Mä oon siis 14 v tyttö ja mä viiltelen ilman syytä. Mul on kaikki hyvin. Viiltelen sillon, ku tekis mieli satuttaa jotain toista ni kostan sen itelle. Eikä se satu. Vähä pistelee. Tietääkö kukaan, minkä takia mä viiltelen? Tai oisko mitään ideaa?
Mull on kyl jonku verran negatiivista historiaa. Olin menettämässä mun parhaan kaverin jonku toisen tyypin käsiin, ku menin yläasteelle. Olin menettämässä myös mun järjen: viiltelin ja hihitin, et kostan, hypin meijän katolta ja toivoin et mun nilkka nyrjähtää... :/ Mut se on mennyttä ja mulla on kiva kaveriporukka, ja se sama paras kaveri, mut viiltelen. Miks?
Viiltelen ilman syytä
2
146
Vastaukset
Hei,
Oletko ajatellut, että juttelisit viiltelystäsi ja tilanteestasi muutenkin jonkun turvallisen aikuisen ja/tai jonkin täysin ulkopuolisen tahon kanssa? Asioiden pohtiminen yksin voi olla raskasta. Ulkopuolinen tuki voisi auttaa jäsentämään ajatuksiasi.
On olemassa monenlaisia erilaisia auttavia tahoja, joihin voit halutessasi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Tässä muutamia vaihtoehtoja:
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/. Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 7-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa halutessaan tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken. Keskustelut ovat luottamuksellisia. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.
- Jos soittaminen tuntuu sinulle sopivimmalta tavalta hakea apua, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- igiyiuy
Ei minäkään mitään syytä viiltelyyn tarvi. Tarvin siihen veitten
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla4991421- 641146
- 61862
- 61835
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18787Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101746- 72714
- 30687
- 63685
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49681