hyvät ja huonot puolet
ostamassa Siesta 32
94
14672
Vastaukset
- vertaile muihin
En ole omistanut enkä purjehtinut Siesta 32:lla, mutta suunnittelija on tunnettu melko nopeista veneistään (Håkan Södergren). Artekno valmisti näitä 80-luvulla. Ovat olleet suosittuja perheveneitä. Sopivat retkiveneeksi oikein hyvin. Lukujen valossa: kilpapurjehduksissa melko hyvä nopeus (LYS=1.15), runkonopeus on vesilinjan pituuden perusteella 6,14 kn. Displ/LWL=431,92=heavy displacement cruiser, ei siis mikään leijamaisen kevyt. Avomerellä se ilmeisesti käyttäytyy rauhallisemmin kuin vaikkapa Bavaria 34 (Bavariathan ovat tämän foorumin suosikkeja ja herättävät aina vilkkaan keskustelun - siksi sohaisin vertailuun). Siestan mukavuusluku (CF=36,84) on korkeampi kuin Bav 34:n (CF=23,89) eli sen äkkiliikkeet aallokossa ovat rauhallisemmat. Siestaa on erilaisilla koneilla, 9-20 hv. Pitäisin negatiivisena puolena, jos kone on alle 10 hv tämän kokoisessa ja painoisessa veneessä. Sisustus ym ovat paljolti henkilökohtaisia makuasioita, joihin en ota kantaa. Ne voit itse todeta ja vertailla. Tämän ikäisissä veneissä voi olla yksilöeroja riippuen niiden aikaisemmasta ylläpidosta. Kölirakenteesta en ole kuullut haukkumisia. Laitan sen laskentaohjelman linkin, jolla voit tehdä lukuvertailuja muihin samankokoisin veneisiin: http://www.sailingusa.info/motion_comfort.htm
- Peräpeiliä katsellut
on eräällä Siesta 32:lla kyykytetty muita veneitä LYS-kisoissa oikein urakalla. Mutta tietysti kippari, miehistö ja kisavarustus on ollut kohdallaan...
- merkillistäkieltä
Peräpeiliä katsellut kirjoitti:
on eräällä Siesta 32:lla kyykytetty muita veneitä LYS-kisoissa oikein urakalla. Mutta tietysti kippari, miehistö ja kisavarustus on ollut kohdallaan...
Kyykytetty oikein urakalla?Mitä se tarkoittaa:Muut on olleet kyykyssä ja joku on urakoinut jotain.Siestakin liittyy asiaan????
- Kokemuksia?
Hyvät:
- jos pitää pitkistä ja kapeista veneistä, osta pois.
Huonot:
- pitkä ja kapea
- sisätilat matalat
- vanhahko design
- vanha vene --> rahaa palaa heloitukseen, purjeisiin, moottoriin, sisustukseen. Lista on loppumaton.
Bavaria 30 tai 33 lienee parempi vaihtoehto tuossa kokoluokassa?- itsenäisesti
älä usko kaikkea, ei varsinkaan yhden tietyn venemerkin kehujia. Kapeus ja paino voivat olla merellä eduksi, leveys ja keveys ei.
- Runttu
itsenäisesti kirjoitti:
älä usko kaikkea, ei varsinkaan yhden tietyn venemerkin kehujia. Kapeus ja paino voivat olla merellä eduksi, leveys ja keveys ei.
Yksi tuollainen tapasi kiusata nopeampiaan (=isompi lys-luku) Runtissa. Hyvän purjehtijan maineessahan nuo ovat.
- jepetteri
Siesta ei ole mitenkään kapean tuntuinen ammeeseesi verrattuna. Vene on kelpo purjehtija ja sillä on hyvät avotuuliominaisuudet. Seitsemään solmuun pääsee sillä suht* kelvästi. Vene on laadukkaasti rakennettu ja sen avotila suunniteltu toimivaksi, toisin kuin virtuaalisessa bavariassasi, jossa levanki on tavoittamattomissasi ruffin katolla.
Huono puoli on veneen mataluus.
Itselläni ei ole Siestaa. - 2+17
itsenäisesti kirjoitti:
älä usko kaikkea, ei varsinkaan yhden tietyn venemerkin kehujia. Kapeus ja paino voivat olla merellä eduksi, leveys ja keveys ei.
Jos tarkoitat, että Bavariat ovat kevyitä kokoluokassaan niin erehdyt. Bavarian rungossa on varsin runsaasti materiaalia verrattuna esimerkiksi 80-90-luvun kotimaisiin.
- purjehduksen harrastaja
Itselläni ei ole kokemusta, mutta tunnen parikin siestan omistajaa.
Vene on ennen kaikkea purjehtijan purjevene, kuten Södergrenin veneet yleensä. Ulkonäöltä muistuttaa hyvin paljon Sirenaa. Eli pitkä, kapea ja tehty kulkemaan. Karavaanariominaisuudet ovat enjntäin tyydyttävät, niinkuin -80 luvun veneissä usein. Hyvä ostos, varsinkin jos kisaaminen kiinnostaa. - Entinen omistaja
Minulla on ollut tuollainen. Muuten hyvä vene - varsinkin purjehdusominaisuuksien puoleen, mutta peräsinakseleitten kanssa on ollut ongelmia. Alkuperäinen konstruktio on alimitoitettu ja monen veneen akseli on vääntynyt kovassa käytössä. Näin kävi itsellenikin. En edes tiedä missä yhteydessä. Syksyllä vaan huomattiin, että akseli on vino. Uuteen peräsimeen tehtiin sitten akseli umpitavarasta, kun alkuperäisessä se oli "vesijohtoputkea". Jos päätyy Siestaan, niin kannattaa ainakin yrittää selvitää peräisnakselin rakenne, koska eri vuosimalleilla lienee ollut eroja.
- wagner10
Olen seilaannut ja myynyt Siestoja jonkin verran. Tosi kiva vene seilaa hyvin. Aiemmin lienee ollut peräsin ongelmia. Omasta mielestäni peräsin saisi olla hiukan syvempi. Leveä perä niin ote kirpoaa kovassa kanivinossa. (puuskissa) Rakenne on OK. sisätilat tietysti pienemmät kuin muissa vastaavan kokosisissa, koska takahyttiä ei ole. Kuitenkin, jos olisin itse hankkimassa venettä tuosta kokoluokasta niin Siesta 32 olisi aivan kärkisijoilla. Muista, että Siestaa ole myös myyty eri asteisina rakennuspaketeina. Monesti tälläinen "pakettivene" on jopa paremmin tehty kuin tehdastuote.
Suosittelen
- Siestan kippari
Olen purjehtinut Siesta 32:lla kolme kesää. Vene on nimenomaan purjehtijan vene. Se on parhaimmillaan luovi- ja avotuuliosuuksilla.
Siesta on aikansa lapsi. Se on tosiaan kapea ja pitkä, mutta kuten tällä palstalla todetaan vakaa myös. Sisätilat riittävät pienen perheen asumiseen (ajattelen että 2 aikuista ja 2 lasta). Etuhyttiin mahtuu sopuisa pariskunta tai sopuisia lapsia pari. Takapiikki on "leveä" (siinä on avattava ikkunakin istuinkaukaloon), mutta yhdelle yöpyjälle tai vastarkastuneelle parille. Salonkiin saa kaksi leveää punkkaa, koska sohvien selkänojat voi kääntää ylös. Teoreettisesti paikkoja on muka 6, mutta oikeasti 5.
WC on laipiossa. Ovi sulkee sen ja salongin erikseen, mutta etupiikin ja wc:n välissä ei ole kuin näköeste.
Pentterissä on yleensä uuniliesi ja tilava kylmäboksi. Laskutilaa saa lisää navigointipöydästä, joka on perinteisesti vastapäätä styyrpuurin puolella.
Muu varustelu vaihtelee, koska veneet ovat jo olleet käytössä vuosia. Itse katsoisin seuraavien varusteiden ikää ja miettisin onko varaa laittaa ne itse kuntoon. Usein ne tulevat halvemmaksi, kun joku toinen on ne jo maksanut ja asentanut(asennuttanut):
- Kone (tulisi olla yli 10 hp, vene ei ole kevyt)
- Purjeet, helat, köydet ja rullalaite. Jos ne ovat alkuperäisiä tai vanhoja, voi rahaa pian tarvita paljon. Yhden köyden reivausmahdollisuus istuinkaukalossa tuo turvallisuutta ja mukavuutta.
- Missä kunnossa ja minkä kokoinen on peräsin. Ollut ongelmia. Vettyneet, liian pieni lapa (vene "karkaa", kulumista). Useissa vaihdettu suurempaan.
-Elektroniikka (loki, kaiku, tuulimittari, gps...). Niihin saa uppoamaan euroja.
- Luonnollisesti tulee olla septitankki ja imutyhjennys, jotka nykyään pakollisia
Pidän Siestalla purjehtimisesta. Se on eloisa, nopea ja myös ihmeen vakaa. Ylirikattu se ei ole, ysissä - kympissä kannattaa laittaa ensimmäinen reivi. Suomen keleissä ei korkea masto ja isohko purjeala (liittyneenä painavaan lyijyköliin muuten) ole ongelma, vaan resurssi. - Siestalla 34
Siesta on hyvin purjehtiva vene. Jos on uusittu moottori, lämmitin sekä jääkaappi niin kannattaa harkita vakavasti. Hinta / laatusuhteeltaan erittäin hyvä vene jos vertaa Infernoon joka saman suunnittelijan luomuksia.
- 4+20=?
Ihan mielenkiinnosta kysyn, mikä sai sinut kommentoimaan viisi vuotta vanhaan kysymykseen?
- 14+8
Halusin herätellä keskustelua aiheeseen liittyen.
- trzsdtröm,.äööåuiö
Siesta on nätti ja nopea.Kandee varmaan ostaa jos löytyy hilloa.Inferno 31 aikalailla samanlainen ,inferno vaan melkoisesti kalliimpi!
- 11
trzsdtröm,.äööåuiö kirjoitti:
Siesta on nätti ja nopea.Kandee varmaan ostaa jos löytyy hilloa.Inferno 31 aikalailla samanlainen ,inferno vaan melkoisesti kalliimpi!
Inferno on nopeempi kuin Siesta. Infernon lys on 1.16 ja Siestan 1.15. Infernon lys vois olla isompikin.
- 9+10=?
11 kirjoitti:
Inferno on nopeempi kuin Siesta. Infernon lys on 1.16 ja Siestan 1.15. Infernon lys vois olla isompikin.
Infernolla on voitettu Gotland Runt 2011
- seon 19
9+10=? kirjoitti:
Infernolla on voitettu Gotland Runt 2011
Sillä on voitettu Runtin ircciluokka. Kovin kevyttuulinen kisa ja Inferno taisi olla luokkansa pienimmällä mittaluvulla. Ihan ansaittu voitto, mutta ei yksittäisenä kerro paljoa suorituskyvystä. Kuten ei kerro mikään muukaan yksittäinen kisa.
- in-ferno
seon 19 kirjoitti:
Sillä on voitettu Runtin ircciluokka. Kovin kevyttuulinen kisa ja Inferno taisi olla luokkansa pienimmällä mittaluvulla. Ihan ansaittu voitto, mutta ei yksittäisenä kerro paljoa suorituskyvystä. Kuten ei kerro mikään muukaan yksittäinen kisa.
On Infernolla voitettu paljon muutakin kuten Suursaaria ja suomenmestaruuksia ja ties mitä. Inferno on menestynein venetyyppi suomessa.
- Antilla-36
in-ferno kirjoitti:
On Infernolla voitettu paljon muutakin kuten Suursaaria ja suomenmestaruuksia ja ties mitä. Inferno on menestynein venetyyppi suomessa.
Inferno 31 on varmasti erittäin hyvin menestynyt venetyyppi, mutta rohkenen olla hieman eri mieltä siitä onko menestynein. Vekkaisin nimittäin, että Antilla-30 / s&s 6.6 on menestynein tyyppi. 70-luvun alkupuolella venetyyppi dominoi avomerikisoissa. Taisi parhaimmillaan olla avomerirankingissa 10 parhaan puolitonnarin joukossa yksi scampi ja yksi racing Jon ja loput sitten noita Antilla veneitä Antillojen viedessä kaikki palkintosijat.
Yksittäisenä veneenä Swan 37 Tarantella II taitaa olla voittanut Suomessa ja GR:ssä enemmän 'arvo' kisoja, kuin kaikki Inferno 31:set yhteensä. Myös Comfortina 32 Amiraalin ansiosta lienee venetyyppinä menestyneempi, kuin Inferno 31. Inferno 31:sen kulta-aikaa oli Scandicup tasoitussääntö, johon vene mittasi todella hyvin. Silloin Satu IV putsasi palkintopöytiä. Yhtä kaikki Inferno 31:llä itsekin paljon kisanneena pidän venettä eloisana ja varsin hyvänä. Silti myös Siesta 32 veneen hyvin tuntien pidän tuossa aiemmin jonkun toteamaa Siestan hinta-laatusuhdetta myös itsekkin parempana. Niin ja muuten Inferno 31:sen LYS luku nousi vasta hiljattain 1,16. Eli todellisuudessa Siesta ja Inferno ovat hyvin lähellä toisiaan Infernon ollesa kevyellä hieman nopeampi suuremman purjepinta-alansa johdosta. Siesta taas pesee Infernon kovalla kryssillä. Keskikeleillä veneet ovat samannopeuksisia. - 20+1
Antilla-36 kirjoitti:
Inferno 31 on varmasti erittäin hyvin menestynyt venetyyppi, mutta rohkenen olla hieman eri mieltä siitä onko menestynein. Vekkaisin nimittäin, että Antilla-30 / s&s 6.6 on menestynein tyyppi. 70-luvun alkupuolella venetyyppi dominoi avomerikisoissa. Taisi parhaimmillaan olla avomerirankingissa 10 parhaan puolitonnarin joukossa yksi scampi ja yksi racing Jon ja loput sitten noita Antilla veneitä Antillojen viedessä kaikki palkintosijat.
Yksittäisenä veneenä Swan 37 Tarantella II taitaa olla voittanut Suomessa ja GR:ssä enemmän 'arvo' kisoja, kuin kaikki Inferno 31:set yhteensä. Myös Comfortina 32 Amiraalin ansiosta lienee venetyyppinä menestyneempi, kuin Inferno 31. Inferno 31:sen kulta-aikaa oli Scandicup tasoitussääntö, johon vene mittasi todella hyvin. Silloin Satu IV putsasi palkintopöytiä. Yhtä kaikki Inferno 31:llä itsekin paljon kisanneena pidän venettä eloisana ja varsin hyvänä. Silti myös Siesta 32 veneen hyvin tuntien pidän tuossa aiemmin jonkun toteamaa Siestan hinta-laatusuhdetta myös itsekkin parempana. Niin ja muuten Inferno 31:sen LYS luku nousi vasta hiljattain 1,16. Eli todellisuudessa Siesta ja Inferno ovat hyvin lähellä toisiaan Infernon ollesa kevyellä hieman nopeampi suuremman purjepinta-alansa johdosta. Siesta taas pesee Infernon kovalla kryssillä. Keskikeleillä veneet ovat samannopeuksisia.Totta tuo kaikki, ei voi kiistää. Tosiasia on kuitenkin, että Infernolla on voitettu vielä 2011 Gotland Runt. Noilla muilla menestys on historian siipien havinaa. Siestalla ei ole ihmeemmin pärjätty kisoissa koskaan.
- Joakim_
20+1 kirjoitti:
Totta tuo kaikki, ei voi kiistää. Tosiasia on kuitenkin, että Infernolla on voitettu vielä 2011 Gotland Runt. Noilla muilla menestys on historian siipien havinaa. Siestalla ei ole ihmeemmin pärjätty kisoissa koskaan.
Tuosta Infernon GR-voitosta nyt ei kannata päätellä yhtään mitään itse veneestä. Se on hyvä osoitus siitä, miten huonosti voi tasoittaa hyvin erinopeuksisia veneitä keskenään. Puolivälissä kisaa Inferno oli luokkansa viimeinen 8 tuntia kärkeä perässä tasoituksissa, mutta maalissa ensimmäinen 3,5 tunnin marginaalilla. Toisen puolikkaan Inferno purjehti monta tuntia nopeammin kuin First 40 suorassa ajassa!
http://race.ksss.se/Documents/Resultatpdfer/Hoburgs Rev.pdf
http://race.ksss.se/Documents/Resultatpdfer/Slutresultat.pdf - Antilla-36
20+1 kirjoitti:
Totta tuo kaikki, ei voi kiistää. Tosiasia on kuitenkin, että Infernolla on voitettu vielä 2011 Gotland Runt. Noilla muilla menestys on historian siipien havinaa. Siestalla ei ole ihmeemmin pärjätty kisoissa koskaan.
Tottahan tuokin on ja aikoinaan jonkun venetyypin dominointi kisoissa tarkoitti yleensä sitä, että venetyyppi vain mittasi hyvin tasoitussääntöönsä.
Alkuperäinen asia kaiketi oli verrata Siestaa ja Infernoa ja kyllä edelleen olen sitä mieltä, että veneet ovat kyllä aika tasaväkisiä nopeutensa suhteen. Siesta 32 veneen LOW ja Inferno 31 veneen Solveig GPH lukujen ero on vain 2s/mpk. Eli 8-12kn keskituulessa ympyräradalla Inferno jättää 100mpk:n matkalla Siestaa 200s = 3min ja 20s. Ei tuota voi pitää kovin suurena erona. Todellisuudessakin nuo veneet kisaavat aika tasaväkisesti keskenään.
Tosin tuota Siestaa on kai jotenkin tuunattu, kun ajaa LYS todistuksella 1,16.
Kuitenkin kun veneet ovat hyvin samankokoisia ja samalta suunnittelupöydältä, niin edelleenkin pidän Siestaa selvästi halvemman hintansa takia järkevämpänä hankintana. Uutena veneet lienevät olleet aika samanhintaisia.
Tuo GR:n IRC luokan voittanut Inferno on mitattu fokalla ainakin ORC:hen ja on jo reilusti Siestaa hitaampi.
Muuten GR:ssä ei ole ollenkaan IRC luokkaa 2012. - 13+5
Joakim_ kirjoitti:
Tuosta Infernon GR-voitosta nyt ei kannata päätellä yhtään mitään itse veneestä. Se on hyvä osoitus siitä, miten huonosti voi tasoittaa hyvin erinopeuksisia veneitä keskenään. Puolivälissä kisaa Inferno oli luokkansa viimeinen 8 tuntia kärkeä perässä tasoituksissa, mutta maalissa ensimmäinen 3,5 tunnin marginaalilla. Toisen puolikkaan Inferno purjehti monta tuntia nopeammin kuin First 40 suorassa ajassa!
http://race.ksss.se/Documents/Resultatpdfer/Hoburgs Rev.pdf
http://race.ksss.se/Documents/Resultatpdfer/Slutresultat.pdfNo jos Inferno purjehtii monta tuntia nopeammin suorassa ajassa kuin First 40 niin eikös tuo osoita, että vene on oikeasti nopea! Vai olisiko Firstin tasoitusluvun oltava heikompi kuin Infernon?
- Joakim_
13+5 kirjoitti:
No jos Inferno purjehtii monta tuntia nopeammin suorassa ajassa kuin First 40 niin eikös tuo osoita, että vene on oikeasti nopea! Vai olisiko Firstin tasoitusluvun oltava heikompi kuin Infernon?
Jos nyt oikeasti kysyt, niin Inferno oli siis suorassa ajassa puolimatkassa 15 tuntia First 40:n perässä ja maalissa enää vajaat 8 tuntia perässä. Eivät siis purjehtineet paluumatkaa lainkaan samoissa oloissa. Kaikille muille veneille menomatka oli selkeästi nopeampi kuin paluumatka, mutta Infernolle päinvastoin. Luokan toiseksi hitain vene oli tasoituskertoimeltaan n. 15% Infernoa nopeampi, joten ei tuosta kunnon kisaa saa aikaan.
Jos joku nyt valitsee näistä kahdesta GR-voitto mielessä, kannattaa ehdottomasti ostaa Siesta. Sen SRS-luku on 1,14 ja sillä on erinomaiset mahdollisuudet voittoon. Tuolla luvulla saa vielä laittaa järjettömän leveän Scandicap-spinnun, jollaista en ole Suomen Siestoissa nähnyt. Infernon SRS-luku taas on 1,17, jolla ei missään oloissa pärjää Siestalle.
Siestalla on oltu mitallisijoilla IMS-rankingissa 2000-luvun alkupuolella ja viitisen vuotta sitten yksi Siesta pärjäsi hyvin myös GR:ssä. Järvillä yksi toinen SIesta taas pärjäsi todella hyvin ja kävi myös VSSR:n LYS-kärkisijoja nappaamassa: http://www.kilpapurjehtijat.com/volvosuursaarirace.fi/lys3maali.htm
- 5+9
Ainoa selkeä ero vissiin on wc:n sijoituksella. Siestassa se on maston etupuolella kun taas Infernossa se on takana. Mutta kannattaako siitä maksaa 10-15t€ enemmän on taas toinen juttu.
- toinen juttu
Minä voisin tonnin pari maksaa siitä, että saa huussin pois salongista.
- 6+16
Oikein hinnoiteltu, Infernot männä keväänä olivat tuolla neljänkympin huitteilla, joistain karvan verran yli, ja 10-15 ke hintaero Siestaan kuulostaa järkevältä, jolloin Siestan hintataso asettuisi tuonne 25-30 k paikkeille. Onhan se tosi ahdas vene, eikä seisomakorkeutta riitä. Mutta onko minulla ollut näössä vikaa, kun nuo alle kolmenkympin hintapyynnillä olevat Siestat ovat mennet ohi silmien, joitain ylihinnoiteltuja olen kyllä nähnyt.
- 2+19
6+16 kirjoitti:
Oikein hinnoiteltu, Infernot männä keväänä olivat tuolla neljänkympin huitteilla, joistain karvan verran yli, ja 10-15 ke hintaero Siestaan kuulostaa järkevältä, jolloin Siestan hintataso asettuisi tuonne 25-30 k paikkeille. Onhan se tosi ahdas vene, eikä seisomakorkeutta riitä. Mutta onko minulla ollut näössä vikaa, kun nuo alle kolmenkympin hintapyynnillä olevat Siestat ovat mennet ohi silmien, joitain ylihinnoiteltuja olen kyllä nähnyt.
Vesille.fi sivuilla oli vielä keväisiä ilmoituksia. Imatran yksilöstä olin kiinnostunut, kattava purje- ja muu varustus, siisti. Mutta enpä ostanut, enkä ostanut Siestaakaan kun sain halvemmalla paremman ;) Millä hinnoin lienevät kaupat syntyneet, se onkin sitten jo toinen kysymys - jos kaupat ovat syntyneet...
Inferno 31 1989 44 € Espoo 03.06.11 17:03
Inferno 31 1989 44500 € Espoo 13.06.11 16:02
Inferno 31 1985 44000 € Imatra 24.01.11 10:24
Siestaa en edes harkinnut kun piti saada isompi vene jossa seisomakorkeus ja muutenkin tilaa. - Make K.
2+19 kirjoitti:
Vesille.fi sivuilla oli vielä keväisiä ilmoituksia. Imatran yksilöstä olin kiinnostunut, kattava purje- ja muu varustus, siisti. Mutta enpä ostanut, enkä ostanut Siestaakaan kun sain halvemmalla paremman ;) Millä hinnoin lienevät kaupat syntyneet, se onkin sitten jo toinen kysymys - jos kaupat ovat syntyneet...
Inferno 31 1989 44 € Espoo 03.06.11 17:03
Inferno 31 1989 44500 € Espoo 13.06.11 16:02
Inferno 31 1985 44000 € Imatra 24.01.11 10:24
Siestaa en edes harkinnut kun piti saada isompi vene jossa seisomakorkeus ja muutenkin tilaa.Muutama inferno on seuraamme viime vuosina tullut ja kaikkien kauppahinnat olivat alle 40 tuhannen euron. Pyyntihinta on eri asia kuin kauppahinta.
- 18 and 15
Make K. kirjoitti:
Muutama inferno on seuraamme viime vuosina tullut ja kaikkien kauppahinnat olivat alle 40 tuhannen euron. Pyyntihinta on eri asia kuin kauppahinta.
Pitää muistaa, että Inferno on paremmin ja laadukkaammin rakennettu kuin Siesta
- ROJAJASETOINEN
18 and 15 kirjoitti:
Pitää muistaa, että Inferno on paremmin ja laadukkaammin rakennettu kuin Siesta
Mistä sen tietää?Valmistetaan samoilla tuoteilla ja samoista osista ja samat tekijät usein!Outo väite????Taitaa olla lehmäojassa....i 31 ei muuten ole seisomakorkeutta....no joo 168 senttiselle kyllä!
- Joakim_
Make K. kirjoitti:
Muutama inferno on seuraamme viime vuosina tullut ja kaikkien kauppahinnat olivat alle 40 tuhannen euron. Pyyntihinta on eri asia kuin kauppahinta.
Ainakin ennen noissa on ollut hurja ero alku- ja loppupään veneiden välillä. Pitkään 88-91 veneistä pyydettiin yli 50 tonnia ja tiedän pari kauppaakin yli 50 tonnin, kun taas 84-86 veneistä oli pyynnit 40 tonnin molemmin puolin ja Siestat reilussa 30 tonnissa. Onko nyt sitten tilanne tasoittunut? Loppupään Infernoissa on ainakin erilainen sisäänkäynti, sisutukseen on tullut hiljalleen lisää ovia ja puutyö taitaa olla siistimpää loppupäässä. Aivan viimeisissä oli myös uimataso.
- FG331
ROJAJASETOINEN kirjoitti:
Mistä sen tietää?Valmistetaan samoilla tuoteilla ja samoista osista ja samat tekijät usein!Outo väite????Taitaa olla lehmäojassa....i 31 ei muuten ole seisomakorkeutta....no joo 168 senttiselle kyllä!
Samat tekijät usein ja suurinpiirtein samat tuotteet. Siestat on kuitenkin 80 luvun alkupuolelta kaikki, Infernot 80-luvun puolivälistä aina 90 luvulle ja Saintit jopa nykypäiviin. Noissa vanhemmissa on osmoosio riesana, kuten oli muuten myös Finngulfin ensimmäisessä mallissa, Finngulf 34:ssä.
- 8+10
Joakim_ kirjoitti:
Ainakin ennen noissa on ollut hurja ero alku- ja loppupään veneiden välillä. Pitkään 88-91 veneistä pyydettiin yli 50 tonnia ja tiedän pari kauppaakin yli 50 tonnin, kun taas 84-86 veneistä oli pyynnit 40 tonnin molemmin puolin ja Siestat reilussa 30 tonnissa. Onko nyt sitten tilanne tasoittunut? Loppupään Infernoissa on ainakin erilainen sisäänkäynti, sisutukseen on tullut hiljalleen lisää ovia ja puutyö taitaa olla siistimpää loppupäässä. Aivan viimeisissä oli myös uimataso.
Molemmat ovat sirosta ulkomuodostaan huoloimatta aika raskaita veneitä. Etenkin Infernossa on raskas köli ja sen myötä reilusti purjeita. Kun veneessä on köliä ja purjetta, saadaan tasapainoiset purjehdusominaisuudet. Tämän vuoksi voisin uskoa uutena Infernon olleen Siestaa kalliimpi.
Oulun seudeulla on nopea Siesta, joka varmaan pärjäisi myös Etelä- Suomessa. Ja on pärjännyt, silloin kun kävi. Vaan matka sinne on niin pitkä... - 20+7
Joakim_ kirjoitti:
Ainakin ennen noissa on ollut hurja ero alku- ja loppupään veneiden välillä. Pitkään 88-91 veneistä pyydettiin yli 50 tonnia ja tiedän pari kauppaakin yli 50 tonnin, kun taas 84-86 veneistä oli pyynnit 40 tonnin molemmin puolin ja Siestat reilussa 30 tonnissa. Onko nyt sitten tilanne tasoittunut? Loppupään Infernoissa on ainakin erilainen sisäänkäynti, sisutukseen on tullut hiljalleen lisää ovia ja puutyö taitaa olla siistimpää loppupäässä. Aivan viimeisissä oli myös uimataso.
Jep, 30-tonnin hintaluokka kuulostaa Siestalle normaalilta. Mutta kun on näkynyt jotain ihan muuta, esimerkki nettiveneessä olleesta myynnistä:
Myydään - Siesta purjevene - Siesta 32. Volvo Penta 20 Hv (2003). 1984. 49 000 €
Muutenkin olen nähnyt tuolla 40 tonnin paikkeilla olevia pyyntejä, ja tuossa kolmenkymmenen ( /- 5k) hintaluokassa harvemmin.
Jos kone on uusi ja muutenkin varustus säännöllisesti päivitetty niin siististä yksilöstä tuo 30 5 voi olla järkevissä rajoissa. Enempää tuskin kannattaa maksaa, kyse on kuitenkin lähes 30-vuotiaasta veneestä jonka asumistilojen ahtaus ja mataluus vielä syö kiinnostusta ainakin perheveneeksi. Toivottavasti tässä on osviittaa ketjun aloittajalle kaupanteon pohjaksi, sisätilathan näet itse ja voit kokea kuinka korkeus riittää tai selkä taipuu. Onnea veneenhankintaan! - msnsgyyrg5
8+10 kirjoitti:
Molemmat ovat sirosta ulkomuodostaan huoloimatta aika raskaita veneitä. Etenkin Infernossa on raskas köli ja sen myötä reilusti purjeita. Kun veneessä on köliä ja purjetta, saadaan tasapainoiset purjehdusominaisuudet. Tämän vuoksi voisin uskoa uutena Infernon olleen Siestaa kalliimpi.
Oulun seudeulla on nopea Siesta, joka varmaan pärjäisi myös Etelä- Suomessa. Ja on pärjännyt, silloin kun kävi. Vaan matka sinne on niin pitkä...Outo puheenvuoro:Oulun seudulla on nopea Siesta...plää....plää...plää...on niin keksityn kuulonen juttu.Mistä näitä rantavalehtelijoita oikein siunaantuu????
msnsgyyrg5 kirjoitti:
Outo puheenvuoro:Oulun seudulla on nopea Siesta...plää....plää...plää...on niin keksityn kuulonen juttu.Mistä näitä rantavalehtelijoita oikein siunaantuu????
Son poka muuten totta, että oulussa on kaksi nopeaa siestaa ja molemmat on pärjänneet etelässä (ES voitto)ja jopa runtissa.
- järviaarne
tsei-tsei kirjoitti:
Son poka muuten totta, että oulussa on kaksi nopeaa siestaa ja molemmat on pärjänneet etelässä (ES voitto)ja jopa runtissa.
jyväskyllässä oli kans tosi nopee Siesta joka voitti aina Saimaalla kaiken.
- 11+1
Hyvää ja asiallista keskustelua on ollut. Paljonkohan kannattaa maksaa Siestasta jos uusittu 18hv moottori , diesel webasto sekä kompura jääkaappi. Myös on tuliterä rullagenoa?
- totuus
Siestan käypä hinta on 37 keuroa - 5 donaa riippuen varusterista ja kunnosta.
- 5+16
totuus kirjoitti:
Siestan käypä hinta on 37 keuroa - 5 donaa riippuen varusterista ja kunnosta.
Tuolla väitettiin että Inferno 31 on 10-15 ke Siestaa kalliimpi, joten tuon mukaan Infernon käypä hinta olisi 47-52 keuroa vuosimallista riippuen - 5 ke varusteista
Älkää unta nähkö!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - 5+5
5+16 kirjoitti:
Tuolla väitettiin että Inferno 31 on 10-15 ke Siestaa kalliimpi, joten tuon mukaan Infernon käypä hinta olisi 47-52 keuroa vuosimallista riippuen - 5 ke varusteista
Älkää unta nähkö!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!eikös siestan hinnat -tietäjä ollut nimeltään totuus mutta toinen tietäjä oli joku ihmenimi
- aaavhfgrfgkgbku yghc
Se hinnan määritteleminen on mahdottoman vaikea homma...ainakin jos kysyt useammalta eri henkilöltä.Mutta tarpeen ja mieltymysten mukaan tavaroita ja asioita hommataan.Minä näin kauniita Siestoja 2 kappaletta myynnissä mennä vuonna.Molemmat alle 40 tuhatta.Kyllä varustus varmasti vaikuttaa myös jonkun verran.Mutta täytyyhän niitä päivittää,jos aikoo harrastaa!
- nbdvjdfvjhshyu
Uuusi mootori maksaa 18 hv noin 7000 euroa.Sillä myyjät usein ratsastavat:Uusi moottori 20 tuntia ajettu!Jos kuvitellaan,että vanha käytetty 20 vuotias disel maksaisi 2000 euroa ,pitäisi se kaiketi vähentää uuden hinnasta,sillä kai harvempi myy purjeveneen ilman konetta ...ja silloin se hinnoittelu on vaikeaa.Toisin sanoan uuden moottorin hyöty olisi 5000 euroa.Tämän ajattelun mukaan käytetyn purjeveneen hinta uudella moottorilla tulisi olla korkeitaan tuo 5000 euroa korkeampi ,kuin käytetyllä moottorilla !Et sillee!
- Rannikkiprjhtja
Itselleni ostin Siestan muutama vuosi sitten. Miellyttävä purjehtija! Erityisesti myötäisillä kantaa spinnunsa, pitää suuntansa. Toisaalta luovivenehän se oikeasti on. Pienempi (alle 180 cm) mahtuu hyvin sisälle. Purjeveneenä se on kaunis - laiturissa sekä kulussa. Ainoa puute on lievä kapeus maston kohdalta. Pyynnit olleet nettiveneessä yllättävän kovia 2009 - 2011. Kaikki lienevät kuitenkin kaupaksi menneet.
Suosittelen, jos jossain on myynnissä. - mcnbhhghtgfcjtrfyuui
Joo....ollaan ehkä vaihtamassa ....riippuu monesta asiasta.Eukon mielestä Siesta on kaunis...ja ...mieli tekis ,mut ei taida tällä hetkellä olla myynnissä?Jos kävis venesivuilla kattelemassa.I
- 11
luulenpa tietäväni siestan joka on myynnissä
- unssi
11 kirjoitti:
luulenpa tietäväni siestan joka on myynnissä
Olipas taas niin informatiivinen viesti, ettei ole aikoihin ollutkaan.
- Kackim
Mää tiedän kans yhden....
- Mahotont kaupantekoo
Mulla olisi kyllä siesta mutta ei mitään myyntihaluja
- 17
Sama täällä. Tai no riippuu siitä että mitä tarjotaan....
- kiinostaa
löytyykö jostain lisätietoa myytävistä Siestoista?
- 9+19
Nyt löytyy ainakin 3kpl Siestoja nettiveneestä.
- aksel don
Jos veneestä on pidetty huolta ja kalustoa uusittu oikea hinta on n. 38t€. Vene purjehtii hyvin ja on tyylikäs. Herrojen nopea vene!
- täh??
Purjehtii niin hyvin ettei siinä tarvii edes takilaa!!! On se hyvä!
http://www.nettivene.com/purjevene/siesta/524821
- Albinisti
Kun kyse on yli 25-vuotiaasta käytetystä veneestä niin kaikki veneet ovat yksilöitä eikä hintapyyntöä kannata tuijotella. Mieti mitä uudet purjeet maksaisivat, mitä uusi kone vaatisi finanssipuolelta tai mitä vaivaa ja rahaa sisustus vaatisi? Joskus halpa yksilö voi tulla yllättävän kalliiksi tai kallis hinta voi heijastella lähinnä myyjän toiveunia.
En tässä yhteydessä puutu edes heloitukseen. Useissa vanhoissa veneissä ei ole st-vinssejä tai edes köysistöä vedettynä avotilaan. Molemmat ovat saaristopurjeduksessa aika olennaisia seikkoja.- 3+5
Jep, jep - yksilöitä ovat. Mutta jos joku haaveilee saavansa 49000 euroa Siestasta, niin siitä vaan (ks. nettivene). Pikkuinen ja joka tapauksessa vanha vene jolle 30 ke hintataso on realismia. Uusitut koneet ja purjeet menettävät puolet arvostaan heti kun ne on hankittu, mutta toisaalta niiden voi arvella lisäävän puolella arvostaan veneen myyntihintaa. St-vinssit voivat vaikuttaa myyntihintaan - tai sitten ei, riippuu enemmän ostajasta kuin myyjästä.
Tuossa väitettiin "Jos veneestä on pidetty huolta ja kalustoa uusittu oikea hinta on n. 38t€."
OK, jos on viimeisen päälle varusteltu, uusi kone ja uudet purjeet niin ehkä pitää paikkaansa. Mutta nykymarkkinoilla pikkuinen ja ahdas, vaikkakin hyvin purjehtiva Siesta on kolkytätonnia ( /- 5) hintaluokassa. Minkäs sille voi että vanhat pienet veneet ovat alkaneet halventumaan, niinhän käy kaikelle muullekin. Purjehdusnautinto Siestalla on korvannut arvonalennuksen myötä syntyneen vuosikustannuksen, joka silti jää kohtuulliseksi ellet ole varusteluun törsännyt älyttömiä. - 3+5
3+5 kirjoitti:
Jep, jep - yksilöitä ovat. Mutta jos joku haaveilee saavansa 49000 euroa Siestasta, niin siitä vaan (ks. nettivene). Pikkuinen ja joka tapauksessa vanha vene jolle 30 ke hintataso on realismia. Uusitut koneet ja purjeet menettävät puolet arvostaan heti kun ne on hankittu, mutta toisaalta niiden voi arvella lisäävän puolella arvostaan veneen myyntihintaa. St-vinssit voivat vaikuttaa myyntihintaan - tai sitten ei, riippuu enemmän ostajasta kuin myyjästä.
Tuossa väitettiin "Jos veneestä on pidetty huolta ja kalustoa uusittu oikea hinta on n. 38t€."
OK, jos on viimeisen päälle varusteltu, uusi kone ja uudet purjeet niin ehkä pitää paikkaansa. Mutta nykymarkkinoilla pikkuinen ja ahdas, vaikkakin hyvin purjehtiva Siesta on kolkytätonnia ( /- 5) hintaluokassa. Minkäs sille voi että vanhat pienet veneet ovat alkaneet halventumaan, niinhän käy kaikelle muullekin. Purjehdusnautinto Siestalla on korvannut arvonalennuksen myötä syntyneen vuosikustannuksen, joka silti jää kohtuulliseksi ellet ole varusteluun törsännyt älyttömiä.Pitää vielä mainita, ettei ole ns. omaa lehmää eikä siestaa ojassa. En harkitse Siestan hankkimista, minulla nimittäin on vene, ja sellainen vene jossa voin olla selkä suorana salongissa. Siestaan ei täysimittainen mies (>6 ft) mahdu nöyristelemättä ;)
- FF 27
3+5 kirjoitti:
Pitää vielä mainita, ettei ole ns. omaa lehmää eikä siestaa ojassa. En harkitse Siestan hankkimista, minulla nimittäin on vene, ja sellainen vene jossa voin olla selkä suorana salongissa. Siestaan ei täysimittainen mies (>6 ft) mahdu nöyristelemättä ;)
Mikä vene sulla on? Venemessuilla kun olen veneitä läpi käynyt, niin vasta 38 jalkaisissa 186 cm pitkä pystyy kävelemään koko matkan salongin päätyyn asti lyömättä päätä kattoon.
- Joakim_
3+5 kirjoitti:
Jep, jep - yksilöitä ovat. Mutta jos joku haaveilee saavansa 49000 euroa Siestasta, niin siitä vaan (ks. nettivene). Pikkuinen ja joka tapauksessa vanha vene jolle 30 ke hintataso on realismia. Uusitut koneet ja purjeet menettävät puolet arvostaan heti kun ne on hankittu, mutta toisaalta niiden voi arvella lisäävän puolella arvostaan veneen myyntihintaa. St-vinssit voivat vaikuttaa myyntihintaan - tai sitten ei, riippuu enemmän ostajasta kuin myyjästä.
Tuossa väitettiin "Jos veneestä on pidetty huolta ja kalustoa uusittu oikea hinta on n. 38t€."
OK, jos on viimeisen päälle varusteltu, uusi kone ja uudet purjeet niin ehkä pitää paikkaansa. Mutta nykymarkkinoilla pikkuinen ja ahdas, vaikkakin hyvin purjehtiva Siesta on kolkytätonnia ( /- 5) hintaluokassa. Minkäs sille voi että vanhat pienet veneet ovat alkaneet halventumaan, niinhän käy kaikelle muullekin. Purjehdusnautinto Siestalla on korvannut arvonalennuksen myötä syntyneen vuosikustannuksen, joka silti jää kohtuulliseksi ellet ole varusteluun törsännyt älyttömiä.Mikäs on mielestäsi ollut Siestan arvonalennus? Koska Siestat ovat oikeasti olleet tuon arvokkaampia? Itse harkitsin vakavasti Siestan ostoa n. 10 vuotta sitten ja hintataso oli silloin ehkä 30-35 tonnia. 90-luvulla hintataso oli sama eli n. 200 tonnia markoissa. Joskus taisi olla 160 tonnia pyyntejäkin.
Olen kyllä välissä nähnyt pitkälti yli 40 tonnin hintapyyntöjä, mutta onko joku tosiaan maksanut niin paljon? - 19+18
FF 27 kirjoitti:
Mikä vene sulla on? Venemessuilla kun olen veneitä läpi käynyt, niin vasta 38 jalkaisissa 186 cm pitkä pystyy kävelemään koko matkan salongin päätyyn asti lyömättä päätä kattoon.
Joo, minunkin veneessä 6 ft 1" pitkä mahtuu suorana vain pentterin lähistölle mutta etuosassa salonkia kalju alkaa raapia ruffia jossa kuusjalkanen on vielä selkä suorana. Seisomakorkeus on suhteellinen käsite.
Eipä ollut minun venettäni messuilla, eikä yleensäkään niin pieniä veneitä ;)
- tonttu
Tohon nettiveneen ilomoitukseen joka on 30t€ saa menemään heti n.10t€ varustukseen jos sen hankkii. Purjeet sekä uusi moottori. Tietysti jos haluaa vanhoilla mennä niin sitten ei tule ainakaan noita kustannuksia.
- tonttu-ukot
Koskee vanhoja veneitä yleensäkin, että varustusta pitää päivittää omien tarpeiden mukaiseksi.
Mun mielestä ei ole mitenkään itsestään selvää, että 80-luvun puolivälin dieselmoottori pitäisi uusia. Jos se vene on ollut sisäjärvikäytössä, tuskin siinä on korroosiotakaan.
Jos oikeasti uusii koneen ja hankkii uuden purjekerran, 10t e menee - ehkä ei riitä.
Kun itse olen ostanut veneitä, olen uusinut niiden varustusta pikku hiljaa vuosien varrella. Niin kai moni muukin tekee. Purjeiden kuntoa ei voi päätellä myynti-ilmoituksesta kuten ei paljon muutakaan.
Se mitä jokaiseen veneseeni olen joutunut uusimaan on elektroniikka. Vene-elektroniikan kestävyys on mielestäni lähes ala-arvoista, hyvä jos pysyy edes 5 vuotta kunnossa. Jos vene ei ole ihan uusi, saa varautua elektroniikan uusimiseen heti tai lähivuosina. - FF 27
tonttu-ukot kirjoitti:
Koskee vanhoja veneitä yleensäkin, että varustusta pitää päivittää omien tarpeiden mukaiseksi.
Mun mielestä ei ole mitenkään itsestään selvää, että 80-luvun puolivälin dieselmoottori pitäisi uusia. Jos se vene on ollut sisäjärvikäytössä, tuskin siinä on korroosiotakaan.
Jos oikeasti uusii koneen ja hankkii uuden purjekerran, 10t e menee - ehkä ei riitä.
Kun itse olen ostanut veneitä, olen uusinut niiden varustusta pikku hiljaa vuosien varrella. Niin kai moni muukin tekee. Purjeiden kuntoa ei voi päätellä myynti-ilmoituksesta kuten ei paljon muutakaan.
Se mitä jokaiseen veneseeni olen joutunut uusimaan on elektroniikka. Vene-elektroniikan kestävyys on mielestäni lähes ala-arvoista, hyvä jos pysyy edes 5 vuotta kunnossa. Jos vene ei ole ihan uusi, saa varautua elektroniikan uusimiseen heti tai lähivuosina.9 hv kone 4500 kg:n veneessä? Mulla on FF 27:ssa 9 hv VP 2001 kone. Pääseekö tuolla kovalla tuulella ulos satamasta lainkaan?
- 1+5
FF 27 kirjoitti:
9 hv kone 4500 kg:n veneessä? Mulla on FF 27:ssa 9 hv VP 2001 kone. Pääseekö tuolla kovalla tuulella ulos satamasta lainkaan?
Siesta on purjevene, niillä pääsee satamasta ulos jos tuulee. Tyynellä huonommin.
- S/y Sepra
1+5 kirjoitti:
Siesta on purjevene, niillä pääsee satamasta ulos jos tuulee. Tyynellä huonommin.
Heh, tulee mieleen se keikka kun käytiin H:lla sähköropeli perässä 700 mailin kesälomareissu. Sillä ei päässyt vastatuuleen, mutta niin vaan luovittiin Suomenlinnan aukostakin ulos n. 10 m/s lounaistuulella, meinas olla aika nopeita tikkejä. Eikä kait tuossa ole mitään ihmeellistä, eikös Suomenlinnasta lähde myös pitempiäkin puupurkkareita ja skärgårdskrysareita ilman konetta?
Ei konetta tarvitse satamasta poistumiseen.
- tollo65
Entäs jos on kova myräkkä ja on yksin liikenteessä. Joskus vaan on näin. Tehokas moottori on turvallisuustekijä.
- 14+15
Jep, ja tutka on kanssa turvallisuustekijä jos on kova sumu ja on yksin tai kaksin... Purjevenellä pärjää ilman konetta ja järki on tehokasta konetta tärkeämpi turvallisuustekijä jos puhutaan siitä miten kovalla myräkällä pääsee satamasta ulos kun on yksin tai perhemiehistöllä liikenteessä.
- teho riittää
Mulla on monivuotinen kokemus 7hv Vire-moottorista Siestaa isommassa veneessä. Hyvin silläkin pärjäsi yksin. Kyllä 9hv diesel on riittävä "turvallisuustekijä" 4.5tn veneessä Itämeren alueella.
- Mika22
Mielestäni riittävän pieni myrskyfokka on parempi. Moottorin varaan laskeva voi olla yllättäen pulassa, jos kone sammuu.
- diesel + m.fokka!
Mika22 kirjoitti:
Mielestäni riittävän pieni myrskyfokka on parempi. Moottorin varaan laskeva voi olla yllättäen pulassa, jos kone sammuu.
Luin näitä juttuja ja ihmettelin tuotakin viestiä. Eiköhän myrskyfokka kuulu aivan normaaliin varustukseen. Ei kai sitä kukaan käsitä dieselmoottorin vaihtoehdoksi!
Molempi parempi! Dieseliä voi tulla ikävä, jos masto sattuu menemään ja se tilanne tulee yllättäen niinkuin tässä videossa on sattunut: http://www.youtube.com/watch?v=BtDeyncCbxg
- ASDFGHJasdfres
Kannattee pittee ankkuri mukana.
- Siesta_15
Itselläni ollut siesta jo useamman vuoden ja voin sanoa että osaavissa käsissä on hieno peli purjehtia. Kannattaa hankkia jos löytyy hyvä yksilö. Ei muuta kuin onnea etsintään!
- S32
Vuosimalliin -82 (muistaakseni) saakka Siestoissa on yleensä Seldenin takila, sen jälkeen JohnMast. Seldenin takilassa on hiukan lyhyemmät saalingit ja ohuempi mastoprofiili, joten noussee luovilla hiukan paremmin.
WC:n pönttö on sitten vedenpinnan alapuolella, joten siihen kannattaa suosiolla lisätä laponestoventtiili, jos ei jo ole, jottei uppoa koko vene. - urpo-54
On se hieno vene. Itse purjehtinut monta Siestalla. Hyvin purjehtiva vene ja oikein hinnoiteltuna järkevä hankinta. Kannattaa etsiä hyviä ysilöitä joista on pidetty huolta.
- Tero-58
"Kannattaa etsiä hyviä ysilöitä joista on pidetty huolta."
Eikös tuo ole itsestään selvää? - teppiss
Mäkin oon ollu Siestassa mukana ja vaikka oon oolu minnessa veneessä niin mun on pakko tunnustaa että Siesta on paras kokeilemistani! Jos jostain sai halvalla niin ostaisin semmoisen.
- MCMLXII
teppiss kirjoitti:
Mäkin oon ollu Siestassa mukana ja vaikka oon oolu minnessa veneessä niin mun on pakko tunnustaa että Siesta on paras kokeilemistani! Jos jostain sai halvalla niin ostaisin semmoisen.
Sattuipa vasta nyt silmiini tämä mielenkiintoinen ketju, Siestaa kun olen itsekin hieman katsellut. Siinä mielessä olen Joakimin kanssa samaa mieltä, ettei veneen nopeudesta yksittäisen kisan osalta kannata vetää liian suoria johtopäätöksiä. Venenopeuden lisäksi menestykseen kun tarvitaan myös taitoa sekä suotuisat olosuhteet, eikä varsinkaan avomeripurjehduksesta puhuttaessa onnenkaan vaikutusta voida täysin sulkea pois. Kyllä Siesta käytännössä kulkee samaa vauhtia Infernon kanssa, tasoitukset huomioiden on todennäköisesti nopeampikin.
