Jehovan todistajain Raamatussa puuttuu jakeita mm. Joh 8:1-11 Miksi onko siinä jotain kiusallista?
Miksi poistettu?
8
319
Vastaukset
- Anonyymi
Kohta puuttuu vanhimmista käsikirjoituksista. Joissain käsikirjoituksissa se on ollut Luukkaan evankeliumissa. Aiemmin kohta oli UM-käännöksessäkin hakasuluissa, kuten se useissa muissa käännöksissä on. Nyt se on poistettu kokonaan. Typerää tekoautenttisuutta. Katsoohan järjestö kuitenkin oikeudekseen tehdä lisäyksiä, joita ei ole missään käsikirjoituksissa.
- Anonyymi
Nimenomaan näin. Jos järjestölle oikeasti merkitsisi autenttisuus niin paljon, se ei lisäilisi omiaan. Kohta tosiaan puuttuu joistakin käsikirjoituksista, mutta alkuperäisiä käsikirjoituksia ei ole olemassakaan eikä mistään kohdasta voi varmuudella sanoa, että se olisi alkuperäinen. Tuo raamatunkohta on kuitenkin kuulunut Uuteen testamenttiin niin kauan kuin se on ollut olemassa.
Tuossa kohdassa lienee jotain, mikä Vartiotornia närästää. Ehkä se ei sovi järjestön ankaraan asenteeseen. Nainenhan välttää kuolemantuomion, joka hänelle lain mukaan kuuluisi. Mooseksen laki ei kuitenkaan asettanut minimirangaistuksia, jotka teosta automaattisesti seuraavat, vaan maksimirangaistuksen, joka tarvittaessa voitiin panna täytäntöön. Lieventävät asianhaarat otettiin kuitenkin huomioon. Tässä tapauksessa on ilmeisesti jotain lieventäviä seikkoja taustalla. Kukaan paikalla olevista ei halua ottaa vastuuta teloituksesta, eikä Jeesuskaan sitä vaadi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nimenomaan näin. Jos järjestölle oikeasti merkitsisi autenttisuus niin paljon, se ei lisäilisi omiaan. Kohta tosiaan puuttuu joistakin käsikirjoituksista, mutta alkuperäisiä käsikirjoituksia ei ole olemassakaan eikä mistään kohdasta voi varmuudella sanoa, että se olisi alkuperäinen. Tuo raamatunkohta on kuitenkin kuulunut Uuteen testamenttiin niin kauan kuin se on ollut olemassa.
Tuossa kohdassa lienee jotain, mikä Vartiotornia närästää. Ehkä se ei sovi järjestön ankaraan asenteeseen. Nainenhan välttää kuolemantuomion, joka hänelle lain mukaan kuuluisi. Mooseksen laki ei kuitenkaan asettanut minimirangaistuksia, jotka teosta automaattisesti seuraavat, vaan maksimirangaistuksen, joka tarvittaessa voitiin panna täytäntöön. Lieventävät asianhaarat otettiin kuitenkin huomioon. Tässä tapauksessa on ilmeisesti jotain lieventäviä seikkoja taustalla. Kukaan paikalla olevista ei halua ottaa vastuuta teloituksesta, eikä Jeesuskaan sitä vaadi.Kaikkein varhaisimmissa UT:n katkelmissa ei käytetty Jumalasta nimitystä Jehova tai edes Jahve.
Varhaisimmat on ajoitettu n. vuosille 80-90 y.a.a. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikkein varhaisimmissa UT:n katkelmissa ei käytetty Jumalasta nimitystä Jehova tai edes Jahve.
Varhaisimmat on ajoitettu n. vuosille 80-90 y.a.a.Vartiotorni perustaakin näkemyksensä spekulatiivisiin vielä vanhempiin tai suorastaan alkuperäisiin käsikirjoituksiin, joissa Jehova tai tetragrammi olisi ollut. Mitään todisteita tällaisesta ei tietenkään ole, mutta se ei estä Vartiotornia tunkemasta Jehovaansa Uuden testamentin puolelle.
- Anonyymi
Myös apostolien teot 8:37 poistettu. Kanaatavat Jehovan todistajat jotain lapsikastetta tai vastaavaa johon ei tarvita uskoa?
- Anonyymi
Onpa tullut aikamoinen kirjoitusvirhe, kannattavatko?
- Anonyymi
Myös KR33/38 on ilman tuota kohtaa.
Kyllä, jakeessa ei puhuta tarpeeksi Peräilmasta ja se henkistyttytävästä vaikutuksesta. Jakeen poisti kiukkuuspäissään tase russel. kun turahti kakka housuun, kun yritti voittaa Peräilmakilvoittelussa ruttenvoordtin peetelin joulujuhlassa ,
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site826025Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers794860Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524422SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574182SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963789Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost63522Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi912561SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352409Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat472139