ei kertonut klo 10 tätä asiaa?

Anonyymi-ap

Professorin mielestä maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään
Anonyymi-ap
2025-11-06 05:32:28

Pitäisi olla keskeinen kysymys”

Tutkimusmaailmaa hallitsee Savolaisen mielestä Suomessa punavihreä maailmankuva, jossa hankalia kysymyksiä ei haluta nostaa esiin.

– Mikä on anteeksiantamatonta, kun tietää kuinka paljon tämä kansalaisten piirissä aiheuttaa keskustelua.
Poimintoja videosisällöistämme

Savolaisen mukaan esimerkiksi perussuomalaisten suosio kumpuaa pitkälti juuri siitä, että aihetta on muuten hyssytelty.

– Siinä missä Suomessa puhutaan, onko Suomi Ruotsin tiellä, niin Norjassa puhutaan, onko Norja Ruotsin tiellä. Jos oltaisiin kiinnostuneita totuudesta, niin tämän pitäisi olla keskeinen kysymys yhteiskunnallisessa tutkimuksessa.

– Ja minulla on syyttävä sormi sekä alan tutkijoihin että rahoittajiin, kuten Suomen Akatemiaan päin. Meillä on puutetta tiedosta, koska sinua syytetään rasistiseksi, jos alat puhumaan tällaisista, vaikka Ruotsista esimerkiksi tiedetään, että raiskaus- ja seksuaalirikoksissa näiden ryhmien yliedustus on aivan valtavaa.

Savolainen jatkaa, että on lyhytnäköistä ja epärehellistä, että ”ideologisesti hyvin homogeeninen punavihreä kupla” määrittää miten ja mistä puhutaan ja mitä tutkitaan.

– Se on kansalaisen näkökulmasta ikävä asia, kun tietoa ei saa. Minulla on suorastaan moraalinen närkästys tästä asiasta, Savolainen kuittaa.

https://www.verkkouutiset.fi/a/havytonta-professorin-mielesta-maahanmuuttajien-rikollisuutta-hyssytellaan/#52342b67

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Demari kännissä

      Anonyymi-ap
      2025-11-26 18:14:18
      Ilmoita
      Älä ota kun ajat

      Pirkanmaalainen valtuutettu suistui tieltä 2 promillen humalassa, auto kiisi läpi jätepisteen – ei ehtinyt edes aloittaa valtuustossa, kun jo pyysi eroa https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000011651821.html

      • Anonyymi
        UUSI

        ,)


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        ,)

        😀😀


    • Anonyymi
      UUSI

      Miksi nimimerkillä Moktar.Gubta kirjoittava koulupudokas ei ole oppinut kirjoittamaan?

      • Anonyymi
        UUSI

        Ei sen vesipäätytärkään oppinut suomea.

        Ei omena kauas puusta putoa.

        Nauretaanpa sille!


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei sen vesipäätytärkään oppinut suomea.

        Ei omena kauas puusta putoa.

        Nauretaanpa sille!

        Ea211 perhe


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      88
      2924
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      81
      2399
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      26
      2197
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1716
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      12
      1475
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1267
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1140
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe