2kpl lainan takauksia, toinen täytepantti asuntoon ja toinen erityispantti pieneen rahalainaan. Panttina takaajan oma asunto.
Lainat erääntyivät ja pankki asetti niistä haasteen, jossa okivat velallinen sekä takaaja vastaajina. Takaaja oli merkitty vastaamaan vain siitä pienestä lainasta, jolla erityispanttaus oli.
Elikkä siis asuntolainalle ei oltu merkitty ollenkaan ulkopuolista takausta, ainoastaan se huoneisto jolle laina oli otettu.
Takaaja ei saanut päätöstä tuomiosta.
Jo ennen ulosmitatun huoneiston realisoinnin täytäntöönpanoa, pankki vei takaajalta luottotiedot ja yhdessä jonkun random ulosottomiehen kanssa lähettivät isoja laskuja ja uhkauksia ulosmittauksella ja selityksillä, että haluaisivat myydä molemmat asunnot samaan aikaan ja hyvittävät mahdollisen ylijäämän sitten takaajalle jälkikäteen. Kyseenalaistamalla asian vaikenivat ja palauttivat luottotiedot.
Pankki oli arvioinut jo ennen haasteen tekoa velallisen asunnon, joka oli 120% jäljellä olevan velan verran. Siitä syystä ja koska haasteessa ei oltu mainittu takausta, oli uskomus että täytepantti olisi vapautettu.
Ulosotto möi ulosmitatun huoneiston vapaalla myynnillä, ja pankki oli hyväksynyt puolikkaan tarjouksen arvioittamastaan hinnasta. Pankki tai ulosottomies eivät kumpikaan infonneet takaajaa myynnistä millään tavalla. Ei ajankohdasta, myyntiin laitosta, myynnistä, hinnasta. Ei saanut pöytäkirjaa, kuittia, kirjettä, spostia taikka puhelua.
2-3kk siitä takaaja sai taas ison laskun, kuitenkin usean 10k pienemmän kuin vuotta aiemmin. Siitä kun kysyi sai vastauksen, että huoneisto oli ulosmitattu ja myyty ja hintaan tämä, jonka jälkeen jää vielä.pa kin saatavaa määrä tämä. Sekä velallinen on todettu maksukyvyttömäksi.
Nyt tämän vastauksen jälkeen takaaja ja velallinen istuivat alas ja alkoivat purkaa vyyhtiä.
Velallinen oli aikoinaan saanut tuomion, jossa virheellisesti oli lainat yhdistetty sen takaajallisen numeron alle. Ilmeni myös että asunto oli myyty pilkkahintaan ja väärillä tiedoilla. Tämä ei ollut tuomiota tarkemmin katsonutkaan, koska oletti sen olevan yksipuolisena tuomiona samoilla spekseillä kuin haaste oli.
Takaajan nimissä tehtiin valitus vedoten virheellisyyksiin tuomiossa ja asunnon myynnissä.
Tuomion virhe korjattiin jo valituksen käsittelyajan alussa, eli ennen päätöstä jo lainat "erotettiin" ja takaajalle annettiin uusi summa, joka oli vain se pieni laina ja sen maksoi heti pois.
Muutama kk tästä tuli päätös, jossa todettiin virheen käyneen yhdistämisessä johon korjaus ja lausuma erityispanttaus oikein peritty, ja sen summat erittelynä samassa. Summat myös sentilleen vastasivat sitä jo maksettua pientä lainaa.
Asunnon myynnin osalta hylkäsivät koska valitus olisi pitänyt tulla 3vk myynnistä. Eivätkä nähneet sen kuuluvan valittajan asiaan. Asuntolainan tai myynnin summista ei ollut merkintöjä.
Pari kk tästä ja pankki laittaa takaajalle viestiä, milloinkohan ja miten haluat maksaa myynnistä jääneen yljäämän. Olet ollut tietoinen asiasta jo kauan ja siihen(kin) nyt on heidän mukaansa erityispanttaus.
Mitä tässä kohtaa voi tai uskaltaa tehdä? Onko olemassa jotain porsaanreikää millä pankki toimisi tällä hetkellä "oikein/sallitusti"?
Ajatellen, että lainalla on ollut täytepantti ja hommat menneet näinkin vilungilla, mutta kysyttäessä erityispanttaus sanamuodosta pankki korjaa tarkoittaneensa täytepanttia. Onko tämän lopputulema se, että joka tapauksessa jäljellä oleva summa pitää nyt sellaisenaan maksaa? Voiko olla ja ei olla ja taas olla takaus vastuu lainalle?
Laitonta perintää?
