Moni vanhus on riittämättömän avun ja tuen varassa, arvioi tutkija.
Poliisi, joka vanhuksia etsii arvioi, että tapaukset tulevat lisääntymään.
Vanhuksia on löydetty ojasta, yöpaidassa ulkona kulkemassa ja ulkoa kuolleena.
Kotihoitajia on liian vähän ja moni huonokuntoinen muistisairas vanhus
joutuu pärjäämään yksin kotonaan, vaikka kuuluisi laitoshoivaan.
Kotihoitoa on vähennetty kolmatta vuotta peräkkäin, ja ympärivuorokautista
hoivaa on pyritty säästösyistä vähentämään nykyisen hallituksen ajan.
Poliisi, joka vanhuksia etsii arvioi, että tapaukset tulevat lisääntymään.
Vanhuksia on löydetty ojasta, yöpaidassa ulkona kulkemassa ja ulkoa kuolleena.
Kotihoitajia on liian vähän ja moni huonokuntoinen muistisairas vanhus
joutuu pärjäämään yksin kotonaan, vaikka kuuluisi laitoshoivaan.
Kotihoitoa on vähennetty kolmatta vuotta peräkkäin, ja ympärivuorokautista
hoivaa on pyritty säästösyistä vähentämään nykyisen hallituksen ajan.
Vastaukset 98
Vanhimmat
Esimerkiksi Ilta-Sanomat uutisoi syyskuussa iäkkäästä rouvasta, joka oli lähtenyt Pyhäjoella liikkeelle yöpaidassa.
Kaarinasta kodistaan lähtenyt vanhus löytyi Iltalehden mukaan myöhemmin bussipysäkiltä märissä vaatteissa.
Heinolassa poliisikoira löysi kylmettyneen mutta vielä hengissä olleen muistisairaan vanhuksen ojasta joulun aikaan, kertoi Ilta-Sanomat.
Kaavilla taas yksin ulos lähtenyt vanhus löytyi kuolleena, uutisoi Koillis-Savo.
Kyseessä on yhteiskunnan aiheuttama heitteillejättö. Piste.
Se miten yhteiskunnassa menee on varsinkin tässä tapauksessa hallituksesta kiinni.
Hoivasta on tullut hyväosaisten etuoikeus. Julkisten palvelujen varassa olevat
hallitus leikkauspäätöksiensä seurauksena jättää heitteille.
Vanhukset ovat kunniakansalaisia, joille kuuluu hyvä ja arvokas kohtelu sekä riittävä hoiva, tuki ja apu sekä oikeuksien kunnioitus. Kaikki se, millä turvallinen vanhuus taataan.
Ei sitä voi taata enää, koska hallitus on leikannut sotesta miljardeja,
Vanhuksen paras ystävä on Poliisi kukaan muu ei auta.
Ainakaan minua ei tulla näkemään yöpaidassa ulkona, koska en omista enää aivan ainutta yöpaitaa.
Sinut nähdään siis ilkosillaan hangessa tai nurmikolla vuodenajasta riippuen.
Missä lapset? Lapsien kuuluu osaltaan myös hoitaa omia vanhempiaan, luulisi sen olevan ihan itsestäänselvyys.
Suomessa suunnilleen miljoona lasta huolehtii aktiivisesti vanhemmistaan.
Ei se ole kaikille mahdollista joka päivä.
On myös lapsettomia vanhuksia.
Me maksamme veroja, että hoivaa tarvitsevat saavat riittävän hoidon ja hoivan.
Niitä rahoja hallitus lapioi esimerkiksi yksityisille terveysjäteille.
Iäkkäitten lapsetkin ovat jo eläkkeellä ja voivat olla huonokuntoisia.
Saako töissä olla täydellä palkalla jos hoitaa vanhastaan. Politiikot hoitamaan vanhuksia. Politiikoilta ilmaiset viinat pois. Hyvinvointi alueiden politiikko viinarahat vanhusten hoitoon. Ja ylisuuret johtajamäärät pakkolomalle muuten ei säästöjä synny. Alunperin liian suuri johtajisto!!!!!
On paljon huonokuntoisia vanhuksia, jotka eivät edes kykene hälyttämään apua,
jos sitä tarvitsevat. Ja jos kykenevät, apua saattaa joutua odottamaan monta tuntia.
20 VUOTTA sairaanhoitajana työskennellyt nainen kertoi työstään, miten käy, kun yhä useammin entistä huonokuntoisempia vanhuksia hoidetaan kotona. Erityisen
huolissaan hän on saattohoitopotilaista, jotka kotiutetaan, kun hoito- ja laitospaikkoja ei ole. Sairaanhoitajan mukaan on tavallista, että huonokuntoisen, kuolemaisillaan olevan vanhuksen luona käy kotihoitaja kolme kertaa päivässä.
– Ne ovat kiireisimmillään muutaman minuutin käyntejä. Sitä käy katsomassa, että onko potilas hengissä ja onko hänellä kipuja. Siinä ei ole aikaa jutella ihmisen kanssa, saatikka sitten pidellä kädestä kiinni.
Sairaanhoitajan mukaan on yleistä, että vanhus kuolee yön aikana yksin kotiin siinä välissä, kun iltavuorolainen on lähtenyt ja aamuvuorolainen ei ole vielä ehtinyt käymään.
– Se ei ole kovin arvokas lähtö: se on heitteillejättö. Tuntuu, että vanhus jätetään oman onnensa nojaan. Koulutuksessa painotetaan, että saattohoitopotilaille pitää antaa aikaa, olla vieressä lähdön hetkellä. Työntekijälle on ristiriitaista, kun ei ole antaa sitä aikaa.
No, kun Zelenskyi ja Ukraina tarvii kaikki rahat! Niitä on muuttanu jopa Suomeen, elämään siivellämme.
Hallitus jatkaa leikkauksiaan vanhuspalveluilta – professori: ”Siellä he istuvat vaippojensa päällä tuntikausia”
Hyvinvointialueitten on pakko hakea säästöjä esimerkiksi ikäihmisten
ympärivuorokautisen palveluasumisen paikkoja vähentämällä.
Onko se enää perustuslain mukaista ?
Lain mukaan ihmisen on saatavat riittävä hoito.
Lakihan on niin kuin se luetaan ja helposti muutettavissa ja tulkittavissa.
Vanhusten turva kuuluisi olla sote, joka arvioi hoidon tarpeen ja toimii
sen mukaan. Sotesta on leikattu aivan liikaa (nelisen miljardia ?) ja Purra
kehtaa vielä röyhkeän ylimielisesti sanoa: "Kaikkia ei ole varaa hoitaa !"
Kyllä rahaa on ! Kolmisen miljardia on ollut rahaa kompensoida isotuloisten veroalennuksia ja miljardi jakaa yksityisten terveysjättien varakkaille osakkeenomistajille. Esimerkiksi.
Kuten teidämme,
maailma on sekasi ja suomen talous konkurssikypsä,
mistä rahat vanhusten hoivaan ja työntekijöitten palkaamiseen,
kuka osaa ratkaista asian,
mistä avuttomat vanhukset tulee saamaan hoivaa ja turvaa,
krittiikkiä kyllä osataan antaa hallitukselle
mutta ei neuvoja kuinka tästä tilanteesta suomi selviää taloudellisesti,
itsekää ei tiedä kuinka tästä itse selviää,
vanhuus ja avuttomuus luuraa jo nurkan takana,
kirjoitellaan kuulumisia
vieläkö meillä kenelläki henki pihisee.
tuli mieleen,
olisko y l e i n e n rahan keräys nyt kohdallaan
vanhusten paremman hoivan saamiseksi,
se kyllä vaatis REHELLISIÄ VILPITTÖMIÄ TOIJOITA jotta rahat ohjautuisi vanhusten hyväksi,
ONKO suomessa enään REHELLISIÄ VILPITTÖMIÄ KANSALAISIA OLEMASSAKAAN ????? aina voi kysellä kuitenki ,,,,
aikoinaan sotaveteraaneille aktiivisesti kerättiin rahaa ovalta olelle tyylisesti ,
jopa suomen armeijan pojat keräsi sotaveteraaneille rahaa määrättyinä päivinä,
tietääkseni se rahasto on vielä olemassa,
jokunen aika sitten siitä oli radiossa, siitä kyllä jo on aikaa vieähtäny, ihmeteltiin veteraanirahstojen suuruutta , sillä oli miljaardeja sotavreraanien hoivaan
mihinkähän ne rahat ovat kadonnett, silloin radiossa sanottiin ettei elossa olevat edi niitä kuluttaa,`????????????????????+
Näitä rahalahjoituskonserttejahan järjestetään tv:ssäkin lapsille, nuorille, mielenterveyskuntoutujille ja ennaltaehkäisyyn mutta ei vanhuksille ( etenkään näille kaikkein raihinaisimmille ).
Mistä tämä kertoo? Suomessa vallitsevasta arvomaailman rappeutumisesta?
Voipi olla ettei tulevilla hallinnoilla ole yhtään niitä jatkossa.
Mm. joku mummeli Hgin Oulunkylästä on ollut kadoksissa.
Samaten 8-vuotias pikkupoika Maunulasta.
Ovatkohan jo löytyneet?
Klo 22:21: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011765204.html
... >>Poliisin mukaan nainen on löytynyt hyväkuntoisena sivullisten ilmoitusten perusteella. Poliisi kiittää kaikista havainnoista.<<...
Klo 16:29
>>Kateissa ollut 8-vuotias poika löytyi
Poika katosi Maunulasta keskiviikkona.<<
Suomi on rutiköyhä valtio ei ole vara hoitaa sitä porukkaa joka tämän valtion rakensi. Hillotolppa politiikot syö valtion konkurssiin. Haistakaa paska koko valtiovalta. Ulkomailla yritätte päteä, että jonkun viran saisitte, mutta ei tuollaisia tumpeloita sinne ota jotka Suomen on saanut hätätilaan.
syyttely vasemmisto vs oikeisto on naurettavaa pitäs jokaisen lopettaa riitely ja hyväksyä demokratia että se joka mitä valitaan valtaan , on johtunut äänestämisen tuloksesta että nykyään tahtoo olla ihannointi diktatuuriin että halutaan diktaattori yksinvaltias = putin, kiinan johtaja sun muut ja sitten usein riidellään aina että oikeisto on paras ja sosialismi on sairaus tai sanotaan toisin että sosialismi on paras ja oikeisto syöpä mutta pitäs ymmärtää että molempia aatesuuntia tarvitaan ja että ei voi sanoa niin että ainoastaan pitää saada koko maailmaan oikeiston systeemi tai päinvastoin vasemmisto-systeemi.
Vastuussa tästä ovat myös kansalaiset koska kansalaiset on äänestäneet valtaan tuon hallituksen että joudumme sitten sietämään nämä asiat. Asioiden kulkuun voi myös vaikuttaa antamalla ääni toisille kuten keskusta tai SDP jos haluaa muutoksen.
On minustakin ihan karmeaa tämä kehityskulku sairaalapalveluissa kun mun mielestäni hallitus on osittain tästä vastuussa.
Onko sitten SDP oikea vaihtoehto? Ei välttämättä vaan sanoisin että keskusta on suomen paras. SDP on lähteny liikaa euroopan unionin lakisäädös-juttuihin mukaan ja ilmastoasioissa liikaa peesaa vihreitä. En tosin ole ilmastovastainen ja minusta maapallosta pitää pitää huolta muttei liian isoa palaa omenasta voi haukata ilmastotoimisssa.
Keskusta ja perussuomalaiset on lähinnä ainoat puolueet eduskunnassa jotka ilmastotoimissa on realistisimpia ja järkevimpiä. Etenkin keskusta.
Inhoan riitelyä. Se ei johda mihinkään. Riitelyt on aina maailmahistorian aikana ajaneet asiat umpikujaan = sotia ja kaaos.
Suomi ei ole rutiköyhä kun hallituksella on varaa antaa isotuloisille miljardien
edestä veronalennusta.
Huonokuntoisena kadonnut vanhus löytyi hyväkuntoisena...
Katoaminen siis paransi hänet!
Kiits päivän pyrskähdyksestä.
Siinä tuli todistetuksi oikeaksi se vanha fraasi; "liike on lääke".
Kunto koheni, kun vähän hilppasi menemään mieron teillä.
Hui pelottavaa munkin vanhemmat alkaa 5-10 vuoden kuluttua olla siinä iässä että on hoitokojissa niin pelottaa jos he joutuu kokemaan tuollaisen lopun =0
Onko tuo heitteillejättöä ??
Kuka on vastuussa? Hallitus?
HALLITUS ON VASTUUSSA.
Hallituksen soterahaleikkausten takia vanhukset eivät saa riittävästi hoivaa
ja turvaa.
Kotihoitoa on vähennetty, hoivapaikkoja on vähennetty.
Myös kyseiset hoitajat ovat vastuussa. Eli kyseinen hoitolaitos, sen johtoporras ja sitten myös alaiset, eli ne itse hoitajat.
Vähäisellä väellä hoidetun laitoksen tulee suunnitella osastojen toimintatavat kunnolla ja antaa siitä määräykset. Niitä määräyksiähän hoitajat noudattavat. Eivät he itse "keksi", että sidotaanpa tuo levoton vanhus, vaan se on toimintamenetelmä joka on "ylempää" annettu. Jotkut hoitajat saattavat tietenkin omatoimisesti rikkoa sääntöjä.
aikoinaan kun omainen oli laitoshoidossa, niin henkilökunta oli a i n a lukkojen takan omassa huoneessaan kahvilla tai pitivät terapiakokousta itseleen joka kerta kun oli käymässä minä kävin niitten ovelle koputtamassa jos joku muu vanhus tarvi hoitajien apua kuin omani ,
siis minulle jäi suuri ihmetys siitä kun vanhukse oli yksin olohuone tiloissa ja huoneissaan eikä hoitajia näkyny , vain silloin kun kävin itse niitä häiritsemässä, ja koputin niitten oveen pyytäen apua jollekki asukaalle,
jos tämä käytäntö on nykyisinki, että hoitajat terapoivat vain toisiaan ja muistisairaat hortoilee yksin , niin ei ihme jos joku lähtee ovestaki ulos, kyllä muistisairaatki osaa lukkoja avata,
sitä mieltä hoitajienpitää olla aina potilaitten surassa ja apua antamassa jos tarvitsevat, EI lukitautuneita omaan kahvihuoneeseensa, lukkojen taakse kuten silloin kun omaiseni oli vielä siellä elossa.
kotihoito on korvattu maahanmuuttajien kotiuttamisella ja palvelulla
tule suomeen sairastamaan, tuo perheesikin
marinin hallituksen ohjelman mukaisesti maahanmuuttajien sukulaiset
ovat etusijalla resursseja jaettaessa
Satoja, ehkä parituhatta vanhusta katoaa vuodessa, suurin osa löydetään.
Itse asun yksin, eikä minulla ole päivittäistä yhteyttä sukulaiseen. Muita ei ole. Olen katkaissut (huonoiksi havaitsemani) ystävyyssuhteet. Sukulaisen kanssa juttelen puheilmessa n. kerran kahdessa viikossa.
Joo siis ihan yleisesti kandee ottaa etäisyyttä kaikkiin sellaisiin suhteisiin
joilla ei voi olla jatkuvuutta ja nimenomaan jos ne aiheuttavat runsaasti päivittelyä pskanpuheita ilkeilyjä tms
tärkeää on pitää kortisoli-hormoni pitkiä aikoja alhaisena eikä käyttää päiviä riitelyyn
ihan sama muuten niistä henkilöistä jotka tätä aiheuttavat
tämän kompensaatioksi pitää sitten kehittää itselleen jonkin harraste
esim. ulkoilu, urheilu, terveyden harjoitus on loputon tie, eli siis tänä vuonna
- jos ei ole ennen tehnyt - kehittää itselleen jonkinlaisen terveyspaketin mitä ottaa säännöllisesti = pieniä määriä mutta säännöllisesti lopun elämää
siinä saa ajan kulumaan kuinka paljon vain
onko se joku veroilla elävä myyräntyötä tekevä tutkija mitä niillä tekee?
Ei olis isokustannus ,jos omaiset hankkisi vanhukselle gps-paikantimen.
Minkälainen laite se on ? Muistaisiko muistisairas pitää sen mukanaan,
kun lähtee ovesta ulos eksymään ?
Ei muista eikä ymmärä mikä se on. Laitten tulisi olla vartaloon tavalla tai toisella kiinnitetty, siitä tulisi olla hälytys jos se menee sallitun alueen ulkopuolelle ja jossain jonkun tulisi seurata niitä hälytyksiä ja toimia kun tuilanne vaatii jne.
Hoitokodeissa tietääkseni on ko. systeemejä lähinnä sairauskohtausten varalta, ne tunnistavat sydänrytmin tai esim. sen jos laite on tavallista pitempään täysin liikkumatta yms. ja antavat hälytyksen tarvittaessa. Mutta eihän laitteita saa ihoon kiinni liimata, aina varmaan noita teille tietymättömille lompsivia tulee jokunen oleman ja kun vanhusten määrä on kasvanut, aika luonnollista että heitä jatkossa on vähän entistä enemmänkin...
Kun oli kerran poliklinikalla muistisairaan kanssa siellä kysyttiin
olisiko syytä laittaa joku laite muistisairaalle, koska odotus lääkärille
kestää tunteja ja jos saattaja joutuu käymään vaikka vessassa ja muistisairas
katoaa niin tiedetään missä hän on.
Ehkä se oli joku sellainen laite ?
Ei laitatettu sitä kuitenkaan ja kaikki meni hyvin.
Jos se kiinnitetään vaatteeseen ei se ole varma keino,
koska muistisairaskin voi vaihtaa vaatteita.
Pelottaa itseni kohdalla, koska olen yksinäinen,
jos muistini pimenee yht'äkkiä ja lähden ulos vaeltelemaan
miten minun käy ? Voi käydä miten vaan.
Olisiko se vaikka joku ranneke, joka on kiinni ranteessa jatkuvasti?
En tosiaankaan tiedä, eikä ole muuta kokemusta asiasta, mutta muistan yhden tuttavani kertoneen, että hän näkee missä muistisairas vaimonsa ulkoilee vaikka ei olekaan jatkuvasti hänen mukanaan.
Aikaisemmin kulkivat aina peräkanaa ja sitten näin hänen vaimonsa kerran mennä huitelevan yksinään ja ihmettelin sitä hänen miehelleen.
Onhan niitä tosiaan olemassa sellaisia jalkapantojakin, joita ei pysty itse irrottamaan, mutta joilla voi seurata henkilön liikkumisia.
Ne kai etupäässä rikollisilla, mutta miksipä ei voisi muistisairaallakin olla oman turvallisuutensa takaamiseksi.
Hyvä keksintö eihän siitä pitäisi kenekääm vanhuksen loukkaantua jos laitettaisiin huonokuntoiselle vilkkaasti liikuvalle jalkapanta,
löytyispä ainaki silloin jos on hukkaan menny ettei itsekää osaa kotiin tulla.
Moni muistisairas on näppärä poistamaan nämä rannekkeet. Pitäisi olla sellaista tekos että ei saa helposti irti.
Kyllä se gps-siru ihon alle on laitettava.
Ihmiselle on parempi kadota ajallaan ja kuten nykyään oletetaan parempi omalla ajalla.
On se vaan melko rohkea teko vanhukselta päättää noin vain kadota
vaatii määrätietoista päätöstä.
Löytyikö se luostarista kadoksiin lähtenyt koskaan. Muutama vuosi sitten lähti.
Kävellen siperiaan kestää aikansa.
Siperiassa syväjäätyy ennen kuolonkankeutta.
Tämmöstä tästä sitten tuli, kun elinikä piteni ja pitenee. 90 on uus 70. Eikö se niin ollut, että ennen kuoltiin yli 70 ja nyt pötkitään yli 90.
Olisiko hyvä laittaa gps-siru ihon alle? Pysyisi mukana aina.
minä eppäilem että mun ihon alle on lääkäri rokottanu sirun,
kun se sanoi joteki oudosti
kun se yhtäkkiä nousi tuoliltaan ja otti rokotusneulan ja pani siihen jotain
ja selitti ettei tämä ole mikään lääke eikä tämä paranna mitään
ja rokkotti vaan selkään,
olin niin äimistyny ällikälläpäähänlyöty
tyhmä ette siinä tilanteessa HOKSANNU KYSYÄ no mitä se sitten on,
kyllä vanha ihminen sitten voi ollakki tyhmä
ihmetelee vain mitä ihmettä se rokotti selkään ,
sen verran kotona kuitenki hoksasi että otin kännykällä siitä slästä valokuvu
kun siitä tihkui verta ja pistin laastarin että verenvuoto tyrehtyy,
ne kuvat on vieläki kännykässä,
mutta en sitä lääkäriä ole sen jälkeen nähny että kysyisi mitä se rokotti mun selkään,
Taisit nähdä unta, höh.
Vuosia tulee enemmän, mutta kroppa ja järki rapistuu samaan aikaan kun ennenkin
eli liian aikaisin korkeaan ikään nähden,
Moni ei ota vastaan tarjottua apua, säästää yhteiskunnan kuluja ja työntekijä resursseja köyhempien käyttöön.
Hyväntekeväisyys sekin.
Tuskin iäkäs ymmärtää ajatella yhteiskunnan kuluja, haluaa vain itsepäisesti
asua kotona ja se oikeus hänellä toki on.
Kyllä kotihoitokin maksaa yhteiskunnalle, vaikka asiakas maksaa osan siitä.
Eilen tuttava kertoi että hänen ystävänsä ei suostu lähtemään hoitokotiin. Tuskin yhteiskunnan kuluja säästää mutta ei halua kotoaan lähteä. Hoitaja käy aamulla sisitimässä ja vaihtamassa vaipan, Makaa sängyssä siinä samassa vaipassa koko päivän, ruoat on vieressä. Illalla hoitaja käy taas pesemässä yökuntoon.
Näin hän haluaa elää, eikä sille kukaan saa mitään. Tuttava on yrittänyt ylipuhua mutta vanhuksen päätös on muuttumaton. Kotona on paras.
Että ei kaikki kärvistele kotona vai hoitopaikkojen puutteen takia.
Sellainen Applen seurantalaite kiinni vahukseen niin löytyy äkkiä. Ei edes maksa juuri mitään.
Eikö koiriinkin panna siru tjs. Muistisairaaseen samoin, ettei saa sitä poistettua.
Kyllä minäkin kotona sinnittelen niin pitkälle kuin pystyn. Lapsilleni olen sanonut, että vievät sitten, kun en pysty enää itsestäni huolehtimaan. Täytyy varmaan kirjallisena tehdä, jos höperöidyn ja pistänkin sitten hanttiin.
Oma mummuni oli pihan ohikulkijanaapurin mukaan pitänyt kovaa meteliä, mutta pakolla oli kuljetettu ambulanssiin.
Surullista. Toivon, että mummusi sopeutui ajan kanssa.
Vanhuksien pitää hommata hevosen paperit.
Vuoden 2026 alusta alkaen hevosta ei saa pitää pysyvästi yksin, vaan sillä on oltava päivittäinen näkö-, kuulo- ja kosketusyhteys toiseen lajitoveriin, aasiin tai muuliin
. Uusi hyvinvointivaatimus kieltää yksin pidettävät hevoset, sillä ne ovat laumaeläimiä, joiden sosiaalisten tarpeiden laiminlyönti altistaa stressille.
Hienoa että joistakin pidetään huolta.
Kaikessa tragikoomisuudessaan kirjoituksesi sai minut nauramaan.
Kuljen lenkkeillessäni ratsastuskoulun ohi. Ihailen hienoja, kunnioitusta herättäviä eläimiä haassa.
Saisinkohan edes kaakin paperit.
Kiitos tästä, päivän paras.
Eläinten oikeudet toteutuvat Orpon persuhallituksen aikana paremmin kuin
ihmisten oikeudet.
Saako tätä kommentti lainata/kopioida ? Se on niin hyvä !
Tuo on varmaan KRISTITYN maa- ja metsätalousministerin Essayah'n aikaansaannos ?
KD ja persut on kuin paita ja p*rse. Purra totesi HS:lle, että heillä on sama linja.
Onko esim. susien tappamisen salliminen niiden oikeus?
Pitäisikö susia siis olla niin paljon paikat pullollaan, ettei ihminen voisi liikkua turvallisesti ja / tai turvata elinkeinoaan (tuotanto- ja kotieläimet(kin)) ?
Aivan luonnollisesti niin. Yhä useampi liian huonokuntoinen elää ja asuu yksin. Kyllä jokainen, ellei kaikki, jossain kohdassa keksii lähteä ulkoilemaan tai muulle asialle. Siitä huolimatta, että asioita eikä muutakaan tarvetta ole. Hallituksen harkitsema heitteillejättö.
Vähän aikaa sitten puoli suomea huusi oikeuksia raakuille !
Ihan sukelluspuvussa käytiin kyttäämässä onko niillä nyt kuinka suuri suru.
Ja jostain luin että miljoona piti maksaa raakuille että saivat joulumielen takaisin.
Minkähän tähden järki on poistunut maasta.
Ensi vuoden alusta hevosta ei voi enää pitää yksin. Sillä on jatkossa oltava pysyvässä pitopaikassaan näkö- ja kuuloyhteys sekä päivittäinen turpakosketus toiseen hevoseen.
Hevosen kaveriksi kelpaa myös aaseja tai muuli, samoin muulin kaveriksi riittää toinen hevoseläin. Aasin lajitoverin on kuitenkin oltava toinen aasi.
Olisiko tässä ratkaisu vanhusten ongelmiin.
Hyvinvointialue lähettää kaveriksi jonkun aasin tai muulin,
tai vastaavasti jonkun aluejohtajan sinne seuraksi.
Kelpaisikohan aasi yksinäisen vahuksen seurustelukumppaniksi?
Tää on ilmiö: aina jos eläinten hyvinvointia halutaan kohentaa, niin nimenomaan vasemmistossa syntyy kateus ja viha, aivan kuin se olisi heti heiltä pois.
Ja vassareiden kanssa vihreät kyllä ovat olleet yhteistyökykyisiä. Homo Haavisto n. 35 vuotta sitten anasti Vihreät-puolueen luonnon- ja eläinsuojelulta omien kavereidensa, kaikkien asiassa-ei-luonnollisten-asioiden-ajo puolueeksi. Ketkä enää puolustavat luonnon ja eläinten oikeuksia?
Jos maailmaamme kuuluvia, kaltoinkohdeltuja eläimiä halutaan auttaa, heti on demari tai komukka huutamassa, että se on poissa hänen eduistaan ja oikeuksistaan, vaikkei olisikaan! Kommunismihan opettaa, että hellyys ja rakkaus on halveksittavaa, "porvarillista" ylellisyyttä!
Itse vaikka olen köyhä eläkeläinen, kauppaostoksissani huomioin nk. eettiset tuotteet kuten vapaanlehmän maidon ja vapaiden kanojen munat, vaikka ovat kaltoinkohdeltujen eläinten tuotteita kalliimpia.
Onpa taas niin väritetty ja vääristelty kirjoitus kuin olla voi.
"Vapaita kanoja" kohdellaan ihan samoin kuin häkkikanoja. Ne ovat lattialla
yhtä ahtaasti ja nokkivat verille toisiaan.
Vain luomukanat pääsee ulos jaloittelemaan.
Ketkä kommunistit Suomessa ?
"Tää on ilmiö: aina jos eläinten hyvinvointia halutaan kohentaa, niin nimenomaan vasemmistossa syntyy kateus ja viha, aivan kuin se olisi heti heiltä pois."
Laita joku esimerkki edes !
"Jos maailmaamme kuuluvia, kaltoinkohdeltuja eläimiä halutaan auttaa, heti on demari tai komukka huutamassa"
Laita lähde !
"Ja vassareiden kanssa vihreät kyllä ovat olleet yhteistyökykyisiä. Homo Haavisto n. 35 vuotta sitten anasti Vihreät-puolueen luonnon- ja eläinsuojelulta omien kavereidensa, kaikkien asiassa-ei-luonnollisten-asioiden-ajo puolueeksi"
Puppugeneraattorin tuotos.
Pahansuopuus ja häijyys kukkii sinussa 00074.
Uusnatsien kannattajissa sitä on tyypillisesti.
Vien asiat kertaluokkaa pitemmälle, olen ajat sitten esim. lopettanut kokonaan maidon ostamisen, oli lehmä vapaa tai varattu niin maitoaan en osta enkä juo.
Mm. tämä foorumi.
Mm. tämä foorumi.
Tämä oli hyvä tieto. Kiitos. 🐔
Hoitajat "katosivat" ensin, koska hallitus leikkasi niiltä palkkarahat.
...ja hoitajamitoituksen johdosta hoitopaikoissa on tyhjiä asiakaspaikkoja. (joita monet ihmettelevät)
Jos ei ole hoitajia, ei voida ottaa vanhuksia "säilytykseen"
Suomi on aivan hirveä maa!
Riippunee siitä, mihin vertaa.
Tiedätkö muita hirveitä maita? Kerro ja perustele.