Päättäjät eli hallitus toivoisi, että vanhukset kuihtuisivat koteihinsa

Anonyymi-ap

Useimmat hyvinvointialueet joutuvat leikkaamaan ikäihmisten palveluista "säästösyistä". Esimerkiksi Lapin hyvinvointialue vähentää parisataa työntekijää.
Tampereen yliopiston professori Marja Jylhä sanoo leikkausten johtavan inhimilliseen kurjuuteen, kun huonokuntoisia vanhuksia jätetään yksin.

Hyvinvointialueet säästävät nyt ikääntyneiden kustannuksella.

– Tämä johtaa suunnattomaan, inhimilliseen kurjuuteen. Päättäjät toivovat, että vanhukset kuihtuisivat hiljaa koteihinsa, Jylhä toteaa.

https://yle.fi/a/74-20197592

Rahaa ei muka ole mihinkään, mutta hallitus antaa taas uuden hyvinvoivia
isotuloisia suosivan veroalen, yli 700 euroa kuukaudessa varmaankin.

Ne, pienituloiset, jotka joutuvat elämään "kädestä suuhun" saavat arvattavasti
8 euroa kuukaudessa veronhuojennusta.

Kun valtion verotulot vähenevät valtion mahdollisuudet tasapainottaa
taloutta heikkenevät.

13

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siltä vaikuttaa pahasti.

    • Anonyymi

      Olisko näiden uutisten oheen joskus hyviä uutisia?

      Täällä on jo tarpeeksi apaattinen, kuoleman odotus tunnelma.
      mutta d joen varrella luetaan vain tämän kaltaisia uutisia ja kaikki jaetaan, kun ei ole muuta tapaa löytänyt keskusteluihin.
      On naimisissa, miksi ei keskustele niitten kotimiesten kanssa,

      Ramonna juttelee aviomiehensä, hänellekin varmasti osuu silmiin erilaisia uutisia, mutt hän on viisas, keskustelee muualla kuin täällä.
      Kotona on hyvä ensiksi selvittää, kiinnostaako juttu muita kuin aloittajaa.
      Kaikki jakamansa eivät ole tarpeellisia riita alustoja täällä.
      Pieni prosentti on kiinnostuneita, mutta jättävät provoa!

    • Anonyymi

      Täällä ei päätetä yhdenkään sairaanhoitoalueen rahoituksista, eikä lopputileistä, mutta aloittaja haluaa riitelyä ja itseriittoisuuttaan jakelee näitä hallinnollisia asioita ihan kuin kiusaksi. Päätöksistä eivät luovu, on tämä ryhmä mitä mieltä tahansa!

      Tämä on vain minun mielipiteeni!
      Puhukaa te, joita juttu *miellyttää*

      Kaikista asioista saamme radiossa, tv:ssä ja lehdistöstä tarkempia ja tosi tietoja kuin näistä palstan täytöistä joita ilmestyy kuin sieniä sateella.

      Missä ne jouluvalmistelut, vaiheessako vielä, kun on haluja nousta yläriville.

    • Anonyymi

      Aihe on vapaa suomi24:ssä.

      On mielenkiintoista keskustella mistä vain ikäluokkansa kanssa, vaikka aina on joukossa pari ahdasmielistä känkkäränkkää, jotka haluavat määrätä aiheet.

      Näköjään PS:n kannattajat vetäjät erikoisen herkästi joka kerran
      herneen nenäänsä, kun hallituksesta keskustellaan.

    • Anonyymi

      On se muuten kummallista, etteivät tämän maan oikeusoppineet yms. laillisuutta ja oikeellisuutta valvovat tahot puutu noihin liiallisiin säästö-, leikkaus-, vähentämis- ja kurjentamispuuhiin millään tavalla.

      Eikö meillä ole ihan perustuslaillinen oikeus saada hoitoa, huolenpitoa ja turvaa. Miksi kukaan ei korvaansa lotkauta joidenkin harvojen valittujen, viisaitten ja valaistuneiden huolesta ja ulostuloista aiheessa.

      • Anonyymi

        Hallitus on vastuussa kansan terveydestä ja terveyspalvelujen saatavuudesta.

        Orpo totesi viime viikolla eduskunnan kyselytunnilla:
        "Sote toimii ja kaikki saavat tasa-arvoisesti terveyspalveluja".

        Hallituksen vääryydet oli sillä kuitattu.


      • Anonyymi

        Oikeusoppineet ovat monesti huomauttaneet hallitusta mm. huonosta
        lakien säätämisestä, jossa seurannaisvaikutuksia ei ole otettu huomioon,
        mutta hallitus kävelee lainoppineiden yli.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikeusoppineet ovat monesti huomauttaneet hallitusta mm. huonosta
        lakien säätämisestä, jossa seurannaisvaikutuksia ei ole otettu huomioon,
        mutta hallitus kävelee lainoppineiden yli.

        Eivätkö lainoppineet noteeraa ylikävelyä mitenkään? Luulisi, että heillä on tiedossa keinot, tavat ja toimet panna hallitus ruotuun.


    • Anonyymi

      Järkevä järjetyskö?
      Henkilövähennykset kohdistuvat, suhteellisestikin tarkastellen, suoritushenkilöstöön?!
      Useinkin raskaan hallinnon henkilöstön määrän, ja varsinkin kustannusten osuus kasvaa!
      Saneerauksen tarkoituksena on oltava toiminnan tehostuminen. Tulos / panos.
      Suoritusportaan näivettämisen vaikutus on päinvastainen kun tarkastellaan henkilöstökustannuksia kokonaisuudessaan suhteessa organisation toiminnan tulokseen.

      Olen ollut prosessissa jossa yrityskonsernin yhden suuren yksikön taloudellinen tulos ja sen lasku uhkasi rahahanojen sulkeutumista. Siis toiminnan loppumista kokonaisuudessaan.
      Ratkaisu. Keskushallinto suunnitteli prosessin periaatteet ja ilmeisesti uuden paikallisjohtajan kanssa olivat toiminnan raamit selkeät.
      Seurauksena paikallisjohtaja korvattiin keskuhallinnon hepulla joka aloitti osastoryhmittäin ko. alueiden yli-insinöörien kanssa suunnittelun alueittain. Organisation ylempien oksien keventämiseltä ei voitu välttyä.
      Kaiken ehtona oli, ettei tuotantoon saanut tulla häiriötä. Kun joku ylemmän tason dirikka ei siihen pystynyt niin henkilö vaihtui.
      Kun organisatio oli järkeistetty kehityskykyiseksi niin kyllähän myllerrys tavoitti suoritusportaankin mutta kokonaisuudessaan tuottavuus koheni huomattavasti.

      Omahyväiset päälliköt tajusivat nopeasti pelin hengen.
      Eräänä yksityiskohtana olivat konttorikalusteet. Vapautunut materiaali pommisuojiin eikä mitään käyttöön ilman konsernin toimitusjohtajan hyväksyntää.
      Sanoma. Jos ei ole pöytää eikä istuinta niin eipä ole sitten päällikköäkään.

      Myllerrys vaimeni nopeasti. Parin vuoden kuluttua oli vain muistoja.
      Yksikkö tuli niin tuottavaksi, että omistuspohja kansainvälistyi, markkinat laajenivat tuotevalikoiman kehittymisen myötä.
      Aloitin kuvauksen 60-luvun lopun kuvauksella. Ko. yksikkö toimii edelleenkin.

      Julkishallinnon yksiköt voisivat oppia jotain noista periaatteista.
      Päättävän, ja valmistelussa tarvittavat, eri tason johtajat ja pomot varjelevat toisiaan ja paska kaadetaan suoritusportaan niskaan sillä seurauksella, että toiminnan volyymi ja laatu heikkenevät.

      • Anonyymi

        Julkishallintoa on supistettu jo ainakin 30 vuotta. Yhteen aikaan siellä oli
        parisataatuhatta työntekijää, nyt alle satatuhatta ja se sisältää poliisin
        ja puolustusvoimat, ettei se nyt niin kauhean iso ole.

        Hallitus haluaa supistaa sitä pystyäkseen jakamaan isotuloisille veroaleja
        ja muuta rahaa.


      • Anonyymi

        Hyvä kommentti ja varsinkin sen viimeinen kappale; totta, todellista, todellisuutta. Oman jälkeläiseni sanoin: "pashka valuu alaspäin".


    • Anonyymi

      niin on se kyllä melkoista touhua, jos vanhus yksin on kotonaan. todellisuudessa monen lapset on muuttaneet muutaman sadan km päähän kodistaan, varsinkin pohjoisessa.

      olen lähes kaiken kokenut, olin omaishoitajana yli kuusi vuotta. nyt mies on 5 vuotta huoltokodissa.
      useita kymmeniä huoneita on tyhjentynyt, vaan ei mieheni huone.
      monta kertaa olen "odottanut kuolemaa". en halua päästä hänestä eroon, mutta pelkään jos käy niin kuin muillekin viimeisenä vuonna. tulee kipujen kanssa taisteleva ja täysin pyöriteltävä, sängystä suihku aluselle ja sänkyyn.

    • Anonyymi

      huono hallitus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      53
      3276
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      67
      2663
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      67
      2476
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1348
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1278
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      4
      1143
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      104
      1034
    8. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1026
    9. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      997
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe