Oletteko huomanneet, että Tieran ihmiset ovat aina kuuntelemassa Jyväskylän kaupungin tiloissa ja kyselemässä.
Lisäksi he huolehtivat sähköpostien, teamsin ja tietokoneiden tiedostojen hallinnasta.
Käsittääkseni Tiera raportoi vain korkeimmalle johdolle.
Minusta on ihmeellistä, että Tietää saa olla kaupungin tiloissa kuuntelemassa viranhaltijoiden päätöksiä, selvittelyä ja asioiden valmistelua.
Eikö gdpr kiellä ulkopuolisten olemisen sanoissa tiloissa?
Kuinkahan monen ihmisen tietoja on näin levinnyt asiattomien korviin.
Ei kai se ICT järjestelmien ylläpito tarkoita, että kuunnellaan kaikki muu työhön liittyvä, joka ei ole järjestelmien ylläpitoa?
Tietysti jos Tieran tehtävä onkin jokin muukin, kuten kerätä tietoa johtajille työntekijöistä, kahvilla oloista. yms. asioista jotka eivät suoraan näy tietokoneesta...
Onhan se vanha KGP taktiikka ollut jo vuosia tiedossa, että uitetaan ns. luotettava taho, yritys ja työntekijä raportoimaan ja urkkimaan johdolle asioita. Näin saadaan selville ihmiset, joita voidaan lähteä koko johdon ja HR- voimalla painostaa ulos.
Minusta ulkopuolisen toimijan ei pitäisi koskaan antaa olla samoissa tiloissa ja ei myöskään saisi kulkea niissä vapaasti, paitsi jos tarkoitus onkin joku muu.
Kyllä Timo tietää.
Tiera Jyväskylän johdon vakoilija?
13
226
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kuulostaa jopa todennäköiseltä.
- Anonyymi00002
Jes mikä järjenjättiläisen älynväläys
- Anonyymi00003
Ei ole vain Tiera. Nyt Jyväskylä etsii työsuojelun yhteishenkilöä, kuten johto sen ilmaisi, kuuntelemaan ja katselemaan eli nyt työsuojeluvaltuutettut eivät riitä, eikä työsuojelu päällikkö eikä työsuojelu asiantuntijat vaan perustetaan yhteyshenkilö. Mikähän tämän todellinen tarkoitus on?
Torpedoida työsuojeluvaltuutettujen vaikutus mahdollisuus sekä luottamusmiesten toimivalta? Mitähän muuta raportoivat?
Milloinkas se potkulaki tulee voimaan?
Saadaanko näin työntekijä potkimaan pois työntekijät, ilman että johdon tarvitsee käsiään liata.- Anonyymi00005
"Jep jep otteita skitsofreenikon päiväkirjasta" = en ymmärtänyt mitä viisaammat kirjoittaa!
- Anonyymi00006
No nykyään tupäo ei ole kovinkaan kaukana totuudesta.
Uskon, että Jyväskylän johtajat ovat kostonhimoisia ja pieni mu... ja pyrkivät pääsemään eroon heille epämieluisista ihmisistä.
Kysymys kuuluukin, eikö he ole silloin rasisteja?
Onko Jyväskylän johtajat perustuslakia rikkovia?
Tasavertaisesti he eivät ainakaan toimi. - Anonyymi00007
Jyväskylä ihmisten asialla.
- Anonyymi00008
Mietityttää vaan, että hyvinvointi alueella urkitaan tietoja ja kaupungin pisteissä henkilöstön työtiloissa saa oleilla ulkopuoliset ja asiaan kuulumattomat (tuskin jokapäivä koneet on pask....), niin venäjällekkö vai rikollisilleko tiedot päätyy?
Kukaan ei siis valvo eikä seuraa tai jos ymmärsin oikein Tiera työntekijät itse valvoo itseään ja muita omien intressien mukaan, ei työntekijöiden eikä kaupungin asukkaiden edun mukaisesti? Vai ymmärsinkö väärin? - Anonyymi00009
No Toyota toimittaa ja Tiera kuuntelee, elinkeinon puoli asian ytimessä.
- Anonyymi00011
Paljonko on ulkopuoliset kuulleet asioista, jota he eivät saisi kuulla? Siis levittääkö Jyväskylä yksityisten ihmisten tietoja? Eikö virkailijoiden tulisi huolehtia, ettei tiloissa ole näitä ulkopuolisia?
Eikös jo gdpr lähde siitä, että tieto ei saa kuulua, näkyä tai päätyä ulkopuolisille?
Kaupungin valtuuston ja hallituksen tulisi minusta puuttua tuollaiseen.
Jos joku on ICT toimittaja, ei se saa olla samoissa tiloissa eikä se saa saada tietoon ihmisten asioita.
Tämähän on poliisitutkinnan paikka vaikka tuskin kukaan nostaa juttua, kun pitäisi pyytää lokitiedot kuka käynyt ja niissä ei näy tiloissa yhtäaikaa olevat ulkopuoliset.- Anonyymi00014
Tämähän olisi useamman viranomaisen asia.
Onko tietoa, missä yksiköissä eniten tuo tiera viettää aikaa ja on näin kuullut viranomaisten käsitteleviä yritysten ja yksityisten ihmisten asioita? Ei useammankaan lainmukaan tiera saisi saada heille kuulumatonta tietoa kuulla tai nähdä.
Tuo on kaupunginjohtajalta, kaupungin hallituksen puheenjohtajalta sekä hallitukselta aika moka. Hehän viranomaisten työstä ja paljastamista tiedoista viime kädessä ovat vastuussa.
- Anonyymi00012
Urkkijatkin v ain ihmisiä,hölösuita ihan huomaamattaan kuten soten työntekijästkin ja opettat ym.Puhumattakaan keksustan pullokerääjät,vasikoista ilkeimpiä, eikä vajakkiuden vuoksib edes ole oikeus velvollisia koska vajakkeja,keskus paikat kolmikulta ja kompassa, vanhoja juttujakin vääntelee ihimisistä joiden totsspohjan voi lukea mielikuvitusten piikkii,aina joku nimi esillä ja huulilla,hupsujoukko,
- Anonyymi00013
Niinhän nuo haahuilee keleillä kuin keleillä,kellon ympäri, ei niillä raasuilla oo mitään muuta elämässä, paitsi pelaamo ja r kioskit.
- Anonyymi00015UUSI
Eikös ole työllisyyspalvelut? Useampi rakennus ja esim. Hannikaisenkadulla saa olla rauhassa koko päivän. Olen itse siellä useasti käynyt.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523406Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512389Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121194- 1121169
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48937Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9913Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46864
- 36692
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt196666