Tilastoja on näköjään luettu hyvin tarkkaan, kun puolivälin tuloksillakin on ruvettu spekuloimaan. Niistä ei kuitenkaan aivan kaikki selviä. Kyseisessä veneessä gastina ko. kisan purjehtineena tiedän, että puolivälissä Hoburgilla vallitsi tunteja kestänyt plägä veneiden lilluessa ohjailukyvöttöminä sumussa ilmoituspisteen tuntumassa lähes puoli vuorokautta. Isommat veneet olivat niemenkärjen jo ohittaneet, kun taas sarjan pienin, Inferno 31 juuttui tyyneen muutama maili merkin itäpuolella. Todellinen ero veneiden välillä ei ollut lainkaan sellainen, mitä aikaero helposti antaa ymmärtää. Uusi hiljalleen voimistuva tuuli tuli sitten aikanaan etelästä, sen myötä oli mukava käydä takaa-ajoon.
- 3+19
Täällä on ainakin yksi siesta 32 myytävänä. Kilauta 0404869066 niin kerron lisää. Vene löytyy myös nettiveneestä ID 454731
Pitää myydä Siesta kun emäntä hinkuu isompaa venettä. - 15+7
Asiallinen vene... Jos olisin hankkimassa venettä niin varteenotettava vaihtoehto!
- 6+11
"Jos olisin hankkimassa venettä niin varteenotettava vaihtoehto!"
Heh, et taida olla hankkimassa vaan myymässä varteenotettavaa vaihtoehtoa ;)
Eipä Siestassa mitään muuta vikaa kuin että pienihän se on. Ei ole ihme että edellä joku kirjoittaa vaimon haluavan isompaa :-o
Siihen nähden nettiveneen hintahaitari joka tällä hetkellä 30 - 49 ke, on aika omituinen. Yksi 30 ke, normaalisti hinnoiteltu, kaiken lisäksi uusin. Mutta hintapyynnit 42 ja 49 ovat melkoista haaveilua, ehkä veneen pituus, 32 jalkaa, saa luulemaan että kyseessä on iso vene, vaikka leveys 2,78 - tekee siitä puolitonnariluokan ahtaimpia. Eikä 180 senttinen pysty kävelemään sisällä suorassa, ainakaan kengät jalassa.
Ja saahan tuon kalleimman hinnalla jo reilusti suurempiakin, nettiveneessä samaan hintaan tarjotaan Sirena 38, Omega 36 ja Diva 35. - kuka haluaa mitäkin
6+11 kirjoitti:
"Jos olisin hankkimassa venettä niin varteenotettava vaihtoehto!"
Heh, et taida olla hankkimassa vaan myymässä varteenotettavaa vaihtoehtoa ;)
Eipä Siestassa mitään muuta vikaa kuin että pienihän se on. Ei ole ihme että edellä joku kirjoittaa vaimon haluavan isompaa :-o
Siihen nähden nettiveneen hintahaitari joka tällä hetkellä 30 - 49 ke, on aika omituinen. Yksi 30 ke, normaalisti hinnoiteltu, kaiken lisäksi uusin. Mutta hintapyynnit 42 ja 49 ovat melkoista haaveilua, ehkä veneen pituus, 32 jalkaa, saa luulemaan että kyseessä on iso vene, vaikka leveys 2,78 - tekee siitä puolitonnariluokan ahtaimpia. Eikä 180 senttinen pysty kävelemään sisällä suorassa, ainakaan kengät jalassa.
Ja saahan tuon kalleimman hinnalla jo reilusti suurempiakin, nettiveneessä samaan hintaan tarjotaan Sirena 38, Omega 36 ja Diva 35."Eipä Siestassa mitään muuta vikaa kuin että pienihän se on. Ei ole ihme että edellä joku kirjoittaa vaimon haluavan isompaa :-o"
Tähän asti laiturijutut ovat olleet tavallisemmin niitä, että mies haaveilee aina isommasta veneestä ja vaimoväki harkitsevaisempana jarruttelee... Olisko jotenkin helpompi perustella, kun pannaan isomman ja kalliimman hankkiminen vaimon syyksi ;-)
IOR-kisojen "puolitonnariluokka" taitaa olla auttamattomasti historiaa. Ei kai Siesta 32 sentään niin vanha konstruktio ole? - 11+19
kuka haluaa mitäkin kirjoitti:
"Eipä Siestassa mitään muuta vikaa kuin että pienihän se on. Ei ole ihme että edellä joku kirjoittaa vaimon haluavan isompaa :-o"
Tähän asti laiturijutut ovat olleet tavallisemmin niitä, että mies haaveilee aina isommasta veneestä ja vaimoväki harkitsevaisempana jarruttelee... Olisko jotenkin helpompi perustella, kun pannaan isomman ja kalliimman hankkiminen vaimon syyksi ;-)
IOR-kisojen "puolitonnariluokka" taitaa olla auttamattomasti historiaa. Ei kai Siesta 32 sentään niin vanha konstruktio ole?Onhan se vanha, 31 vuotta sitten suunniteltu. Vuotta aiemmin suunniteltu puolitonnari Finn Flyer 31 on huomattavasti tilavampi, 30 cm lyhyempi mutta 42 cm leveämpi ja sisältä korkeampi, myös racing-versiona.
- FF 27
11+19 kirjoitti:
Onhan se vanha, 31 vuotta sitten suunniteltu. Vuotta aiemmin suunniteltu puolitonnari Finn Flyer 31 on huomattavasti tilavampi, 30 cm lyhyempi mutta 42 cm leveämpi ja sisältä korkeampi, myös racing-versiona.
Paljonko FF31:ssä on seisomakorkeutta siis?
- 19+13
FF 27 kirjoitti:
Paljonko FF31:ssä on seisomakorkeutta siis?
Muutama sentti enemmän kuin Siestassa. Veikataan nyt vaikka FF 182 / Siesta 178, tai 181/177, sopivan mittainen mies huomaa eron.
- 20+4
Itselläni ei ole Siestaa mutta näkisin että veneen koon määrittelee perheen suuruus ja kuinka paljon tilaa kaipaa. Kaikki veneet on pieniä jos sille linjalle lähetään. Olenhan nähnyt 5 henkisen perheen mahtuvan H-veneeseenkin. Kaikki on suhteellista.
Sen tiedän että vene on hiton hyvä purjetimaan ja 4- 5 henkinen perhe mahtuu mukavasti kesälomailemaan. - aoiueuiy
Siesta on huippupaatti!
- ExSiesta
Siestan rungot varsin "pehmeitä". Sisämoduli liimaamalla kiinni, nurkista irtoaa/halkeaa.
Ostaessa syytä katsoa erityisen tarkkaan kölitukkien kiinnitys runkoon.
Tehdas laminoinut tukit gelgoatin päälle, irtoavat varsin helposti pohjakosketuksessa.
Hyvä seilata, nopea osaavissa käsissä. - 7+11
Älä puhu pötyä. Vai oikein gelgoatin päälle laminoitu. Itsellä runkonumero alle 20.
Missään ei halkeamia tms. vikoja näy. Päin vastoin. Kovia pohjakosketuksia ollut ja lyijykölin pakkeloinnilla on tähän asti aina selvitty. Tiedän yhden Siesta joka ajoi täydestä spinnuvauhdista kiville. Korjattiin ja todettiin todella vahvasti tehdyn. - Jaska_45
On se hieno ja nopea vene... Tietysti pitää osata purjehtia!
- apoiikoljghujuhy
Olen monella veneellä purjehtinut ...katselllut muutamaa Siesta vierasvenesatamissa....helmeltä vaikutta ...ja tämä tarkoittaa sitä kehumista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611185
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372256
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431675Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361265Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61076Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1051001