli liberaalikäännös.

Äänestä

Raamatunkäännöksistä hyvää tietoa löytyy Gail Riplingeriltä (muutama hyvä video youtubessa) ja Peter Ruckmanilta, ja chicktracs.com'n David Danielsilta. Se on ollut kauan jatkunut tietoinen väärentämishanke. Suomalainen Biblia oli vielä aika tarkka 1880-luvulle asti, mutta siitä lähtien sitäkin alettiin muutella. 30-luvun käännöksessä on paljon puutteita. 90-luvun käännöstä en ottaisi edes lahjaksi.

Varmaan useimmat osaatte englantia niin hyvin, että pystytte lukemaan sitä aitoa Raamattua, King Jamesin Versiota. Omani tilasin brittiläisestä Trinitarian Bible Society'stä. Palvelu todella upeaa ja kirjat tosi laadukkaita, ja niitä on monessa hintaluokassa ja koossa. Bible Gateway'stä voi myös kuunnella samaista kirjaa selkeästi luettuna, tai lukea itse.

Linkin puhe oli minustakin hyvä. Oikeastaan se oli kristityn vaellukseni alussa ensimmäisiä puheita, joka herätti minutkin tähän aiheeseen.

Äänestä

Jos suomenkielistä Raamattua haluaa lukea, niin Raamattu kansalle käännös on parempi, sillä se on enemmän nykykielen mukainen, kuin vanhahtava 33/38 käännös.

Äänestä
  • 33/38 käännös on erittäin hyvä.

    Äänestä

  • Ei vastaa enää nyky Suomen kieltä, ja siinäkin on todella pahoja käännösvirheitä ja aikamuoto mokia.

    Äänestä

Eikö meillä ole Pyhän Hengen ääni joka auttaa ja kertoo joka tilanteessa.

Äänestä
  • Ja yli 3000 erimielistä lahkoa.

    1Äänestä

  • EpäselväApu kirjoitti:

    Ja yli 3000 erimielistä lahkoa.

    Todentotta.
    Raamattuun perustuvat ovat mielestäni mielenkintoisia juuri siksi että ensi lehdillä osoitetaan minhin tietämisen pakko, himo, vaatimus johtaa.
    Tiedon puusta syönti ... eikö tämä ole jokaiselle tuttu tai mene ja tutustu tiedonjanossasi jokainen.
    Nyt ihmetellään ja kinataan kuka TIETÄÄ oikein. Siis Kristillinen ihmiskunnan osa edelleen vääntää saman kysymyksen äärellä ( minun kuten Aatamin on syötävä tiedon puusta jospa jumalalla onkin jotain salaista TIETOA takataskussa...)

    Sitten syyllistetään ensin itseäni ja sen jälkeen kaikkea mikä liikkuu koska tietämien kuvitellaan ratkaisuksi,
    Ei niin, vaan lopetan Tietämisen ja elän paratiisissa NYT. Tiedän kaiken sen mitä minun nyt pitää tietää ja se riittää.
    Kuten Bary Long luennoi Minä tiedän Totuuden. Rakkaus on totuus

    Äänestä

Minä luen eniten juuri -92 käännöstä sen selkeä kielisyyden takia. Luen myös 33/38, Raamattu Kansalle ja Uuden maailman käännöstä. Rakastan Jumalaa ja hänen sanaansa raamattua. Uskon koko sydämestäni Jumalaan ja Jeesukseen pelastajaan. Rukoilen joka päivä ja luen joka päivä raamattua. Kadun sitä etten pysty Hänen tahtoa täyttämään koska olen syntinen pieni ihminen.

Äänestä

5Moos.28:68 Biblia (1776). Ja Herra vie sinua taas haaksilla Egyptiin sitä tietä, josta minä sanoi sinulle: ei sinun pidä häntä silleen näkemän. Ja te myytte itsenne siellä vihollisillenne palvelioiksi ja piioiksi, ja ei yhtäkään ostajaa siellä oleman pidä. Kirjoitetaan: palvelijoiksi.

Äänestä

92-käännös on selkeämpi nykyihmiselle kuin 33-käännös. Raamattua lukiessa ei ole tarkoitus ole juuttua yksittäisiin sanoihin tai lauseisiin, vaan ymmärtää mitä tekstikokonaisuudella yritetään sanoa. Yksittäisten lauseiden lainaaminen vie joskus jopa pahasti harhaan.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hermanni44452 kirjoitti:

tulisi vaihtaa uusi Raamatun käännös siihen vanhaan käännökseen, sillä tämä uusi on väärennös. https://www.youtube.com/watch?v=coULU8HRREg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu