Kultainen kolmio ja huumekauppa sen alueella sekä thaimaassa.

Anonyymi-ap

9

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Nyt se Possondaaleni sitten vinkistä heräsi siihen mitä pohjoisen rajoilla tapahtuu ja on tapahtunut jo vuosikymmeniä. Huumetehtailu ja kauppa on massiivista Kultaisessa Kolmiossa.

      Sieltä tulee iso osa koko maailman huumeista ja suurin osa Aasian huumeista.

      Siinä onkin Possolle vängättävää ja ihmeteltävää kun heti dokumentin alussa mainitaan Laosin ja Kiinan olevan kommunistisia maita, joita ei Posson mukaan ole olemassa.

      Thaimaa on harkinnut ja vaatinut lupaa saada hyökätä suoraan huumetehtaiden kimppuun rajan toisella puolella. Pitkä vuoristoinen raja ja se että Myanmarin sotilasjuntta elää näillä huumerahoilla, tekee tehtävästä mahdottoman.

      Laos on kiinalaisen miljardöörin valtakuntaa ja sielläkään ei tehdä mitään huumetehtailun kitkemiseksi, vaan päinvastoin viranomaiset ovat bisneksessä messissä.

      Thaimaa taas on huumeiden kulkureitti maailmalle ja kyllä käyttäjiäkin piisaa. Pohjoisen rajaseuduilla on valtavasti narkkareita ja Chiang Rai on huumeiden sekä HIV:n pääkaupunki Thaimaassa.

      Jos 169 tonnia lähinnä metaa on takavarikoitu Thaimaassa vuodessa, sen katumyyntihinta olisi ollut 169 000kg x 1000gr x 100 euroa gramma = 16,9 miljardia euroa, joten siinä piisaa houkutinta.

      Yksi perheenäiti jäi kiinni Thaimaan halki kuljetuksesta ja kertoi saaneensa jokaisesta kuormasta 40 000 euron verran bahteja, joten ketäpä köyhää yksinhuoltajaa se ei houkuttaisi, vaikka riskit on valtaisat. Nyt saa lapset kasvaa sitten ilman äitiä.

      Huumerahoilla sotilasjuntat ja puolisotilaalliset huumeliigat saavat parhaat nykyaikaiset aseet, joilla pitävät pelotetta yllä että sinne ei kannata ihan kevyillä aseilla lähteä heilumaan.

      Millään muulla tuota ei saada kitkettyä pois Kultaisesta Kolmiosta kuin totaalisella sotilaallisella vallankumouksella. Tuossa ei diplomatiat eikä lakimuutokset auta mitään.

      Thaimaan mitta on jo pitkään ollut täynnä tuota ja viime vuosina on ohjeena ollut että viidakon ja jokien huumemuulit ammutaan ensin ja kysellään vasta sitten, jos joku jäi eloon.

      2010

      • Anonyymi00002

        Kiitos taas possottelusta, maailmassa ei ole kommunistisiä valtioita ollut koskaan, hallitseva puolue voi olla kommunistinen, mutta valtio ei ole, taidat olla hieman rajoitettu ymmärtämiskyvyltäsi, ne ovat sosialistisia maita, kommunismi on erinomainen ajatus mutta soveltumaton ihmiskunnalle.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Kiitos taas possottelusta, maailmassa ei ole kommunistisiä valtioita ollut koskaan, hallitseva puolue voi olla kommunistinen, mutta valtio ei ole, taidat olla hieman rajoitettu ymmärtämiskyvyltäsi, ne ovat sosialistisia maita, kommunismi on erinomainen ajatus mutta soveltumaton ihmiskunnalle.

        Kiitettävää päivystystä possolta. Posso pistää taas historiaa uusiksi.


    • Tuolla "kultaisen kolmion" Thaimaan puoleisella osalla on tullut käytyä ennen korona-aikaa.
      https://ibb.co/tMMZ9G6z
      https://ibb.co/Z6ft8q2C

      Tuolloin oli hyvinkin rauhallista aluetta ja huumekaupasta päällepäin satunnaiselle turistille kertoi ainoastaan parikin aihetta (huumeviljelyä ja sen kauppaa alueella) käsittelemää museota/näyttelyä.
      Muuten ruhaisaa Pohjois-Thaimaalaista vuoristo-aluetta.

      • Anonyymi00004

        2000-luvulla on mennyt moneen kertaan touhu uusiksi Myanmarissa. Nyt on hallitus
        huumekauppiaiden käsissä.

        Ulkoministeriö:

        Turvallisuustaso

        Vältä kaikkea matkustamista

        Ajankohtaista

        Myanmarin aseellinen konflikti jatkuu kiivaana. Myanmarin asevoimat otti vallan 1. helmikuuta 2021, ja turvallisuustilanne on merkittävästi heikentynyt vallankaappauksen jälkeen. Myanmarin sotilashallinto on ilmoittanut järjestävänsä monivaiheiset vaalit vuodenvaihteessa 2025/2026 alkaen 28.12 ja kestäen tammikuun loppuun, mikä saattaa lisätä väkivaltaisuuksia ympäri maata. Älä ota tallenteita poliisi- tai sotilashenkilökunnasta, mielenosoituksista tai sotilaskohteista. Maasta poistumisen yhteydessä asevoimien hallinto on ryhtynyt tarkastamaan matkustajien puhelimissa ja/tai tietokoneilla olevaa materiaalia. Tilanne ja rajoitukset saattavat muuttua äkillisesti ja ennalta arvaamattomasti.


    • Anonyymi00005

      Käydessäni Thaimaan ja Myanmarin kultaisessa kolmiossa en tavannut ainuttakaan huumekauppiasta. Teillä oli poliisien tarkastuspisteet mennen tullen.

      • Anonyymi00006

        Jännä juttu että et tavannut. Minulle ne tulee aina esittäytymään että kukkuluuruu mitä kuuluu minä on huumekauppias, kukas se sinä olet? Sitten ostan vähän kamaa itelle ja loput myyntiin.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Jännä juttu että et tavannut. Minulle ne tulee aina esittäytymään että kukkuluuruu mitä kuuluu minä on huumekauppias, kukas se sinä olet? Sitten ostan vähän kamaa itelle ja loput myyntiin.

        Tiellä poliisien tarkastuspisteillä tarkastus sujui nopeasti, Kun poliisit näkivät minun rehellisen naamani niin he viittasivat, jatka matkaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      23
      18947
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      69
      5905
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      25
      5492
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      46
      5377
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      39
      5232
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      92
      5134
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4633
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4297
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      55
      3621
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3275
    Aihe