8
522
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikkien kannattaa palauttaa mieliin se vanha sanonta joka tuli monelle tutuksi 90-luvun lamassa ja tulee VARMASTI MONELLE TUTUKSI MYÖS TÄSSÄ LAMASSA JOKA ALUILLAAN: "Se joka ottaa taatakseen ottaa maksaakseen"
- Anonyymi
Tässä tapauksessa kaikki on johtunut siitä, että lainat ovat erääntyneet, siis lainaa ei ole maksettu maksusopimuksen mukaan.
- Anonyymi
takaus asiakirjassa on teksti. Takaaja vastaa velasta kuin omasta velasta.
toinen asia on se, että vaikka takaajia on 4-5 tai vaikka "sata", niin yksi takaaja voidaan laittaa vastamaan koko lainasta eikä takajien keskinäinen asema ole päävelallisen tai pankin asia sen jälkeen.
Kolmas asia on sellainen joka mainitaan enemmin vajaavaltaisuuden yhteydessä, olen katsonut tätä lausetta ihan googlen hakukoneella ja haku meni maistraatin sivulle kohtaan edunvalvonta. "henkilö ymmärtää tehtävän oikeustoimen merkityksen ja sen mitä oikeustoimesta seuraa".
Kolme asiaa joihin pankinkin pitää kiinnittää huomiota takaajaa hyväksyttäessä. Kolme asiaa joihin takaajaksi lupautuvan kannattaa kiinnittää huomiota. Päävelallinenhan ei menetä mitään jos asiat kusee. Kannattaa myös muistaa, että on olemassa sellaisia velallisia joiden tarkoituskin on kusta takaajien muroihin.Muroihin kuseminen onnistuu niin pitkään kun valkenee totuus, että omat tiedot menee!
takaus asia on aika kova eikä siihen kannata lähteä tai pyytää toisia! No, toisaalta jos kyse on pantillisesta lainasta, niin ehkä pantin voi asettaa realisoitavaksi.- Anonyymi
Meinaatko, että jos henkilö X ostaa velkarahalla 100 000 € asunnon ja Y takaa siitä 20 000 €, Y maksaa homman kusettua koko jäljellä olevan lainan eli pahimmillaan 100 000 €?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meinaatko, että jos henkilö X ostaa velkarahalla 100 000 € asunnon ja Y takaa siitä 20 000 €, Y maksaa homman kusettua koko jäljellä olevan lainan eli pahimmillaan 100 000 €?
En sanonut noin. Jos laina on 20000€ ja sillä on viisi takaajaa ja velka 20000€ jää kesken maksamatta, niin siitä takauksesta voi joku takaajista joutua yksin vastuuseen. Sata tonnia tai se loppuosa ei kuulu tuohon takaukseen lainkaan.
Mutta niinkuin sanoin, niin takaaja vastaa velasta kuin omastaan. Ei tietenkään enempää kuin paperissa on ja ei siitäkään kuin hoitamattoman lainan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En sanonut noin. Jos laina on 20000€ ja sillä on viisi takaajaa ja velka 20000€ jää kesken maksamatta, niin siitä takauksesta voi joku takaajista joutua yksin vastuuseen. Sata tonnia tai se loppuosa ei kuulu tuohon takaukseen lainkaan.
Mutta niinkuin sanoin, niin takaaja vastaa velasta kuin omastaan. Ei tietenkään enempää kuin paperissa on ja ei siitäkään kuin hoitamattoman lainan.Jep, pankit ottavat takaukset omavelkaisina takauksina ja jos menee takaajien maksettavaksi niin vaikka koko velka voidaan ottaa kokonaan siltä jolla sitä hilloa on. Jos on kolme persaikista takaajaa ja yksi joka koko ikänsä painanut töitä ja pienestä palkasta saanut vähän omaisuutta niin koko velka napataan häneltä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jep, pankit ottavat takaukset omavelkaisina takauksina ja jos menee takaajien maksettavaksi niin vaikka koko velka voidaan ottaa kokonaan siltä jolla sitä hilloa on. Jos on kolme persaikista takaajaa ja yksi joka koko ikänsä painanut töitä ja pienestä palkasta saanut vähän omaisuutta niin koko velka napataan häneltä
En tiedä kun en ole nähnyt. Tiedän vain että takauksen ulkopuolisiakin on sotkettu sellaisen ihmisen velkoihin joita ei olisi pitänyt edes myöntää.
Joskus 35v sitten nimet oli helpossa. Helpossa vaikka pankeilla oli hyvät asiakastutkimus työvälineet oikeus käyttää niitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan2004128- 2413304
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus12331En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.792245Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va851933Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2391589- 1361236
- 481208
- 151188
- 991111