Kelan maksamat eläkkeet ovat valvonnan alaisia kun maksetaa verorahoista kansan-takuuellke ja eläketuki kuuluu tähän ryhmää vaikka vähän korotusta tuleekin eläkkeisiin
esim. haittoja ulkomailla ei voi asua pysyvästi kahden vuoden välein tarkistetaa tulot vankilassa ololta ei makseta eläkkeitä .
Työeläke olisi parempi en saannut työpaikkaa minullla odottaa kansaneläke nyt voi hakea eläketukea eli hautaarkkuu asti valvotaa ei itsenäistä elämää ole
Eläketuki haettavana eipä tuo helpotusta elämää
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
No oletko nyt muuttamassa takuueläkkeen suuruisella rahalla ulkomaille? Aika kaukaa haettua. Vankilassa on täysi ylöspito, mihin sinne eläkettä tarvitaan?
Saahan sitä ulkomailla olla jos haluaa, jonkinlainen postiosoite pitää suomessa olla. Kukaan ei valvo sitä missä päiväsi ja yösi vietät. Voi piipahtaa välillä suomessa ja ei se niin kovin kallista ole. Yksi tuttu menee Espanjaan 6 viikoksi loka-marraskuussa ja vois vaikka käydä piipahtamassa siellä, marraskuussa pääsee Helsingistä Alicanteen jopa alle 60€/sivu. Eläketuen saamiseksi pitää asua suomessa mutta matkailua se ei rajoita mitenkään.
- Anonyymi
Muistaakseni jos oleskelee ulkomailla yli 6kk menettää oikeutensa joihinkin sosiaalietuuksiin. Että itsekin olen ajatellut meneväni eläketuella ollessani ulkomaille keskitalvella n. 5kk kerrallaan. Toki pitäisi ottaa asiasta tarkemmin selkoa, että ovatko ulkomailla oleskelun aikamäärät muuttuneet.
Anonyymi kirjoitti:
Muistaakseni jos oleskelee ulkomailla yli 6kk menettää oikeutensa joihinkin sosiaalietuuksiin. Että itsekin olen ajatellut meneväni eläketuella ollessani ulkomaille keskitalvella n. 5kk kerrallaan. Toki pitäisi ottaa asiasta tarkemmin selkoa, että ovatko ulkomailla oleskelun aikamäärät muuttuneet.
Eläketukilaissa puhutaan vain asumisesta, ei oleskelusta. Sama taitaa olla muissakin asioissa että vain ulkomailla asuminen vaikuttaa.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2016/20161531
- Anonyymi
Kun pian pääsen eläketuelle ja eläkkeensaajan asumistuelle, että jos lähden em. myöntämisien jälkeen pitkähköksi ajaksi ulkomaille, niin säilyttääkseni sosiaaliturvani Suomessa (eläkkeensaajan asumituen), ei kannata oleskella ulkomaille kuin enintään 6 kuukautta.
"
6 §
Oleskelu ulkomailla
Henkilöä pidetään edelleen Suomessa asuvana, jos hän asuu vakinaisesti Suomessa, mutta oleskelee tilapäisesti ulkomailla enintään kuuden kuukauden ajan.
Henkilöllä, joka toistuvasti oleskelee ulkomailla siten, ettei yhtäjaksoinen oleskelu ylitä kuutta kuukautta, pidetään edelleen Suomessa asuvana, jos hänen vakinainen asuinpaikkansa säilyy Suomessa.
EU-lainsäädäntöä soveltavissa maissa oleskelua arvioidaan EU-asetuksessa 883/2004 ja EU-asetuksessa 987/2009 tarkoitetulla tavalla.
"
Laki
asumisperusteisesta sosiaaliturvasta rajat ylittävissä tilanteissa
https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2019/20190016
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23558Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1033455"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin993065Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭783039IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-622733Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.962531Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.232234Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa462022Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma191939Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä261554